Industriada: przemysłowe legendy, rozruch maszyn i nowe...

  Industriada: przemysłowe legendy, rozruch maszyn i nowe obiekty

  Kamila Rożnowska

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Industriada: przemysłowe legendy, rozruch maszyn i nowe obiekty

  ©Lucyna Nenow/DziennikZachodni

  Przemysłowe legendy to temat przewodni tegorocznej edycji Industriady. Impreza odbędzie się 11 czerwca, ale już znamy jej szczegóły.
  Industriada: przemysłowe legendy, rozruch maszyn i nowe obiekty

  ©Lucyna Nenow/DziennikZachodni

  Na szlaku cztery nowe obiekty, 1 mln 700 tys. zł w zaplanowanym budżecie (kwota może jeszcze się zmienić), w tym 300 tys. zł dotacji dla organizacji pozarządowych. Przygotowania do tegorocznej edycji Industriady idą pełną parą i poznajemy coraz więcej szczegółów święta zabytków techniki, które w tym roku odbędzie się 11 czerwca.

  19 maja zostanie opublikowany pełen harmonogram imprezy cieszącej się ogromną popularnością wśród mieszkańców - w 2015 roku wzięło w niej udział 80 tys. osób.

  Poza nowymi obiektami, które zagoszczą na industrialnej mapie (Pałac Schoena w Sosnowcu, żarskie Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie, Stara Fabryka Drutu z Gliwic oraz Browar Zamkowy w Cieszynie), niektórych, niestety, zabraknie. Już dzisiaj ze swoich planów z pewnością możemy wykreślić Muzeum Browaru w Żywcu. Adam Hajduga, kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego wydziału kultury Urzędu Marszałkowskiego mówi, że powodem nieobecności „gwiazdy szlaku zabytków”, jest po prostu wymiana ekspozycji.

  - W większej odsłonie pojawi się za to Oddział Odlewnictwa Artystycznego w Gliwicach. Dotychczas można było zwiedzać tylko samo muzeum, ale już dzisiaj mamy informację, że w tym roku udostępniony zostanie cały obiekt - zaznacza Adam Hajduga.

  Dodajmy, że tematem przewodnim tegorocznej Industri-ady są przemysłowe legendy. I właśnie ten motyw musiały uwzględnić organizacje pozarządowe, które ubiegały się o dofinansowanie Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki temu podczas imprezy będziemy mogli dowiedzieć, czy Karola Godula, nazywany królem cynku, zawarł pakt z diabłem, kto miał rację - Edison czy Tesla, albo po co w browarze były koty? Hajduga zdradza również, że i w tym roku możemy spodziewać się „rozruchu maszyn”, czyli imprezy poprzedzającej samą Industriadę.  *Hit internetu. Złap kurczaka i zajączka. Interaktywna zabawa na święta wielkanocne. [SPRÓBUJ]

  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo