Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ING Bank Ślaski sprzedał budynek w Bielsku-Białej

Jacek Drost
Charakterystyczny budynek przy bielskim placu Bolesława Chrobrego zmienił właściciela
Charakterystyczny budynek przy bielskim placu Bolesława Chrobrego zmienił właściciela Jacek Drost
Okazały gmach na bielskim placu Bolesława Chrobrego, zwanym popularnie Pigalem, został sprzedany. Co dalej z tym obiektem?

- Budynek przy placu Chrobrego został sprzedany. Nie podajemy szczegółów transakcji. Nie należy już do nas - stwierdziła Mirella Gmur, specjalistka ds. komunikacji z Biura Prasowego ING Banku Śląskiego, kiedy spytaliśmy ją o losy budynku stojącego w centrum Bielska-Białej.

"Po zachodniej stronie placu Bolesława Chrobrego położony jest nowoczesny, funkcjonalistyczny gmach oddziału Banku Śląskiego z lat 1936-1939 proj. Pawła Juraszko z ciekawym witrażem w hallu, przedstawiającym fragment panoramy miasta, z pracowni Stanisława Żeleńskiego z Krakowa" - tak opisuje budynek historyk dr Jerzy Polak w "Przewodniku po Bielsku-Białej".

Został on wystawiony na sprzedaż przeszło rok temu. Wielu bielszczan nie kryło zdumienia. Miłosz Gromski, starszy specjalista ds. komunikacji z Biura Prasowego ING Banku Śląskiego, tłumaczył nam wówczas, że wystawienie gmachu na sprzedaż było podyktowane tym, iż firma reorganizuje i odnawia oddziały.

Pierwotnie cena za gmach wynosiła 4,6 mln złotych. W ogłoszeniu zamieszczonym na portalu ogłoszeniowym gratka.pl podano, że budynek o powierzchni ponad 1700 metrów kwadratowych składa się z trzech kondygnacji (plus strych częściowo użytkowany) oraz dwóch podziemnych: wysoka piwnica i częściowo drugi poziom piwnicy. Podane także było, że obiekt wpisany jest do rejestru zabytków.
Przez wiele miesięcy bielszczanie zastanawiali się, co będzie się mieściło w reprezentacyjnym gmachu stojącym tuż obok Zamku Sułkowskich, kiedy zostanie sprzedany. W świadomości wielu mieszkańców w budynku tym od zawsze były banki. Wielu wyrażało nadzieję, że po sprzedaży nie zostanie zmieniony w miejsce, gdzie będzie sprzedawana tania odzież czy hot dogi. Ostatecznie doszło do transakcji - gmach zmienił właściciela, który chce wynająć lokale i powierzchnię biurową.
Bielski ING Bank Śląski przeniósł się z kolei do nowo powstałego, w rejonie ulic Wałowej, Gazowniczej, Podwala i Dubois (tuż obok Sfery I i II), centrum handlowo-usługowego Waga, które ma ponad 6 tys. metrów kw. powierzchni.

- Przy placu Chrobrego mamy tylko dwa stanowiska bankowe - podkreśliła Gmur. Znajdują się one w odnowionym, XVIII-wiecznym tzw. Domu Kałuży, przyklejonym do wielkiego gmaszyska.

***

Pod koniec sierpnia ING Bank Śląski wyprowadził się z kultowego wieżowca w Chorzowie. Parter i pierwsze piętro zabytkowego budynku na rogu ul. Wolności i Zjednoczenia zostały zaprojektowane specjalnie dla potrzeb banku - przed II wojną światową mieściła się tam Komunalna Kasa Oszczędności. Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego, tłumaczył decyzję o przeprowadzce m.in. względami finansowymi i ograniczeniami, jeśli chodzi o możliwości przebudowy drapacza.Nieoficjalnie mówi się, że miejsce banku w drapaczu chmur zajmie firma SNC, której głównym hasłem są "superniskie ceny". Zajmuje się ona sprzedażą między innymi ubrań, obuwia i kosmetyków. Bank nie wyprowadził się daleko, został na ul. Wolności. Swoją nową siedzibę otworzył w budynku, gdzie niedawno jeszcze znajdował się chorzowski McDonald's. Restauracja wyniosła się z deptaka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera