W Będzinie dowiedzieliśmy się, że dzieci dumne są z pięknych placów zabaw. Miasto stało się tłem do teledysku Wojtka Gruszczyńskiego, którego spotkaliśmy. W Teatrze Dzieci Zagłębia podpatrywaliśmy aktorów podczas próby do spektaklu „Cicho”. Nasza ekipa z kamerą 360 nie mogła też ominąć będzińskiego zamku. Wszyscy, którzy chcą zostać rycerzami mają szansę, bo właśnie jesienią Bractwo Rycerskie Zamku Będzin przyjmuje chętnych do nowicjatu.
Wiedzieliśmy, że Bielsko-Biała to piękne miasto, ale dzięki akcji 360 Śląskie mogliśmy to lepiej zobaczyć. Zauroczeni starówką, Dębowcem, Studiem Filmów Rysunkowych i innymi zakątkami miasta.
Bytom jest miastem starszym od Krakowa. Był lokowany na prawie niemieckim w 1254 roku, podczas gdy Kraków prawa miejskie otrzymał 5 czerwca 1257 roku. Miasto kojarzone jest z przemysłem ciężkim, ale znajduje się w nim wiele terenów zielonych. Oprócz doskonale znanego Parku Miejskiego im. F. Kachla, jest też Park Fazaniec w Szombierkach, Park Ludowy w Miechowicach, Park Grota w Suchej Górze, Park Mickiewicza czy Park Amendy w Łagiewnikach.
Cieszyn to miasto z piękną architekturą i klimatem, dla wielu - znakomite miejsce do życia. Podczas wizyty w Cieszynie odwiedziliśmy jedną z najstarszych szkół publicznych na Śląsku, czyli Liceum Ogólnokształcące im. Antoniego Osuchowskiego, czyli popularnego „Osucha”, gdzie spotkaliśmy się z członkami szkolnego chóru Anthony’s Voices.
Wizyta w Częstochowie bez odwiedzenia Jasnej Góry jest stracona, dlatego i tam wybraliśmy się z naszą kamerą 360 stopni. Byliśmy również w słynnym IV Liceum Ogólnokształcącym, w którym wszystko można znaleźć, jak śpiewał Muniek Staszczyk. Największe zmiany w ostatnim dziesięcioleciu mieszkańcy dostrzegają w centrum Częstochowy. Serce miasta zmieniło się na plus. Jest ładniej i estetyczniej.
Dąbrowa Górnicza w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 100-lecia nadania praw miejskich. Nie jest więc miastem z wielkimi tradycjami, ale setka już zobowiązuje. Choćby do tego, by pokazać, że miasto zmienia się na lepsze. Tu atutem jest zieleń, którą można spotkać wszędzie. No i jeziora z całą siecią ścieżek rowerowych i spacerowych.
Mogliśmy spojrzeć na miasto z innej perspektywy - i to dosłownie. Wraz z licencjonowanym przewodnikiem PTTK i pasjonatem, Andrzejem Pańczyszynem, wdrapaliśmy się na wieżę kościoła Wszystkich Świętych, najstarszej świątyni w mieście, by spojrzeć, jak wygląda miasto o średniowiecznych korzeniach z lotu ptaka. Z wysokości ok. 220 metrów, z tarasu widokowego.
Co powiedziała nam młodzież z Jaworzna? Że jest lepiej. - Wcześniej jeździliśmy do innych miast, głównie do Katowic. Częściej niż z Sosiny korzystamy z GEOsfery. Mamy też fajny basen olimpijski na Osiedlu Stałym. Na Sosinie przydałoby się coś nowego.
Gdy pytamy dziś mieszkańców aglomeracji o Katowice, najczęściej słyszymy, że zmienił się tutejszy rynek. Zmienił, tak jak i centrum na osi rodno - rynek. Przebudowa pochłonęła ponad 200 mln zł. Drogo, ale efekty naprawdę widać. - Mój ulubiony fragment rynku, to park z platanami, sztuczna Rawa i te śmieszne leżaki obok. Tak powinna wyglądać większa część rynku, także ta przy Skarbku. To miejsce do którego chce się przychodzić, chce się tu spędzać czas. Czemu? Bo jest ładne, zielone - ocenia Paweł, który w Katowicach studiuje na Uniwersytecie Śląskim.
Wizytę w Lublińcu zaczęliśmy od rynku. Potem sesja w Muzeum Edyty Stein. W końcu udaliśmy się do miejsca w Lublińcu bardzo charakterystycznego, gdzie powitała nas właścicielka Hotelu Zamek Lubliniec, bo o nim mowa. Pierwsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1397 r. Budynek ma bardzo bogata historię. Pełnił funkcję m.in. zakładu dla sierot i szpitala psychiatrycznego.
Podczas naszej wizyty w Mikołowie odwiedziliśmy m.in Biały Domek, w którym mieści się Miejska Placówka Muzealna. Mikołowskie muzeum działa już od ponad 10 lat, a eksponaty, które można w nim podziwiać, to w większości przedmioty codziennego użytku podarowane przez samych mikołowian. Oprócz stałej wystawy, opowiadającej m.in. o początkach Mikołowa sięgających 1222 roku i historii mikołowskiej społeczności żydowskiej, możemy tam dowiedzieć się również o tym, jak żyli nasi dziadkowie i pradziadkowie na Śląsku.
Nie mogło nas zabraknąć w miejscu, które z pewnością jest wizytówką perły górnego Śląska, czyli w Muzeum Zamkowym. Po jego wnętrzach, pamiętających jeszcze pierwszą połowę XV wieku, oprowadził nas dyrektor muzeum, Maciej Kluss. Byliśmy w podziemiach zamku, zobaczyliśmy pokoje i łazienkę pięknej Daisy oraz robiącą ogromne wrażenie salę lustrzaną. Trafiliśmy też na wystawę malarstwa najwybitniejszych polskich artystów, które dyrektor Kluss pozyskał z muzeum sztuki w Łodzi. Wśród nich są m.in. obrazy Malczewskiego, Gierymskiego i Paderewskiego.
Rybnik jest miastem o tradycjach górniczych i przemysłowych. Funkcjonujące do dziś zakłady - jak kopalnia Chwałowice czy elektrownia Rybnik - napędzają życie miasta. Mimo że sporą część Rybnika zajmują wielkie osiedla bloków, jak Nowiny czy Południe, sporo tu również zieleni i miejsc rekreacyjnych. Wśród nich króluje Zalew Rybnicki i urokliwe leśne zakątki dzielnic Stodoły, Paruszowiec-Piaski, Kamień oraz Grabownia. Nie możemy zapomnieć również o tym, co rozsławia miasto. Są to na pewno żużel, Kabaret Młodych Panów i... niezwykle uciążliwy w okresie grzewczym smog.
Sosnowiec, stolica Zagłębia Dąbrowskiego, był drugim miastem na mapie województwa śląskiego, które odwiedziliśmy wramach naszej nowej akcji „360Śląskie”. Punktualnie o godzinie 10 zameldowaliśmy się na „Patelni” w samym centrum miasta. Rozmawialiśmy z mieszkańcami. Byliśmy na Stadionie Ludowym, no i podziwialiśmy panoramę Sosnowca z dachu kultowej żylety
Tarnowskie Góry - jak pisze m.in. kronikarz miasta Jan Nowak - były niegdyś europejskim centrum górnictwa kruszcowego. Ciekawostką jest to, że pierwsza na kontynencie europejskim maszyna parowa do odwadniania podziemi została uruchomiona właśnie tu. Podobną mogli się pochwalić tylko Anglicy. Uruchomiono ją pod koniec XIX w. Teraz można zobaczyć multimedialny schemat jej działania w muzeum Zabytkowej Kopalni Srebra.
Będąc w Zabrzu nie można nie wymienić nazwiska prof. Zbigniewa Religi, wybitnego kardiochirurga, który w Zabrzu pracował przez kilkanaście lat i dokonał m.in. pierwszego udanego przeszczepu serca. Trafiliśmy podczas naszej akcji 360Śląskie na uroczystość nadania jego imienia I Liceum Ogólnokształcącemu w Zabrzu. Spotkaliśmy wyjątkowych gości tej uroczystości: żonę i syna profesora.
Zawiercie to miasto kojarzące się kiedyś z dobrze działającym przemysłem włókienniczym, Koleją Warszawsko-Wiedeńską czy produkcją kryształów. To w nieistniejącej już dziś przędzalni bawełny i hucie szkła pracowała spora część mieszkańców. To już historia
Podczas wizyty naszej ekipy z kamerą 360 stopni w Myszkowie zobaczyliśmy odrestaurowany dworzec kolejowy, wybudowany w XIX wieku jako stacja Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Byliśmy w Miejskim Domu Kultury, gdzie w ramach zajęć dla dzieci w czasie ferii myszkowscy policjanci uczyli dzieci bezpiecznych zachowań.
W roku wielkiego jubileuszu nie mogło zabraknąć nas z akcją 360Śląskie w Raciborzu, jednym z najpiękniejszych miast Śląska, w którym to, co historyczne, miesza się z tym, co nowoczesne.
To niezwykłe miejsce. Ale zimą wygląda szczególnie cudownie. Turyści są zachwyceni nie tylko pięknymi widokami, ale także licznymi atrakcjami Ustronia. W czasie słonecznej pogody napełnia energią.