Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Infekcje dróg moczowych u kobiet – dlaczego nie warto zwlekać z leczeniem?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, parcie na pęcherz, większa częstotliwość korzystania z toalety i ból podbrzusza to jedne z najczęściej występujących objawów infekcji dróg moczowych u kobiet. Symptomów tych nie sposób nie zauważyć, choć zaskakująco duża liczba chorych próbuje bagatelizować problem, licząc na jego samoistne rozwiązanie. Lekceważenie stanu zapalnego nie jest jednak dobrym pomysłem – nieleczone infekcje mogą mieć poważne skutki dla zdrowia kobiety.

Co powoduje zapalenie układu moczowego?
Układ moczowo-płciowy na ogół skutecznie broni się przed mikroorganizmami wywołującymi infekcje, ale czasem mechanizmy ochronne zawodzą i bakteriom udaje się przedostać przez cewkę moczową do pęcherza. Wzrost liczby szkodliwych drobnoustrojów oznacza, że pojawienie się objawów stanu zapalnego to wówczas tylko kwestia czasu.

U kobiet najczęściej diagnozuje się zapalenie pęcherza moczowego oraz cewki:
•Podatność na wystąpienie stanu zapalnego w obrębie pęcherza ma związek z budową anatomiczną kobiety, a mianowicie z niewielką odległością między cewką a odbytem. Do rozwoju infekcji może dojść na skutek odbycia stosunku płciowego z partnerem, który jest nosicielem danej bakterii, ale nie jest to regułą – także kobiety nieaktywne seksualnie miewają zapalenie pęcherza.
•Infekcja cewki moczowej, podobnie jak stan zapalny pęcherza, może być wynikiem przeniesienia szkodliwych bakterii z odbytu do pochwy, ale często jest następstwem zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Obie infekcje mogą nawracać wielokrotnie.

Problemy w obrębie układu moczowo-płciowego nie są domeną kobiet, ale nietrudno zauważyć istnienia szeregu czynników, które predysponują płeć piękną do rozwoju zakażeń o podłożu bakteryjnym. Nie bez znaczenia są: zmiany hormonalne (zwłaszcza spadek stężenia estrogenu po menopauzie), stosowanie antykoncepcji (preparatów plemnikobójczych lub wkładek domacicznych), aktywność seksualna (ryzyko rozwoju infekcji wzrasta z każdym kolejnym partnerem) oraz raz jeszcze budowa narządów wewnętrznych (krótsza cewka niż u mężczyzny ułatwia bakteriom przedostanie się z cewki do pęcherza moczowego).

Jak rozpoznać objawy infekcji?
Lekarze przyznają, że infekcja dróg moczowych może przebiegać bezobjawowo, ale z reguły symptomy są aż nadto widoczne. Do klasycznych objawów zakażenia należą: silne parcie na pęcherz moczowy, zmiana wyglądu moczu (mętny, zabarwiony na różowo lub czerwono), częstsze oddawanie moczu, uczucie pieczenia, ból w pobliżu miednicy i kości łonowej, przykry zapach w trakcie opróżniania pęcherza.

Szybkie rozpoznanie infekcji i podjęcie właściwego leczenia pozwala na szybkie pozbycie się przykrych dolegliwości i przywrócenie komfortu intymnego, ale czasem kobiety bagatelizują posiadane objawy (szczególnie, gdy nie są zbyt nasilone), przez co narażają się na potencjalnie groźne powikłania.

Co może wyniknąć z nieleczenia zakażeń?
Dobrze dobrany antybiotyk jest w stanie zredukować objawy infekcji dróg moczowych w ciągu zaledwie kilku dni, ale mimo to część chorych unika konsultacji z lekarzem. Bagatelizowanie stanu zapalnego może się dla nich okazać początkiem poważniejszych problemów, takich jak: sepsa (bakterie mogą przedostać się z dróg moczowych do nerek), poród przedwczesny lub niska masa urodzeniowa dziecka w przypadku kobiet ciężarnych, oraz przejście infekcji w stan przewlekły, skutkujący trwałym uszkodzeniem nerek.

Jeśli ostatnio odczuwasz dyskomfort podczas korzystania z toalety, koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem. Nie chowaj głowy w piasek i pamiętaj, że odkładanie wizyty może ci poważnie zaszkodzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!