Industriada 2023 w Dąbrowie Górniczej. Co nas czeka? Pokój zagadek, podziemia kopalni, park militarny, warsztaty i wykłady

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Industriada w Dąbrowie Górniczej to zawsze ciekawe wydarzenia i niespodzianki Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Industriada w Dąbrowie Górniczej to zawsze ciekawe wydarzenia i niespodzianki Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak/UM DG
Święto Szlaku Zabytków Techniki 2023 coraz bliżej. Industriada zawita oczywiście tradycyjnie do Dąbrowy Górniczej. Jakie atrakcje i niespodzianki będą tam czekać na wszystkich w tym roku?

W tym roku to już czternasta edycja festiwalu. Spotykamy się 17 czerwca – również w Dąbrowie Górniczej. Motywem przewodnim XIV edycji święta Szlaku Zabytków Techniki jest „Sztuka Przemysłu”.

Tym razem wyruszymy w podróż, w czasie której przyjrzymy się dziejom rozwoju naszego regionu ze szczególnym uwzględnieniem procesów technicznych, które wpłynęły na jego historię. Przemysł jest nierozerwalnie związany z losami mieszkańców, ich zwyczajami, tradycją, ubiorami i sposobem życia. W tym roku odkryjemy, że świat przemysłu nierozerwalnie łączy się również ze sztuką! – dokładnie tak jak sugeruje tegoroczny motyw przewodni.

Sztuka przemysłu i przemysł w sztuce to także motto przyświecające wydarzeniom w Dąbrowie Górniczej – w Kopalni Ćwiczebnej, Muzeum Miejskim Sztygarka, Parku Reduta oraz Fabryce Pełnej Życia. Przygotowano wystawy, plener malarski, wykłady, warsztaty i spotkania z techniką wojskową oraz pokój zagadek w kopalni.

Program Industriady 2023 w Dąbrowie Górniczej

Sobota, 17 czerwca, 09:00–21:00

Większość wydarzeń odbywa się na Legionów Polskich 69 (muzeum) oraz w Kopalni Ćwiczebnej, wystawa „Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” będzie eksponowana w budynku Fabryki Pełnej Życia.

Zsyp – wystawa malarska 9:00–21:00
Wystawa prac rysunkowych i malarskich Miry Żelechower-Aleksiun z II Śląskiego Przemysłowego Pleneru Malarskiego zorganizowanego w Rybniku w 1969 roku oraz malarstwa poplenerowego z Huty Katowice z lat 70. XX wieku Aliny Wójcik-Leśniak.

Plener malarski ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej – 2023 – wystawa malarska, 9:00–21:00
Wystawa obrazów z pleneru malarskiego w zakładzie ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej, zorganizowanym i przeprowadzonym w dniu 1 czerwca 2023 r. przez grupę uczniów Liceum Plastycznego z Dąbrowy Górniczej.
Prace powstałe w trakcie pleneru będą prezentowane na wystawie w Muzeum Miejskim „Sztygarka” podczas tegorocznej INDUSTRIADY w dniu 17 czerwca 2023 r.

Industrialne torby materiałowe – warsztaty plastyczne 9:00–12:00
Warsztaty tworzenia toreb materiałowych, polegające na tworzeniu wzorów o tematyce industrialnej nawiązujące do motywu przewodniego INDUSTRIADY 2023.09:00 – 21:00

Industrialne spotkania z techniką wojskową – zwiedzanie bez przewodnika 9:00– 21:00
Zwiedzanie Parku Historyczno-Militarnego „REDUTA”.

Sztuka w szklanej formie zatopiona – wystawa 9:00–21:00
Największym dziedzictwem regionalnym Dąbrowy Górniczej w nurcie wzornictwa i sztuki w przemyśle jest szklarska historia naszego miasta. W dwóch zakładach przemysłowych: Hucie Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” i Hucie Szkła Artystycznego „Staszic” tworzyli projekty wyjątkowi artyści: Eryka i Jan Drost oraz Bogdan Kupczyk, Ryszard Serwicki i Ludwik Fiedorowicz. Ich nowatorskie działania projektowe uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. W zaaranżowanej przestrzeni Muzeum zaprezentujemy bogaty zestaw artystycznych wyrobów szklanych oraz sylwetki twórców. W trakcie wydarzenia dostępny będzie kurator wystawy, który na bieżąco będzie służył zwiedzającym swoją wiedzą.

Wyrobiska Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” – zwiedzanie fabularyzowane

Wycieczka po Kopalni Ćwiczebnej nieco odbiegająca od standardowego oprowadzania turystów po trasie podziemnej. W dniu INDUSTRIADY przewodnikami będą emerytowani górnicy kopalń zagłębiowskich, którzy przybliżą zwiedzającym zakazy, nakazy i zasady pracy górnika w kopalni, opowiedzą o życiu górnika w pracy i poza kopalnią, a wszystko będzie okraszone ciekawymi wspomnieniami i anegdotami.

Częstotliwość wydarzenia: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00, 18:00, 19:00, 20:00

Ceny:

  • dorośli – 20 zł
  • dzieci – 10 zł

Rezerwacja wydarzenia:

Telefon: 32 726 41 85
Adres wydarzenia:

ul. Górnicza, Dąbrowa Górnicza

Informacje dodatkowe

Minimalny wiek osoby zwiedzającej 6 lat. Organizatorzy proszą o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu. Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych na Kopalnie Ćwiczebna w gmachu Muzeum Miejskiego “Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69. Maksymalna ilość turystów jaka może zwiedzać Kopalnie Ćwiczebna jednorazowo wynosi 15 osób.

„Bartholdi i Gravier – francuskie konteksty dzieł sztuki związanych z przemysłem XIX i XX w. w województwie śląskim” – wystawa 10:00–20:00

Wystawa planszowa o dąbrowskich dziełach światowej sławy rzeźbiarza, twórcy Statui Wolności (Fryderyk-Auguste Bartholdi) i francusko-polskim architekcie (Alfons Emil Gravier).
Adres wydarzenia

Budynek Warsztatu Fabryki Pełnej Życia, ul. Kościuszki 3, Dąbrowa Górnicza

Sztuka przetrwania – gra fabularna 10:00 – 19:00
Sztuka przetrwania to Muzealny Pokój Zagadek. Podczas tej wyjątkowej gry uczestnicy będą mieli możliwość zmierzyć się z zadaniami o charakterze logicznym oraz manualnym, w trakcie których zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa oraz urządzeniami i narzędziami jakimi dysponują ratownicy górniczy. W warstwie fabularnej, zadanie będzie polegało na uratowaniu górnika, który utknął w zawale na terenie kopalni.
Częstotliwość wydarzenia

Wejście co 30 min. Rezerwacja wydarzenia: telefon: 32 726 41 85

Sensoryczna Sztuka Przemysłowa – warsztaty kreatywne 10:00–19:00

Malowanie na streczu rozciągniętym pomiędzy drzewami i obiektami przemysłowymi w Parku Militarnym „REDUTA” przed Muzeum Miejskim „Sztygarka” 12:00–17:00

Malowanie na szkle przemysłowym – warsztaty malarskie 12:30–13:30
Malowanie industrialnych pejzaży na talerzykach deserowych.

Artysta w fabryce. Pleneromania w cieniu kominów i szybów – wykład 12:30–13:30
Wykład dr Bernadety Stano, autorki książki „Artysta w Fabryce. Dwa oblicza mecenatu przemysłowego w PRL”. 15:00 – 16:00

Wykład dr Barbary Banaś
,,Tu można zrobić cuda – artyści ząbkowickiej huty i ich niezapomniane projekty”. 15:00–16:00

Wykład dr Barbary Banaś, kustosza dyplomowanego, zastępcy dyrektora Muzeum Narodowego we Wrocławiu, doktora historii sztuki, zajmującej się zagadnieniami polskiego rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu.

Szczegółowy program wydarzeń w ramach Industriady znajdziecie na stronie: www.industriada.pl

Nie przeocz

Zobacz także

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie