Integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej. Dzieci niewidome mogą tu odczuwać dźwięki

OPRAC.:
Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej przy ul. Broniewskiego i Zielonej to obecnie jedna z wizytówek miasta. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie
Integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej przy ul. Broniewskiego i Zielonej to obecnie jedna z wizytówek miasta. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie Paweł Sowa/Wydział Prasowy UM BB
Integracyjny plac zabaw w Bielsku-Białej "Szósty zmysł" powstał pomiędzy ulicami Zieloną i Broniewskiego. Jest przeznaczony m.in. dla dzieci niepełnosprawnych, w tym niewidomych i niedowidzących. Jest tam miejsce do poznawania i odczuwania dźwięków, a także tworzenia muzyki.

Ogród jordanowski, jaki znajdował się między ul. Zieloną a Broniewskiego, świetnie kojarzą osoby, które chodzą na mecze piłkarskie na Stadion Miejski w Bielsku-Białej od strony Ratusza. Miejsce przez ostanie lata odstraszało zaniedbanymi i zardzewiałymi konstrukcjami, które kiedyś były placem zabaw, nierównymi i połamanymi płytkami chodnikowymi oraz przygnębiającą atmosferą. Trudno w to uwierzyć, ale teraz to miejsce, które jest jedną z wizytówek miasta.

Ogród został efektownie przebudowany i zrewitalizowany. Wrażenie robi nie tylko kwota inwestycji (5,8 mln zł), ale zwłaszcza jej efekt. Powstał integracyjny plac zabaw "Szósty zmysł", który służy m.in. dzieciom niepełnosprawnym, w tym niewidomym i niedowidzącym. W tym celu w placu zabaw znalazło się miejsce do poznawania i odczuwania dźwięków. Dzieci same mogą tworzyć muzykę na bębenkach, dzwonkach, dzwonach lirowych czy cymbałach. Są też specjalne ścianka i dywan z donic betonowych obsadzone roślinami ozdobnymi.

Jak informują bielscy urzędnicy park to nie tylko plac zabaw dla dzieci młodszych i starszych, ale i miejsce zabaw gimnastycznych - jest tam piaskownica, skałka wspinaczkowa, wielofunkcyjne boisko m.in. do koszykówki i siatkówki oraz trzytorowa bieżnia lekkoatletyczna.

Duże wrażenie robi także przeszklona wiata, stanowiąca pawilon parkowy wraz z zadaszeniem, jaka została dobudowana do budynku mieszkalnego i swoim półokrągłym kształtem nawiązuje do półokrągłego dachu budynku.

- Będzie to zaplecze gospodarcze parku, są tam też tam ogólnodostępne toalety - informują bielscy urzędnicy.

Wokół parku zostało też wymienione ogrodzenie. Park zyskał także oświetlenie, kosze i ławki i ładne nasadzenia zieleni.

Minister Ziobro: nie chodzi o to, aby złodziej kury trafiał za kratki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie