Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na obchody...

  Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

  ©Mat. IPN

  W przededniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - 10 listopada na antenie Polskiego Radia Katowice startuje cykl audycji historyczno-edukacyjnych „Nieśmiertelni - historia oddziałów Bartka“. Przez osiem kolejnych sobót o godzinie 11.15 IPN będzie prezentować historię życia i działalności Henryka Flamego ps. „Bartek“. To także historia podkomendnych „Bartka" i rozmowy ze świadkami historii.
  Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

  ©Mat. IPN

  Projekt realizowany jest we współpracy Polskiego Radia Katowice z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wraz ze startem cyklu IPN uruchamia także skrzynkę kontaktową. Pod adresem mailowym: bartek@radio.katowice.pl czeka na informacje o oddziałach „Bartka", wspomnienia mieszkańców Śląska, zdjęcia lub inne pamiątki po partyzantach.

  W audycjach wykorzystano dokumenty, wspomnienia i fragmenty rozkazów, które interpretują studenci Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

  Uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości „W bieli i czerwieni“ – Katowice, 10-11 listopada 2018

  W programie prezentacja wystawy „Ojcowie Niepodległości”, przygotowanej przez Oddział IPN w Szczecinie.

  10 i 11 listopada 2018 r. odbędą się w Katowicach wojewódzkie uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości „W bieli i czerwieni“.

  W głównych obchodach weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. W gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego prezentowana będzie wystawa „Ojcowie Niepodległości”, przygotowana przez Oddział IPN w Szczecinie.

  Obchody „W bieli i czerwieni" rozpoczną się już 10 listopada na placu Bolesława Chrobrego piknikiem militarnym z pokazami sprzętu wojskowego. O godz. 17.00 gmach Sejmu Śląskiego, dzięki spółce Tauron, zapłonie widowiskiem świetlnym o odzyskaniu Niepodległości połączony z występem Teatru Ognia Nam-Tara z Chorzowa.

  Wieczorem zaś chętni będą mogli w murach Urzędu spędzić Noc Niepodległości. Zwiedzający odkryją zakamarki gmachu, które na co dzień są niedostępne, a przy okazji czekać na nich będą pokazy Grupy Rekonstrukcyjnej Historii 73. Pułku Piechoty w Katowicach czy profesjonalnych tancerzy. Zwiedzanie zakończy się o północy odegraniem hymnu państwowego przez Orkiestrę Dętą Katowice.

  11 listopada tradycyjnie w archikatedrze katowickiej odbędzie się o godz. 10.30 msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca, w oprawie artystycznej Chóru Filharmonii Śląskiej. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą z placu przed Archikatedrą pod pomnik Józefa Piłsudskiego na Placu Chrobrego. Tam nastąpią: odegranie hymnu i podniesienie flagi państwowej, wystąpienia okolicznościowe oraz złożenie kwiatów. Nie zabraknie również defilady służb mundurowych i sprzętu wojskowego.

  Odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności – Czechowice-Dziedzice, 10 listopada 2018
  Czechowickie obchody związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę odbędą w dniach 10-11 listopada, a ich kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie odbudowanego Pomnika Wolności, który stanął na nowym Skwerze Stulecia. Wydarzenie to będzie miało miejsce 10 listopada o godz. 16.00. Uroczystość zakończy III Czechowickie Śpiewanie z Czwórką, które rozpocznie się jeszcze na Skwerze Stulecia, a zakończy w Szkole Podstawowej nr 4. W uroczystości weźmie udział dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach. Program

  Prelekcja Angeliki Blindy „Niepodległość Polski na Śląsku” – Toszek, 11 listopada 2018
  11 listopada 2018 r. w Toszku odbędą się obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godz. 12.00 w kościele parafialnym, po której przedstawiciele władz, szkół, harcerstwa, klubów sportowych oraz wielu innych lokalnych organizacji udadzą się pod pomnik przy ul. Strzeleckiej. O godz. 17.00 obchody przeniosą się za Zamek, gdzie będzie można wysłuchać m. in. prelekcji Angeliki Blindy (OBEN IPN Katowice) pt. „Niepodległość Polski na Śląsku”.

  Muzyka NIEPODLEGŁA. Koncert Miuosh – FDG. Orkiestra – NOSPR – Katowice, 11 listopada 2018
  Zapraszamy na autorski projekt Miuosha dedykowany setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Koncert odbędzie się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (plac Wojciecha Kilara 1) w niedzielę, 11 listopada 2018 r., o godz. 21.00.

  100 lat historii opowiedzianej piosenkami: od „Miłość Ci wszystko wybaczy” po „Sen o Victorii”. Wszystkie w nowych aranżacjach, z udziałem Miuosha i jego muzyków, znakomitych gości (m.in. Muńka Staszczyka, Sebastiana Riedla, Justyny Święs czy Marceliny) oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

  Oddział IPN w Katowicach opracował kalendarz ścienny „Z myślą o Niepodległej” na rok 2019
  Pierwsze 100 osób, które zgłosi się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika przy ul. św. Jana 10, otrzyma bezpłatnie egzemplarz tego wydawnictwa na rok 2019. Akcja rusza 19 listopada 2018 r. (w godz. 9.00-15.00) i potrwa do wyczerpania zapasów.

  Drugi kalendarz z cyklu „Z myślą o Niepodległej” poświęcony jest wydarzeniom roku 1919 na Górnym Śląsku. Kalendarz zawiera zdjęcia związane z czesko-polskim konfliktem o Śląsk Cieszyński oraz I powstaniem śląskim. Z kart kalendarza spoglądają nasi przodkowie, czynnie realizujący wyszytą na sztandarach maksymę „Ojczyzno moja, gdy Cię mogę wspierać, nie żal mi cierpieć, nie żal mi umierać”. To dzięki ich ofiarności i poświęceniu Śląsk po kilku stuleciach powrócił do Polski.

  X edycja projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Harcerze Niepodległej” Zgłoszenie uczestnictwa do 31 stycznia 2019

  Przypadające w przyszłym roku okrągłe rocznice doniosłych dla dziejów państwa i społeczeństwa polskiego wydarzeń, mianowicie: 1909 r. (początków skautingu na ziemiach polskich), 1919 r. (walki o kształt granic niepodległego państwa polskiego), 1939 r. (80 rocznicy wybuchu II wojny światowej), 1949 (uderzenia komunistów w ruch harcerski w Polsce), samorzutnie kierują naszą uwagę na związek, jaki zachodził pomiędzy harcerstwem a realizacją idei niepodległości Polski.

  Celem projektu jest upamiętnienie osób zaangażowanych w ruch skautowski i harcerski, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości: najpierw w latach 1914-1918 oraz 1919-1923 walcząc o ostateczny kształt granic Rzeczypospolitej, następnie w czasie II wojny światowej, stawiając opór okupantom hitlerowskim i sowieckim, a po jej zakończeniu, działając w powojennej konspiracji niepodległościowej.

  Akcja „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«” na Jasnej Górze, 4 – 14 listopada 2018

  Akcja „Biało-czerwony szlak »Moja Niepodległa«” rozpoczęła się 21 maja 2018 r. w kilkunastu miastach Polski. Do końca roku w blisko 120 miejscowościach zostanie zaprezentowana wystawa IPN „Ojcowie Niepodległości”, przedstawiająca sylwetki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego, ich życiorysy oraz fotografie archiwalne. Od 4 do 14 listopada 2018 r. ekspozycja prezentowana jest na Jasnej Górze w Częstochowie.

  Do końca tego roku wystawa odwiedzi ok. 20 miejscowości na terenie województwa śląskiego, w tym m.in. Gliwice.

  Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Wybory samorządowe w Zabrzu DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Dąbrowie Górniczej DRUGA TURA


  Wybory samorządowe w Bytomiu DRUGA TURA

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Najlepsze studniówki 2019: szalona zabawa

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na styczeń 2019 wróżki z Katowic

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał

  Świeć się Energą. Sprawdź, kto wygrał