Do Smoleńska, na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej oprócz prezydenta i pierwszej damy lecieli m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, prezes IPN Janusz Kurtyka, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksander Szczygło, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, prezes NBP Sławomir Skrzypek, posłowie wszystkich klubów parlamentarnych oraz inne osoby, które zapisały się w historii Polski.
Informacja o katastrofie wstrząsnęła Polską w sobotni poranek 10 kwietnia 2010 roku. Przed Pałacem Prezydenckim natychmiast zaczęli się gromadzić ludzie. Tak było przez wiele dni. 18 kwietnia 2010 r. w Krakowie odbył się uroczysty pogrzeb prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej. Para prezydencka została pochowana z honorami wojskowymi w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Co roku 10 kwietnia organizowane są uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy. W tym roku, w związku faktem, że 10 kwietnia przypada Poniedziałek Wielkanocny zostały przeniesione.
Jak poinformował PAP sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski, tegoroczne obchody upamiętnienia ofiar katastrofy zostały przeniesione na niedzielę 16 kwietnia.
Lecieli upamiętnić ofiary zbrodni katyńskiej
13 kwietnia minie kolejna rocznica mordu w Katyniu. Przez ponad pół wieku wokół zbrodni Sowietów zbudowano mur kłamstw i manipulacji. Przez dekady, od chwili odkrycia zbrodni przez Niemców w 1943 r., na temat zbrodni katyńskiej kłamano i manipulowano. W zbiorowym kłamstwie brali udział nie tylko Sowieci, ale państwa zachodnie i sami Polacy. Wykorzystuje go również dzisiaj rosyjska propaganda. Władze komunistyczne w PRL zakazywały przypominania tej zbrodni oraz mówienia o jej sprawcach.
Zbrodni katyńskiej sowieccy komuniści dokonali w kwietniu 1940 r., a jej ofiarami byli polscy jeńcy przebywający w obozach NKWD. Przeważali wzięci do niewoli oficerowie, ale wśród pomordowanych znaleźli się również urzędnicy, sędziowie, ziemianie, policjanci, funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzie kultury i nauki.
Zbrodnie NKWD i doły śmierci, do których trafili bestialsko zamordowani obywatele polscy, obejmowały poza Katyniem inne miejsca Rosji sowieckiej: Kalinin (dzisiaj Twer) Miednoje, Chersoń, Kuropaty na Białorusi, Kijów - Bykownię i Charków na Ukrainie oraz inne, wciąż jeszcze nie odkryte. Funkcjonariusze sowieckiej NKWD zamordowali według dzisiejszych ustaleń co najmniej 21 857 obywateli polskich.
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?