Inteligentny dom sam zamyka okna

Materiał partnera
Sławomir Łyskawka – dyrektor techniczny, VELUX Polska. Komfort, oszczędność energii oraz bezpieczeństwo to trzy zasadnicze powody wdrażania rozwiązań inteligentnych w domach. Nie bez znaczenia jest też dostępność zaawansowanych, bezawaryjnych rozwiązań i łatwość montażu. Dlatego, choć inteligentne rozwiązania to na naszym rynku wciąż nowość, ich popularność rośnie. Tak jest z inteligentnymi oknami VELUX.

Sterowane elektrycznie „inteligentne” okna pełne są innowacyjnych i użytecznych funkcji. Niemal bezgłośnie otwierają się i zamykają, czujniki deszczu zamykają je automatycznie, gdy spadną pierwsze krople, a wszystkie funkcje można w prosty sposób programować za pomocą banalnie prostych w obsłudze paneli. Pracują przy tym w protokole komunikacji io-homecontrol®, stworzonym po to, by umożliwić współpracę urządzeń różnych producentów, w tym firmy VELUX. Co dają sterowane elektrycznie oka dachowe?

Więcej niż wygoda

Okna sterowane elektrycznie to doskonałe rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń w domu, choć można zastosować je wybiórczo jedynie w niektórych lokalizacjach. Nie stanowi tu na pewno ograniczenia dotykowy panel sterowania io-homecontrol®, który może obsługiwać aż 200 urządzeń. Gdzie w największym stopniu przysłużą nam się takie okna? Na pewno wszędzie tam, gdzie muszą być zainstalowane wysoko lub w miejscach trudno dostępnych. Doskonale sprawdzają się też w łazience czy sypialni. A to znów za sprawą dotykowego panelu sterującego, fabrycznie wyposażonego w dziewięć programów użytkowych, dodatkowo umożliwiającego tworzenie przez użytkowników własnych programów. Lubiący zasypiać przy uchylonym oknie mogą np. zaprogramować je w taki sposób, by zamykały się o określonej godzinie, dzięki czemu nie przebudzi nas w nocy chłód. Unoszące się o świcie lub określonej godzinie rolety ułatwią łagodne przebudzenie, a czujnik deszczu zamknie okna, gdy spadną pierwsze krople.

W łazience czasem czujemy potrzebę wpuszczenia świeżego powietrza w czasie relaksującej kąpieli. Co wówczas? Wychodzić z wanny, mocząc ręcznik oraz podłogę i biec do okna? A potem ponownie, by je zamknąć? Dwoma muśnięciami panelu sterującego można na dowolną szerokość otworzyć okno lub sam nawiewnik. I w ten sam sposób zamknąć.

Oszczędność energii

Zastosowanie w domu systemu elektrycznego sterowania oknami i roletami, oprócz wygody, daje również ogromne możliwości oszczędności energii. W niezwykle precyzyjny sposób. Zsynchronizowanie funkcji umożliwia na przykład wietrzenie w ciągu dnia z jednoczesnym wyłączeniem grzejników na czas otwarcia okien. Kolejny przykład to automatyczne zamykanie rolet w upalne letnie dni po opuszczeniu mieszkania, dzięki czemu pod nieobecność mieszkańców wnętrze nie nagrzewa się, a my możemy się obyć bez klimatyzacji lub używać jej nader oszczędnie. Z kolei zimą rolety podnoszą się, dostarczając cennego światła słonecznego, które dogrzewa pomieszczenia, gdy ogrzewanie pod nieobecność domowników może pracować na zmniejszonych obrotach. Opadają po zmroku, zapobiegając stratom ciepła.

Bezpieczeństwo
W jaki sposób zastosowanie okien i rolet sterowanych elektrycznie, wpływa na bezpieczeństwo domu i jego mieszkańców? Jednoznacznie pozytywnie. Przede wszystkim nie istnieje ryzyko, że kontrolę nad systemem przejmą osoby nieupoważnione, ponieważ po instalacji, przed rozpoczęciem działania odbywa się identyfikacja produktów w systemie, poprzez wysłanie indywidualnego kodu. Z kolei zaletą dwukierunkowej komunikacji jest bieżące ukazywanie się na wyświetlaczu pilota informacji zwrotnych o wykonaniu polecenia, bądź o zakłóceniu pracy urządzenia. Pozwala to na błyskawiczne zlokalizowanie i wyeliminowanie ewentualnych problemów. Za pomocą jednego przycisku, użytkownik w każdej chwili może sprawdzić, co dzieje się z wybranym urządzeniem, na przykład czy okna i rolety w domu są zamknięte.

Jak i kiedy zamontować okna sterowane elektrycznie

Montaż okien sterowanych elektrycznie przebiega podobnie jak innych okien do poddaszy, bez pomocy elektryka. Warunkiem jest doprowadzenie w okolice okna przewodu zasilającego o napięciu 230V. Przy instalacji wystarczy podłączyć do niego okno. Po podłączeniu system automatycznie zaprogramuje się, w ciągu kilku minut wprowadzając do pamięci pilota wszystkie zainstalowane okna i inne włączone do niego akcesoria elektryczne, jak rolety wewnętrzne i zewnętrze, żaluzje czy markizy.

Nie wyklucza korzystania z zalet okien sterowanych elektrycznie wcześniejszy montaż standardowych okien, o ile da się do nich zainstalować elektryczne zestawy adaptacyjne. Rozważając możliwość wprowadzenia w przyszłości inteligentnych rozwiązań, warto jeszcze przed zakupem okien dowiedzieć się u producenta, czy wybrany model da nam taką możliwość.
Na pewno też warto już na etapie budowy doprowadzić zasilanie w okolice okna, co wiąże się ze znikomymi kosztami, a w przyszłości zaoszczędzi wiele robocizny i nakładów na ewentualne prace remontowe. Ewentualna instalacja elektrycznego sterowania będzie wówczas banalnie prosta i absolutnie nie kłopotliwa. Innym rozwiązaniem, szczególnie polecanym np. przy renowacji poddasza lub doposażania domu w dodatkowe elementy, jest wybór okien, rolet lub markiz zasilanych energią słoneczną. A na dowolnym etapie budowy domu i po jej zakończeniu system można rozbudowywać o kolejne produkty działające w technologii io-homecontrol®.

Galerie handlowe otwarte od 1 lutego?

Wideo

Materiał oryginalny: Inteligentny dom sam zamyka okna - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie