Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Infrastruktura słynnej kolei wąskotorowej zostanie zmodernizowana. Będzie to możliwe, dzięki dofinansowaniu GZM

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Ponad 750 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację infrastruktury kolei wąskotorowej.
Ponad 750 tys. zł zostanie przeznaczone na modernizację infrastruktury kolei wąskotorowej. Patryk Osadnik/Karina Trojok
Górnośląska Kolej Wąskotorowa to jedna z najciekawszych atrakcji w regionie. Aby można było z niej korzystać bez żadnych problemów, potrzebne są remonty. Niebawem rozpocznie się modernizacja ponad kilometrowej linii kolejowej. Tę informację potwierdził Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczęły tegoroczny sezon pod koniec czerwca. Wąskotorówka będzie kursowała w każdy weekend z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego.

Zapowiedziano modernizację infrastruktury kolei wąskotorowej

Niewątpliwie, cieszy się ona bardzo dużą popularnością w regionie w okresie wakacyjnym. Tylko w 2019 roku z tej atrakcji skorzystało ponad 21 tys. osób.

Nie da się więc ukryć, że jest ona mocno eksploatowana, a to powoduje, że remonty infrastruktury są niezbędne i konieczne. Już wkrótce za 770 tys. zł rozpocznie się modernizacja ponad kilometrowej linii kolejowej. Dzięki temu, kolej będzie w przyszłości mogła regularnie kursować bez żadnych przeszkód.

- Cieszę się, że udało się nam pozyskać środki z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, dzięki którym wykonana zostanie modernizacja dużego odcinka torowiska kolejowego – podkreślił Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Wiadomo na pewno, że w ramach zaplanowanych prac wykonawca - a jest nim Przedsiębiorstwo Budownictwa i Handlu „DEKADEX” Sp. z o.o. z Dąbrowy Górniczej - zmodernizuje torowisko w okolicach stacji Bytom Karb Wąskotorowy, Bytom Północny oraz w rejonie Dąbrowy Miejskiej.

- Zgodnie z projektem zdemontowane zostaną stare podkłady i tory kolejowe, a następnie firma realizująca prace przystąpi do wykonania nowej podbudowy z kruszywa oraz położy nowe podkłady i tory kolejowe - zapowiadają przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Mimo rozpoczęcia prac, kolej wąskotorowa będzie kursować normalnie w każdy weekend do 30 sierpnia.

- W tym roku uruchomiliśmy trzy pociągi zamiast dwóch, więc miłośnicy kolei będą mieli więcej możliwości do skorzystania z przejażdżki. Oprócz tego w pierwszą i trzecią niedziele lipca oraz sierpnia zapraszamy do zwiedzania z przewodnikiem zabytkowej stacji Bytom-Karb Wąskotorowy - powiedział nam pod koniec czerwca Kamil Czarnecki z GKW.

Wykonawca na realizację wszystkich prac będzie miał 90 dni. Oznacza to, że powinny one zakończyć się na przełomie października i listopada tego roku.

Górnośląska Kolej Wąskotorowa - najważniejsze informacje

Cała trasa przejazdu wąskotorówki liczy 21 kilometrów. Przejazd trwa 70 minut. Pociągi ze stacji Bytom Wąskotorowy odjeżdżają w każdy weekend (do 30 sierpnia) o godz. 9.15, 12.15 i 16.15. W drogę powrotną z Miasteczka Śląskiego ruszają o godz. 10.40, 13.40 i 17.40.

Bilet normalny kosztuje 14 złotych, ulgowy natomiast 7. Za darmo jeżdżą natomiast dzieci i młodzież do lat 16. Dodatkowe opłaty nie są pobierane za przewóz wózków i rowerów.

Na trasie wąskotorówki można zobaczyć chociażby Elektrociepłownię Szombierki w Bytomiu czy Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, która kilka lat temu została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie – powstała ona w 1853 roku i przez ponad 140 lat służyła śląskiemu przemysłowi, przewożąc węgiel, rudy metali czy kamień.

Natomiast od 2002 służy już tylko przewozowi turystów. Utrzymują ją samorządy wraz z pasjonatami skupionymi w Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera