Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytut Transportu Samochodowego ostrzega: kierowcy przyspieszają po minięciu fotoradaru

red
Instytut Transportu Samochodowego ostrzega: kierowcy przyspieszają po minięciu fotoradaru
Instytut Transportu Samochodowego ostrzega: kierowcy przyspieszają po minięciu fotoradaru lukasz kasprzak
Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS (POBR) ma między innymi śledzić zmiany w bezpieczeństwie ruchu, dlatego też sprawdzono, jak zmieniły się zachowania kierowców po likwidacji około 400 fotoradarów obsługiwanych przez samorządy. Wnioski nie napawają optymizmem. Instytut Transportu Samochodowego ostrzega, że kierowcy przyspieszają po minięciu fotoradaru.

- W kwietniu 2016 roku przeprowadzono wyrywkowe badania prędkości w kilku miejscach, w których w poprzednich latach funkcjonowały fotoradary Straży Miejskich - przekazał Mikołaj Krupiński, rzecznik prasowy ITS. - Pierwsza sesja pomiarowa, zrealizowana w trzech punktach w Warszawie i dwóch punktach w Nowym Dworze Mazowieckim wykazała, że w ciągu doby aż 73 proc. kierowców przekraczało dopuszczalną prędkość, a 45 proc. jechało z prędkością większą od dopuszczalnej o więcej niż 10 km na godzinę - dodaje Krupiński.

Badania kontynuowano w Warszawie w 2017 roku bezpośrednio przed ponownym uruchomieniem fotoradarów stacjonarnych i po rozpoczęciu ich funkcjonowania, co umożliwiło sprawdzenie, w jakim stopniu kontrola prędkości wykorzystująca te urządzenia wpływa na zmianę zachowań kierowców.

ZOBACZ:
600 nowych fotoradarów przy drogach. Gdzie staną? Mieszkańcy typują

Zbadano łącznie 600 tys. pojazdów. Ustalono, że sumarycznie we wszystkich punktach pomiarowych udział kierowców przekraczających dozwoloną prędkość spadł z 73 proc. do 54 proc., a przekraczających dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km na godz. spadł z 45 proc. do 21 proc.

- W 2017 roku dodatkowo pomiary wykonano na ul. Modlińskiej w Warszawie (przed i za fotoradarem). Stwierdzono, że w miejscu lokalizacji fotoradaru udział kierowców przekraczających dopuszczalną prędkość o więcej niż 10 km na godz. spadł do 1-2 proc., jednak ponad 90 proc. kierowców przyspieszało zaraz po minięciu fotoradaru, a 2 kilometry za nim ponad połowa kierowców (53 proc.) przekroczyła prędkość dopuszczalną o więcej niż 10 km na godz. - podkreśla Mikołaj Krupiński.

Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS podkreśla, że fotoradary mają istotny wpływ na zachowanie kierowców, ale jedynie w bezpośredniej okolicy fotoradaru.

- Wyniki pomiarów wykazały, że blisko połowa kierowców jeździ znacznie za szybko (10 km na godz. ponad dopuszczalną prędkość). Fotoradary skutecznie zmuszają kierowców do redukcji prędkości, ale efekt ten jest krótkotrwały. Większość kierujących nie traktuje poważnie ograniczeń prędkości, a przyczyną redukcji prędkości jest groźba kary, a nie troska o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu - zauważa Anna Zielińska.

Jak wynika z danych opublikowanych w 2017 roku, na podstawie wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary, wystawiono 415 tysięcy mandatów, co stanowi średnio 3 mandaty na 1 fotoradar dziennie (przy założeniu funkcjonowania 450 urządzeń). Wyniki badań wskazują, że w Warszawie, w miejscach lokalizacji fotoradarów średnio na dobę 400-600 kierowców przekracza prędkość o więcej niż 10 km na godz., a 60-80 kierowców o więcej niż 20 km na godz.

- Nasze analizy sygnalizują pilną potrzebę podjęcia intensywnych działań edukacyjnych mających na celu przekonanie społeczeństwa o bezpośrednim związku nadmiernej prędkości z liczbą ofiar na drogach. Ważne również jest wprowadzenie zmian w systemie nadzoru tak, aby zbyt szybka jazda (niezgodna z obowiązującym limitem) częściej kończyła się ukaraniem niezdyscyplinowanego kierowcy. Podjętym działaniom powinny towarzyszyć systematyczne badania prędkości oceniające w obiektywny sposób skuteczność podejmowanych wysiłków - podsumowuje Anna Zielińska.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!