MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwazja szkodników na działkach. Przeczytajcie jak pokonać mszyce, kleszcze i ślimaki 9.06.2021

(KZ)
Wraz z ociepleniem zaczęła się inwazja szkodników w ogrodzie. Na roślinach pełno mszyc, a olbrzymie chrabąszcze majowe wręcz obcinają młode pędy wielu roślin. Problemem są także kleszcze, komary,  ślimaki  i inne szkodniki.Na wszystko można użyć gotowych preparatów sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, albo użyć tradycyjnych sposobów stosowanych przez ekologów. Oto podstawowa lista naturalnych środków skutecznych na szkodniki.KLIKNIJ DALEJ
Wraz z ociepleniem zaczęła się inwazja szkodników w ogrodzie. Na roślinach pełno mszyc, a olbrzymie chrabąszcze majowe wręcz obcinają młode pędy wielu roślin. Problemem są także kleszcze, komary, ślimaki i inne szkodniki.Na wszystko można użyć gotowych preparatów sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, albo użyć tradycyjnych sposobów stosowanych przez ekologów. Oto podstawowa lista naturalnych środków skutecznych na szkodniki.KLIKNIJ DALEJ (KZ)
Wraz z ociepleniem zaczęła się inwazja szkodników w ogrodzie. Na roślinach pełno mszyc, a olbrzymie chrabąszcze majowe wręcz obcinają młode pędy wielu roślin. Problemem są także kleszcze, komary, ślimaki i inne szkodniki

Na wszystko można użyć gotowych preparatów sprzedawanych w sklepach ogrodniczych, albo użyć tradycyjnych sposobów stosowanych przez ekologów. Oto podstawowa lista naturalnych środków skutecznych na szkodniki.
BAGNO
Używamy do odymiania przeciwko owadom w pomieszczeniach. Proszek z suszonej rośliny skuteczny po rozpyleniu na kleszcze, a także roztocza roślin.
BIELUŃ (DATURA)
Szczególnie skuteczny przeciwko mszycom na kapuście i burakach. Zabija także pluskwiaki i przędziorki chmielowce.
Przepis:
1/2 kilograma suszu zalewamy 10 litrami wody. Opryskujemy po przecedzeniu po 12 godzinach.
BEZ CZARNY
Pomaga na mszyce. Kilogram liści zalewamy 10 litrami wody. Po dobie przecedzamy.
CEBULA I CZOSNEK
Są skuteczne na przędziorka chmielowca i mszyce. Proszek z łusek cebuli szybko zabija też kleszcze. Czosnek jest użyteczny w zwalczaniu mszyc, niszczy również roztocza agrestu, porzeczek i truskawek.
Przepis 1:
20 dekagramów łusek cebuli zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na około 15 godzin. Opryskujemy natychmiast po przecedzeniu.
Przepis 2:
10 dekagramów dobrze roztartego czosnku zalewamy 10 litrami wody. Po dokładnym wymieszaniu od razu opryskujemy rośliny.
CHRZAN
Niszczy larwy komarów. Odstrasza owocówkę jabłkóweczkę. Ususzony korzeń lub liście wystarczy zetrzeć na proszek i rozpylić..
KRWAWNIK
Niszczy mszyce, miodówki, wciornastki, przędziorki, drobne gąsienice.
Przepis:
Około kilograma suszu zalewamy niewielką ilością wrzątku. Odstawiamy do wystudzenia. Dodajemy wody do objętości 10 litrów. Odstawiamy na 2 doby. Po przecedzeniu dodajemy pół kostki rozpuszczonego szarego mydła.

Odpowiednie rośliny posadzone we właściwym sąsiedztwie mogą być doskonałym sposobem walki ze szkodnikami w ogrodzie. Bardzo dużo roślin i kwiatów ma właściwości zniechęcające mrówki, mszyce, ślimaki i innych nieproszonych gości. To naturalna ochrona roślin, z której warto korzystać zamiast ze środków chemicznych. Sprawdź, które rośliny odstraszają szkodniki w ogrodzie - kliknij dalej.

Te rośliny odstraszają szkodniki w ogrodzie. Oto naturalne s...

MNISZEK
Niszczy mszyce, roztocza, miodówki.
Przepis:
30 dekagramów rozdrobnionych korzeni lub pół kilograma świeżych liści zalewamy 10 litrami ciepłej wody. Odstawiamy na 2 godziny. Opryskujemy po przecedzeniu.
OSTRÓŻKA
Działa zarówno kontaktowo, jak i wewnętrznie na gąsienice i larwy chrząszczy żerujących na liściach.
Przepis 1:
Kilogram suszu z pociętych roślin zalewamy 10 litrami wody, odstawiamy na dwa dni, stosujemy do oprysku od razu po przecedzeniu..
PIOŁUN (ARTEMISIA)
Niszczy gąsienice żerujące na liściach.
Kilogram dzień wcześniej zerwanych liści i łodyg gotujemy kwadrans w niewielkiej ilości wody. Dodajemy wody do 10 litrów. Opryskujemy po przecedzeniu.
POMIDOR
Surowiec z liści i łodyg niszczy szkodniki żerujące na liściach, także gąsienice.
4 kilogramy świeżych liści lub 2 kilogramy suszu zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na pół godziny. Potem gotujemy na wolnym ogniu ok. 20 minut. Po przecedzeniu dodajemy pół kostki rozpuszczonego szarego mydła i na każdy litr odwaru dolewamy 2 litry wody.
TATARAK
Proszek z ususzonych i zmielonych kłączy tataraku jest trujący dla komarów i much. Zrobienie kadzidełka z dodatkiem tego proszku lub dodanie go do domowej świecy ochroni najbliższe otoczenie.
ZIEMNIAK
Wykorzystujemy świeże łęty ziemniaczane do zwalczania mszyc i roztoczy.
Przepis:
Kilogram łętów zalewamy 10 litrami wody. Odstawiamy na 3 godziny. Opryskujemy rośliny po przecedzeniu.

Sposoby na ślimaki

  • Układając na wilgotnych ścieżkach deski spowodujemy, że będą się pod nimi zbierać ślimaki. Wystarczy je codziennie zbierać.
  • Na grządkach rozkładamy liście chrzanu – przysmak ślimaków. Zbieramy je spod liści i wywozimy z ogrodu.
  • Wieczorem rozkładamy przekrojone na połówki surowe ziemniaki. Rano je zbieramy. Ziemniaki przyciągają nie tylko ślimaki, ale i drutowce.
  • Rozsypanie wapna palonego stanowi potężną zaporę, gdyż wysusza ono śluz ślimaków, powodując ich śmierć. Tak samo działa silnie hydroskopijny bentonit.
  • Popiół drzewny, bardzo drobny piasek, igliwie świerkowe stanowi utrudnienie w przemieszczaniu się ślimaków. Muszą wydzielać więcej śluzu, co je bardzo osłabia.
  • Odstraszają ślimaki nasiona gorczycy białej – zmielonej, a także gałązki bzu czarnego i żywotnika, ziele: wrotyczu, skrzypu, krwawnika. Rozkładamy je między roślinami.
  • Wyciąg z nasion jodły (3 gramy na litr wody) sporządzamy przez zagotowanie i odstawienie na dobę. Potem opryskujemy nim grządki.

Jak dbać o kwiaty przez całe lato?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni