Instalacja fotowoltaiczna to świetny sposób na zmniejszenie wydatków związanych z zakupem energii do domu. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Argumentów przemawiających za montażem instalacji fotowoltaicznej jest kilka. Pierwszy to fakt, że jest to technologia całkowicie bezemisyjna. Korzysta z odnawialnych źródeł – energia słoneczna jest dostępna przez cały czas, duże są też zasoby krzemu wykorzystywanego do produkcji paneli. Ogniwa fotowoltaiczne są ponadto bezobsługowe, a w normalnych warunkach mogą pracować nawet przez trzydzieści lat.

Równie ważna jest ich szybka instalacja, bo dobra ekipa, na przykład Stilo Energy, jest w stanie zamontować je najwyżej w dwa dni. Fotowoltaika to jednak przede wszystkim oszczędności. Inwestycja zwraca się już po kilku latach i zaczyna przynosić realne zyski. Ile możemy w ten sposób zaoszczędzić? Jak wiele wydamy na montaż fotowoltaiki?

Instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego – cena

Koszt instalacji fotowoltaicznych dla domu jednorodzinnego zależy od jej rodzaju. Najtańsze są ogniwa amorficzne, produkowane z niekrystalizowanego krzemu. Koszt zakupu panelu to około sto złotych. Nieco droższe są amorficzne baterie (około 115 zł) i kolektory (130 zł). Ich niska cena potrafi skusić, ale w parze z nią idzie równie niska wydajność, nieprzekraczająca 10 procent. Złożona z nich instalacja o wysokiej wydajności nie będzie więc ani tania, ani też mała.

Dużo bardziej (od 14 do 16 procent) wydajne są ogniwa polikrystaliczne. Powstają z wielu kryształów krzemu, czemu zawdzięczają swój charakterystyczny, „mieniący” wygląd. Najtańsze polikrystaliczne panele o mocy 250 W kosztują około 600 złotych. Zakup najdroższego ogniwa polikrystalicznego to zaś wydatek rzędu 1700 złotych.

Najwydajniejszym rodzajem ogniw fotowoltaiczny są ogniwa monokrystaliczne. Jak sama nazwa wskazuje, produkuje się je z jednego kryształu krzemu, który pożądane wymiary osiąga w wyniku obróbki ciągnieniem. Ich wydajność jest nieco większa niż w przypadku ogniw polikrystalicznych i wynosi do 19 procent. Ogniwa tego typu kosztują, w zależności od mocy, od 500 do 5 tysięcy złotych.
Oprócz samych ogniw, na wysokość inwestycji wpływają też koszty zakupu inwertora (od 2 do 16 tysięcy złotych), przewodów i drobnych części, a także transportu i montażu wszystkich elementów. Wszystkie wydatki związane z zakupem zestawów fotowoltaicznych dla domu zamykają się zwykle w kwocie od 8 do 20 tysięcy złotych. To spora suma, jednak jej dużą część możemy uzyskać dzięki dotacjom udzielanym przez samorządy. Wysokość i forma udzielanego na instalację fotowoltaiczną dofinansowania różni się w zależności od regionu.

Instalacja fotowoltaiczna – zwrot i oszczędności

Dzięki instalacji możemy zaoszczędzić nawet 1,5 tysiąca złotych w skali roku. W gospodarstwach, które dotąd za energię płaciły 2 tysiące złotych, montaż instalacji fotowoltaicznej pozwala zredukować opłaty do 500-600 złotych rocznie. Oznacza to, że cała inwestycja zwraca się zazwyczaj po sześciu lub siedmiu latach.

Jeśli fotowoltaika w domu produkuje ilość energii większą niż zapotrzebowanie naszego gospodarstwa, jej nadwyżkę możemy sprzedać do sieci. W tym celu należy podpisać umowę z firmą energetyczną będącą sprzedawcą zobowiązanym. Cena jednej kilowatogodziny waha się od 65 do 75 groszy i jest zależna od mocy instalacji. Mówiąc o korzyściach płynących z montażu fotowoltaiki, nie sposób nie wspomnieć też o tym, że podnosi on wartość domu na rynku wtórnym.