Industrialne, czarne, funkcjonalne. Takie będą nowe toalety...

  Industrialne, czarne, funkcjonalne. Takie będą nowe toalety w Spodku

  DN

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Skromne, bez szaleństwa kolorami, z jednym elementem dominującym: czarnymi grodzicami. Takie będą nowe toalety w Spodku. Projekt, który wygrał konkurs architektoniczny, przygotowała pracownia 2G Studio. Zobaczcie wideo i zdjęcia!
  Pracownia 2G Studio wygrała konkurs na projekt nowych toalet w Spodku
  1/30
  przejdź do galerii

  Pracownia 2G Studio wygrała konkurs na projekt nowych toalet w Spodku ©DN

  Tak, jak z rozmachem konkurs zaczęli, tak też rozstrzygnęli: z kilkuosobowym jury, odczytaniem uzasadnień, prezentacją. I oczywiście w Spodku. 16 października 2017 ogłoszono, który projekt wygrał konkurs architektoniczny na przebudowę toalet w Spodku.

  Zobacz galerię

  Jury ujęła najbardziej praca architektów z 2G Studio. Pracownia oficjalnie jest z Kielc, ale troje architektów, którzy przy nim pracowało, jest z Górnego Śląska.
  Między innymi Weronika Król i Karolina Dybała. Pierwsza pochodzi z Piekar, a studiuje w Gliwicach, a druga z Bytomia, zaś studiuje w Opolu. Zaś architekt Wojciech Gwizdak jest z Raciborza. Architektki przyznają, że w pracowni długo szukano pomysłu na "spodkowe" toalety.

  - Znamy Spodek, bywałyśmy tu na koncertach - mówią dziewczyny. - Ale to nie było ułatwieniem. Rozważaliśmy podcienia, elementy, wykorzystane w Spodku, jak łuski, ale to wszystko było wtórne - opowiadają. - W końcu stanęło na tym, że skoro toalety są w podziemiach (na najniższej kondygnacji Spodka), to sięgniemy... fundamentów - zdradzają.

  Stąd właśnie w projekcie charakterystyczny element - grodzice. To ścianki szczelinowe, które w budownictwie stosuje się przy pracach ziemnych. W projekcie 2G Studio są czarne.

  Drugie miejsce zajęła pracownia z Katowic, a trzecie - z Gliwic.

  Przypomnijmy. Konkurs ogłoszono w lipcu 2017, przygotowały go wspólnie zarządca Spodka, PTWP i katowicki oddział SARP. Partnerem są firma Roca i producent luster MCJ. Przewodniczącym jury był architekt Jacek Krych. Nadeszło kilkadziesiąt projektów.

  Projektanci mają zaproponować rozwiązania dla trzech typów istniejących w Spodku węzłów sanitarnych: toalet w holu głównym, w strefie VIP oraz w tzw. sali bingo, w której organizowane są bankiety. Koncepcje muszą uwzględniać zapewnienie m.in. miejsc przeznaczonych do przewijania i opieki nad niemowlętami, wydzielonych stanowisk do korzystania z toalet i umywalek przez dzieci oraz toalet dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, wraz z odpowiednią dostępnością.

  - Ważne dla nas były dwa elementy - wyjaśnia Marcin Stolarz, wiceprezes PTWP. - To, żeby wystrój nowych toalet pasował do Spodka i funkcjonalność.

  - To jest dobra praca z jednym leitmotivem i utrzymana w stylistyce Spodka - ocenia Jacek Krych. - Przedstawiona koncepcja jest niekonwencjonalna, z grodzicami, jako dominującym elementem kształtującym wnętrze toalet - czytał uzasadnienie jury. Pomieszczenia utrzymane są w stylistyce industrialnej. Dużo tu czerni, całość jest skromna kolorystycznie.

  Teraz, pod nadzorem wygranej pracowni, czas na remont wysłużonych toalet. Toalety w Spodku mają być gotowe w lutym 2018, na imprezę 4 Design Days, która dotyczy architektury i dizajnu.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT
  tyDZień Magazyn Informacyjny DZiennika Zachodniego


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION