Inwazja azjatyckiej ĆMY w Polsce! Jak radzić sobie z...

  Inwazja azjatyckiej ĆMY w Polsce! Jak radzić sobie z OBRZYDLIWYM owadem? Dlaczego jest groźny?

  js

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Inwazja ćmy azjatyckiej może zniszczyć polskie ogrody.
  1/6
  przejdź do galerii

  Inwazja ćmy azjatyckiej może zniszczyć polskie ogrody. ©goodfreephotos.com

  Inwazja azjatyckiej ćmy to kolejna inwazja obcego gatunku owada w Polsce. Ćma azjatycka jest szkodnikiem – zagraża przede wszystkim krzewom bukszpanu. Na Zachodzie Europy owad odpowiada za duże straty. W Polsce ćma najpierw pojawiła się w okolicach Wrocławia. Teraz okazy gatunku można znaleźć w całym kraju. Jak bronić się przez azjatycką ćmą? Jakie szkody może wyrządzić?

  Inwazja azjatyckiej ćmy to nie jedyna inwazja!


  Inwazja azjatyckiej ćmy nie jest jedyną inwazją, jaka dotyczy naszego kraju i Europy. Wcześnieja dużo szkód wyrządzały m.in. szrotówki, które żerowały na kasztanowcach i lipach. Wielu z nas narzekało także na biedronki azjatyckie. Ich inwazja okazała się tak duża, że nasze rodzime biedronki zaczęły wymierać.

  Inwazja azjatyckich ciem będzie wyjątkowo silna. Wszystko dlatego, że w wielu polskich ogrodach sadzi się bukszpan. Ćmy lubią tę roślinę. Zahamowanie działania azjatyckiej ćmy może nastąpić dopiero zimą – a i to dopiero wówczas, gdy temperatury spadną do bardzo niskiego poziomu.

  Azjatyckie ćmy – dlaczego są groźne? Obrzydliwe larwy mogą pustoszyć ogrody!


  Azjatyckie ćmy nie mają jeszcze oficjalnej polskiej nazwy. Owady nie były wcześniej znane w Polsce. Gatunek występuje na dość dużym obszarze Azji – od Indii, przez Chiny i daleki wschód – aż do Rosji. Pierwszy okaz azjatyckiej ćmy w Polsce został stwierdzony we Wrocławiu w 2006 r. Nazwa „ćma azjatycka” lub „ćma bukszpanowa” wzięły się stąd, że owady wchodzą w grupę motyli nocnych, ich larwy żerują wyłącznie na bukszpanie.

  W Polsce azjatycka ćma może wyrządzić sporo szkód. Wszystko dlatego, że w większości ogrodów sadzi się bukszpan – to doskonała roślina do żywopłotów. Ćma azjatycka może siać spustoszenie w miejskich parkach i ogrodach. Przy dużej inwazji owady mogą zjeść duży żywopłot zaledwie w dwa tygodnie.

  Co ważne, aktualnie w Polsce nie ma skutecznych preparatów owadobójczych, które mogłyby pomóc w wytępieniu szkodników. Jeśli jednak zauważysz, że bukszpan jest ogołocony przez działanie ciem, możesz wypróbować dostępnych na rynku środków przeciw gąsienicom. Niestety, także ptaki nie są w stanie poradzić sobie z larwami. Nie stanowią one atrakcyjnego pożywienia. Najprawdopodobniej ptaki ich nie lubią, ponieważ ćmy są dosyć gorzkie (a nawet nieco toksyczne).  Inwazja azjatyckich ciem zagraża przede wszystkim bukszpanom!


  Bukszpan to roślina, którą można spotkać w całej Europie. W Polsce popularne jest używanie jej jako żywopłotów. Roślina nie miała wcześniej zbyt wielu wrogów – m.in. z tego powodu jest tak chętnie uprawiana. Ćma azjatycka sieje jednak spustoszenie. Jak podkreśla dr Marek Michalski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, ze względu na działanie owadów, wiele ogrodów w Europie zostaje ogołoconych. W szczególności ucierpiały ogrody historyczne - te w otoczeniu zamków i pałaców. W ciągu trzech lat inwazja owadów zniszczyła prawie cały gatunek lokalnych bukszpanów na kaukaskim wybrzeżu Rosji.

  Co istotne, ćma azjatycka bardzo szybko się rozmnaża. Samica może złożyć (w zależności od pokolenia) od 100 do 400 jaj.

  Marek Michalski „Jaja składane są bezpośrednio na liściach bukszpanu, następnie w ciągu kilku tygodni rozwijają się larwy, które żerują wyłącznie na bukszpanie, powodując bardzo wyraźne uszkodzenia liści i młodych gałązek. Larwy są długie, mają nawet kilka centymetrów, łatwo je zauważyć, bowiem są dość jaskrawo ubarwione. (…) Jeśli w tym roku pogoda się utrzyma, będziemy mieli trzy pokolenia, czyli zimę będą próbowały przetrwać miliony larw. Z całą pewnością część z nich przeżyje i da na wiosnę początek kolejnemu pokoleniu.  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pożyczki za darmo w 30 minut

  chwilowka24h.pl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pożyczki dla wszystkich za darmo

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Inwazja arabow w Zakopcu i Krakowie!

  Daria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  W Krakowie macie inwazje ale ćmy arabskiej przed chwila widzialam cala na czarno zaslonieta ćmę muzulmanką w nikabie na rynku glownym!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Środek na ćmę bukszpanową

  Himen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Autor artykułu wprowadza w błąd czytelników stwierdzeniem "Co ważne, aktualnie w Polsce nie ma skutecznych preparatów owadobójczych, które mogłyby pomóc w wytępieniu szkodników." Jest to kompletna...rozwiń całość

  Autor artykułu wprowadza w błąd czytelników stwierdzeniem "Co ważne, aktualnie w Polsce nie ma skutecznych preparatów owadobójczych, które mogłyby pomóc w wytępieniu szkodników." Jest to kompletna bzdura. Zalecam autorowi zapoznanie się z tematem. Taka informacja wprowadza bierność włąścicieli ogrodów. Radzę się zapoznać z opiniami fachowców a nie wypisywać bzdury. Preparatami które znakomicie radzą sobie z ćmą są popularny Mospilan, KarateZeon. Są to środki popularne w Polsce. Poza tym są preparaty biologiczne na bazie bakterii glebowych. Jest mnóstwo danych w internecie UK, Niemiec. Jak zwykle tylko w Polsce piszą że się NIE DA!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwalczanie

  ingo nagel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  To jest migracjy cmow zamiast arabow.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zwalczanie

  nagielski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Podobno bardzo nie lubia denaturatu. Wystarczy pokropic tym plynem i juz po cmach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZWALCZANIE SZKODNIKOW

  Podobno bardzo nie lubia Denaturatu .Wystarczy pokropic tym plynem i juz po cmach. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Podobno bardzo nie lubia Denaturatu. Wystarczy pokropic tym rozeworem i juz po cmach.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aha

  Maciekkrk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "Pierwszy okaz azjatyckiej ćmy w Polsce został stwierdzony w Niemczech w 2006 r." Aha...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Azjatycka ćma na bógszpanie?

  Herodot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Toż to czas wyzwolenia bliski. A jeszcze azjatycka ćma w polityce.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O

  Ekoista (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Można wsiąść słomiana miotłę i dwa razy dziennie porządnie zbić nią krzewy bukszpanu, gąsienice wypadną

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ekhm..

  Hubertus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 32

  Nie inwazja a gradacja..

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo