Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Innowacja z Bytomia - budynki ogrzewają wodą z kopalni

PSZ
Armada Delopment, czyli firma, która postawiła na terenie po kopalni Szombierki pole golfowe oraz osiedle domków jednorodzinnych, bierze udział w międzynarodowym projekcie polegającym na odzyskiwaniu ciepła z wody pokopalnianej.

Projekt LoCAL „Czysta Energia – drugie życie kopalni (LoCAL): Zrównoważone wykorzystanie zatopionych wyrobisk po eksploatacji węgla kamiennego jako źródła energii cieplnej” jest realizowany od trzech lat w trzech europejskich krajach: Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w Polsce. Jego celem było wykorzystanie energii pochodzącej z wód kopalnianych jako źródła ciepła do ogrzewania budynków. Projekt, którego koordynatorem jest Główny Instytut Górnictwa, w Bytomiu został zrealizowany przez firmę Armadę Development.

- W ramach projektu wykonaliśmy instalację odzysku ciepła z wody kopalnianej do ogrzewania budynku naszej siedziby - mówi Anna Hyria, projekt manager w Armadzie. - Jest to instalacja demonstracyjna, która pokazuje schemat działania takiego systemu.

Woda pochodzi z odwadniania starych chodników kopalnianych. Za odwadnianie jest odpowiedzialny Centralny Zakład Odwadniania Kopalń działający w strukturach SRK. Stąd też wymagane było uzyskanie zgody na poprowadzenie rurociągu do budynku Armady.

- Woda w rurociągu ma temperaturę w okolicach 24 stopni Celsjusza i daje duży potencjał do wykorzystania jej do ogrzewania nawet całego osiedla, jako alternatywne źródło ciepła - podkreśla Anna Hyria.

Problem jednak w tym, że póki co nie sprawdzono dokładnie jak system sprawdza się we wszystkich warunkach pogodowych, a zwłaszcza zimą. Stąd też dopiero po pełnym sezonie grzewczym będzie wiadomo, jak system się sprawdza.

Sam projekt LoCAL nie jest tak całkiem innowacyjny, ponieważ w ten sposób swój budynek w Czeladzi ogrzewa już CZOK. Innowacją natomiast jest pokazanie, że można to też wykorzystać do ogrzewania nawet całych osiedli. Jeśli system sprawdzi się więc w okresie zimowym, Armada będzie rozważać ogrzanie w ten sposób budynku wielorodzinnego, który w najbliższym czasie ma powstać na ich terenie.

Realizacja projektu kosztowała Armadę około 300 tys. zł, przy czym wkład własny wynosił 40 procent, reszta była dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

ZOBACZCIE FILM:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo