Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Industriada 2022. Poznaj najciekawsze zabytki techniki już 3 września

OPRAC.:
Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
ARC
Śląsk i Zagłębie słyną z przemysłu. Jest to element historii bez którego trudno sobie wyobrazić region oraz jego tożsamość. Tak jak górnicy swoją ciężką pracą znaczyli ślady głęboko pod ziemią, tak inne zakłady przemysłowe (np. huty) zmieniały powierzchnię. Industriada jest już z nami od kilkunastu lat. W 2010 roku odbyła się pierwsza edycja. Od tego czasu rok w rok przyciąga tysiące turystów.

Co ciekawego w 2022 roku?

Jak co roku wiele placówek przygotowało atrakcje dla przybyłych. Można się spodziewać prelekcji, wycieczek, specjalnych pokazów i wydarzeń artystycznych. Prezentujemy wam mały wybór spośród morza atrakcji. Co ciekawego pojawi się na Industriadzie w 2022 roku?

Przez żołądek do górniczego serca

Nie ma co zwiedzać o pustym żołądku. A gdyby tak połączyć jedno z drugim? W czasie Industriady będziemy mieli możliwość skosztowania zupy, która jest bardzo rozpowszechniona w Zagłębiu Dąbrowskim – zalewajki. Pyszny posiłek zjemy, jeśli odwiedzimy Kopalnię Ćwiczebną Sztygarka w Dąbrowie Górniczej (Muzeum Miejskie „Sztygarka”). Trzeba się pośpieszyć, ponieważ degustacja trwa do czasu zjedzenia wszystkich przygotowanych porcji. Początek o 16.00.

Zabytki techniki, to nie tylko miejsca – to także ruchome urządzenia. W Bytomiu możemy się przejechać kolejką wąskotorową od 12.00 do 17.00. O 13.45 i 15.45 Kolejowe Ratownictwo Techniczne z PKP PLK pokaże swoje umiejętności na terenie stacji Bytom Karb Wąskotorowy.

Z kolei w Częstochowie w Muzeum Historii Kolei przejedziemy się drezyną. Taka okazja tylko raz w roku. Organizatorzy informują, że na dziesięciominutową przejażdżkę, w czasie Industriady jest sporo chętnych. Początek podróży zaczyna się od peronów stacji Stradom.

Familoki i bar mleczny „Grubiorz” – fest ślonsko kuchnia

Od 16.00 do 20.00 w Czerwonce-Leszczynach zobaczymy (i posmakujemy) dań z baru mlecznego „Grubiorz”. Przeniesiemy się lata wstecz, aby poczuć, jak to kiedyś bywało. Kołocz z posypką, żur z jajkiem, szałot z karminadlem, kreple… Zamiast się oblizywać, trzeba po prostu tam przyjechać.

Ikoną Śląska jest także osiedle Nikiszowiec w Katowiach. Na skwerze Zillmannów odbędzie się górnicza potańcówka. Zagra na żywo orkiestra dęta. Panie niech nie zapomną zabrać wygodnych szpilek.

Wielka płyta zza szyb „ogórka” i kudłaci ratownicy

Ci, co mają na karku nieco więcej wiosen, z pewnością kojarzą kultowe „ogórki”. PRL-owskie Jelcze i Autosany woziły Polaków w czasach komunizmu. Zza ich szyb oglądali m.in. powstające osiedla z wielkiej płyty. 3 września na podróż starymi autobusami zaprasza Jastrzębie Zdrój (obowiązuje rezerwacja). Zarówno w Jelczu 043, jak i w Autosanie H9 przewodnik będzie opowiadał o historii powstawania miasta z wielkiej płyty.

Z kolei o 16.00 w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zobaczymy w akcji nie tylko strażaków. Psy ratownicze wespół z opiekunami pokażą swoje umiejętności, które są niezbędne dla ratowania ludzi.

Kopalnia Ćwiczebna Sztygarka, Dąbrowa Górnicza, ul. Legionów Polskich 69 [Muzeum Miejskie „Sztygarka”]15:00 – 16:00Poczęstunek Zagłębiowską zalewajką SZCZEGÓŁYZalewajka to sztandarowa zupa Zagłębia Dąbrowskiego, kiedyś podstawowy składnik menu rodziny górniczej, spożywana do dziś w wielu odmianach. Zupa zostanie przygotowana przez firmę cateringową w wielkim kotle, a następnie jej porcje będą rozdawane uczestnikom imprezy w ramach degustacji.Adres wydarzeniaMuzeum Miejskie "Sztygarka" ul. Legionów Polskich 69 41-300 Dabrowa GórniczaInformacje dodatkoweLiczba ograniczona, do wyczerpania przygotowanych porcji.

Śląsk. TOP 10 najciekawszych atrakcji Industriady 2022. Prz...

Dyskoteka przy kopalni

Hirka Wrony nie trzeba nikomu przedstawiać. Charakterystyczny głos i wiedza o muzycznym świecie w małym palcu. W ramach Industriady poprowadzi od 20.30 dyskotekę przy Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Czyli: najpierw zwiedzanie, potem taniec. Nogi się zmęczą, ale będzie warto!

Trochę odmienny pomysł na uczczenie 3 września ma inna z zabytkowych śląskich kopalni. W Tarnowskich Górach w zawodach sprawnościowych wezmą udział zapisane wcześnie dwuosobowe drużyny. Ponad 200 schodów do pokonania i górniczy kubeł wraz z narzędziami w ręku. Kto szybszy, ten lepszy (o ile nie zgubi sprzętu po drodze).

Maluchem nad Chechło

3 września pod wieżami KWK Polska zobaczymy stare samochody – w większości darzone przez Polaków sentymentem Fiaty 126p. Organizatorzy informują, że przy pojazdach znajdą się także kosze piknikowe oraz koce.

W tym roku czeka nas także niecodzienny pokaz w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Po raz pierwszy w ruch pójdzie hutniczy młot. Oprócz tego przybyłych oprowadzą byli pracownicy (rezerwacja). Zaplanowano również sporo warsztatów.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera