Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestor bez granic 2019: Laureaci ogłoszeni na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Redakcja
20. polskich i zagranicznych firm walczy o tytuł „Inwestor bez granic 2019”. Ogłoszenie laureatów podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W konkursie „Inwestor bez granic” nagradzane są zagraniczne firmy, inwestujące swój kapitał w Polsce oraz polskie firmy zdobywające światowe rynki. W gronie nominowanych tegorocznej edycji znalazły się znane i mocno osadzone w polskiej i światowej gospodarce podmioty. Laureaci uhonorowani zostaną podczas największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress).

Wśród nominowanych do tytułu „Inwestor bez granic 2019” znalazły się firmy z sektorów takich jak: automatyka przemysłowa, chemia, energetyka, elektrotechnika, nieruchomości, przemysł obronny, spożywczy, maszynowy, samochodowy, stalowy, telekomunikacja.

– Wybierając najlepszych inwestorów oceniamy: skalę inwestycji, wysokość nakładów, wolumen produkcji, zużycie surowców, wielkość sieci dostawców, wpływ na potencjał polskiej gospodarki, innowacyjny charakter stosowanych technologii i wytwarzanych produktów, transfer technologii i know-how towarzyszących inwestycji, skuteczność strategii inwestycyjnej. Kryteria dedykowane projektom inwestycyjnym w Polsce obejmują dodatkowo: znaczenie inwestycji dla polskiego rynku pracy, jakość relacji między inwestorem i administracją, znaczenie inwestycji dla budowania marki Polski w świecie, działania z obszaru odpowiedzialności społecznej biznesu realizowane w związku z inwestycją, wpływ inwestycji na środowisko naturalne, relacje ze środowiskiem lokalnym, standardy pracy oraz znaczenie inwestycji dla budowania sieci kooperacji – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Spośród 20. nominowanych, kapituła konkursu wytypuje 10. laureatów. Pierwszą piątkę stanowić będą zagraniczni inwestorzy, którzy poprzez inwestycje kapitału i wiedzy w Polsce, w zauważalnej skali, dali rozwojowy impuls całej polskiej gospodarce. Drugą piątką wyróżnionych będą polscy inwestorzy realizujący odważne strategie ekspansji zagranicznej, którzy otwierają drzwi innym krajowym firmom, poszerzają horyzonty polskiej gospodarki i budują jej markę w świecie.

Nominowani w kategorii Inwestor w Polsce

:
ArcelorMittal – największy na świecie producent stali, obecny w ponad 60 krajach. Firma jest liderem we wszystkich czołowych sektorach rynku stali, w tym motoryzacyjnym, budowlanym, artykułów gospodarstwa domowego i opakowań, stale poszukuje nowych energooszczędnych rozwiązań technologicznych.
ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce, który ze spółkami zależnymi zatrudnia 14 tys. osób. Firma skupia ok. 70 proc. potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego, a w jej skład wchodzi pięć hut, w tym w Krakowie, gdzie znajduje się najnowocześniejsza w Europie walcownia gorąca oraz w Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. ArcelorMittal Poland zainwestował ponad 6 mld złotych, unowocześniając każdy etap produkcji. Ograniczył częstotliwość wypadków o 90 proc., znacząco podnosząc standardy bezpieczeństwa i higieny pracy.

BASF – jest największym przedsiębiorstwem chemicznym na świecie, notowanym na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie, Londynie i Zurychu. Grupa składa się z sześciu dużych kompleksów chemicznych i niemal czterystu zakładów produkcyjnych na całym świecie, jak również szeregu spółek
i przedstawicielstw. Portfolio przedsiębiorstwa obejmuje produkty chemiczne, tworzywa sztuczne, chemię budowlaną, produkty dla rolnictwa oraz przemysłu kosmetycznego i spożywczego oraz nieprzetworzoną ropę i gaz ziemny.
BASF w Polsce sprzedaje chemię przemysłową, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, chemię budowlaną (w tym domieszki do betonu), produkty chemii kosmetycznej i gospodarczej, lakiery oraz katalizatory samochodowe. W Polsce funkcjonują zakłady w Środzie Śląskiej koło Wrocławia,
w Myślenicach koło Krakowa oraz centrum dystrybucyjno-logistyczne w Śremie koło Poznania. Firma zatrudnia ponad 850 pracowników, jest zaangażowana w realizację celów zrównoważonego rozwoju, np. od 2010 roku jest wyłącznym partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W BASF-ie podkreślają, że tworzą chemię dla zrównoważonej przyszłości,
z dbałością o środowisko naturalne i odpowiedzialnością społeczną.

CVC Capital Partners – to jedna z wiodących firm private equity i doradztwa inwestycyjnego na świecie. Została założona w 1981 roku i posiada obecnie sieć ponad 20 biur i ponad 300 pracowników w Europie, Azji i USA. W swoim portfelu ma ponad 300 inwestycji w szerokim spektrum branż i krajów, jest inwestorem finansowym angażującym się długookresowo, pomaga firmom wejść na wyższy rynkowy poziom. Warszawskie biuro CVC jest bramą na cały region Europy Środkowej.
W Polsce firma zainwestowała m.in. w spółkę PKP Energetykę oraz w Żabkę. Część międzynarodowych spółek portfelowych CVC Capital Partners jest obecna w Polsce, w tym np. międzynarodowa sieć perfumerii Douglas, dla której Polska jest trzecim co do wielkości rynkiem, czy też międzynarodowa grupa Corialis posiadająca bazę produkcyjną w Lublinie, a także firma AR Packaging mająca fabrykę koło Krakowa.

Danone – Grupa DANONE powstała w 1973 roku i od tego czasu stała się jedną z największych firm spożywczych na świecie. Na polskim rynku produkty Danone pojawiły się po raz pierwszy w 1991 roku.
W 1995 roku Danone otworzył fabrykę w Bieruniu na Śląsku. Oferta firmy zawiera produkty przeznaczone dla dzieci, osób starszych, a także marki przynoszące korzyści zdrowotne osobom z problemami trawiennymi.
Dostawcy Danone troszczą się o dostarczanie mleka najwyższej jakości, przez co gwarantują bezpieczeństwo wytwarzanych z niego produktów. Jogurty i serki powstałe z polskiego mleka trafiają również na stoły konsumentów z ponad 20 krajów w Europie, a także z USA. Danone to nie tylko produkty, to również programy społeczne za pomocą których firma wspiera lokalne społeczności.

Globalworth – Globalworth Poland Real Estate (GPRE) to największy instytucjonalny inwestor i właściciel powierzchni biurowych w Polsce, platforma nieruchomości biurowych, od kwietnia 2017 roku notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.
Wielkość portfela Globalworth Poland, obejmującego obiekty biurowe i wielofunkcyjne, to obecnie ponad 428 700 m kw. o wartości 1,2 mld euro. W portfelu ma już ona siedemnaście nieruchomości
i planuje kolejne akwizycje. Jednocześnie rozwija swój zespół, który liczy już w Polsce około 100 osób. Firma działa w strukturze zbliżonej do REIT, w której koncentruje się na wypłacaniu akcjonariuszom większości zysków w postaci regularnych i atrakcyjnych dywidend. Niedawno Globalworth Poland na swoją siedzibę wybrało Spektrum Tower, biurowiec zlokalizowany przy ul. Twardej w Warszawie, którego jest właścicielem i zarządcą. Spółka zajęła w Spektrum Tower 1500 mkw. powierzchni.

Northvolt – na północy Szwecji, w mieście Skelleftea, powstaje fabryka nowoczesnych ogniw baterii elektrycznych, głównie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i energetycznego. Pełne zdolności produkcyjne fabryka ma osiągnąć w roku 2024. Będzie to największy zakład w Europie wytwarzający ogniwa litowo-jonowe. Mają one trafiać do fabryki w Polsce, w Gdańsku, gdzie będą produkowane podmoduły i moduły bateryjne wykorzystywane w przemyśle, systemy sterowania i elektroniki, systemy chłodzenia i ogrzewania. To z Gdańska będzie wychodził finalny produkt dla odbiorców. Produkcja
w Gdańsku zapewni początkową wydajność na poziomie 10 tys. modułów rocznie. Dzięki nowemu obiektowi w Gdańsku firma Northvolt wykorzysta potencjał powstającego w regionie klastra przemysłu elektrotechnicznego. Bliskość dobrze rozwiniętego ekosystemu łańcucha dostaw, rynków pracy
i odbiorców końcowych w Europie odegrały istotną rolę w decyzji o wyborze lokalizacji zakładów.

Panattoni Europe – jest deweloperem powierzchni przemysłowych. Od początku swojej działalności
w 2005 roku, zrealizował w Polsce projekty o łącznej powierzchni ponad 5,85 miliona metrów kwadratowych. Już w 2006 roku, sześć miesięcy po otwarciu biura, ustanowił rekord w branży na wynajem powierzchni magazynowej - było nim 52 000 m kw. dla H&M w Panattoni Park Poznań I. Kolejne lata to nowe umowy i budowa własnych parków w okolicach Poznania, Bielska-Białej, Teresina, a także Wrocławia.
Specjalnością firmy są dziś szyte na miarę inwestycje build-to-suit (BTS) – budowane na zamówienie indywidualnego klienta. Do Klientów Panattoni należą między innymi, takie marki globalne, jak: Amazon, Avon, Bertelsmann, Castorama, CAT Logistics, CEVA, Coca-Cola, Coty Cosmetics, Dachser, DSV, Flextronics, GE, Gefco, H&M, Intermarche, Kellog’s, K-flex, Lear Corporation, czy Leroy Merlin.

Rockwell Automation Polska – jest częścią największej na świecie firmy zajmującej się automatyką przemysłową. Globalne flagowe marki firmy, czyli Allen-Bradley i Rockwell Software są kojarzone
z innowacyjnością i dostarczaniem nowoczesnych technologii z zakresu automatyzacji produkcji. Zatrudnia 22 tysiące pracowników w ponad 80 państwach.
W Polsce działa już ponad 20 lat, a od przeszło 10 lat stale poszerza swoją działalność na Śląsku. Ponad dekadę temu pracę w Katowicach rozpoczęło kilka osób, natomiast obecnie w fabryce i biurach zlokalizowanych w na Śląsku zatrudnionych jest ponad tysiąc pracowników. Rockwell Automation Polska nie produkuje w Polsce prostych technologii. Katowickie oddziały tworzą i obsługują unikalne
i innowacyjne produkty. Prowadzą przy tym szerokie badania, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, pomagają również edukować przyszłych inżynierów i oferować im rozwój w firmie. Śląska fabryka firmy jest odpowiedzialna za produkcję na rynek europejski (w tym rosyjski), azjatycki oraz afrykański, jest wzorcowym zakładem szkoleniowym i właśnie zapadła decyzja, że będzie rozbudowywana.
Siemens – to międzynarodowy koncern z branży energetycznej, elektrotechnicznej i telekomunikacyjnej. Główne siedziby firmy ulokowane są w Monachium i Berlinie.
W Polsce Siemens jest obecny od ponad 130 lat, odpowiadając na kluczowe dla polskiej gospodarki kwestie modernizacji infrastruktury przemysłowej i komunalnej, jak również wymogi ochrony środowiska naturalnego. Siemens jest jednym z pionierów w ustalaniu standardów technologicznych w różnych dziedzinach przemysłu i infrastruktury. Jako ekspert angażuje się w promowanie technologii, które zapewniają efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych i zmniejszenie skażenia środowiska. Poszerzając i uzupełniając zasięg swojego działania, Siemens w Polsce współpracuje z setkami przedsiębiorstw krajowych: produkcyjnych i usługowych, handlowych i technicznych. Szkoli ich przedstawicieli, udostępnia wiedzę i doświadczenie oraz realizuje wspólnie liczne projekty.

Volvo Polska – to część grupy Volvo, producenta samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych.
W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Obecnie firma obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR. Spółka zatrudnia blisko cztery tysiące pracowników. Volvo Polska Centrum Przemysłowe Autobusy jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy. W 2010 roku
w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Volvo od lat wspiera rozwój elektromobilności, produkując zelektryfikowane autobusy i samochody ciężarowe. Firma przyczynia się w ten sposób do zrównoważonego rozwoju miast i społeczności.

Nominowani w kategorii polscy inwestorzy za granicą:
Adamed – firmę farmaceutyczną Adamed założył w 1986 roku dr Marian Adamkiewicz. Swoją działalność eksportową Adamed rozpoczął w grudniu 2003 roku. Obecnie produkty Adamedu dostępne są na 65 rynkach świata, dla pacjentów w Europie, na Środkowym Wschodzie, w Azji, Afryce Ameryce Łacińskiej oraz Oceanii. Firma posiada także swoje przedstawicielstwa w Hiszpanii, Rosji, na Ukrainie
i w Kazachstanie. W 2010 roku spółka przejęła Polfę Pabianice i Agropharm. Tak powstała Grupa Adamed, w której pracuje ponad 1600 osób – jedna z czołowych firm farmaceutyczno-biotechnologicznych. Dział R&D Grupy Adamed z sukcesem opracowuje prototypy innowacyjnych produktów leczniczych.

Apator – to grupa kapitałowa, w której skład wchodzi kilkanaście spółek krajowych i zagranicznych. Apator przoduje w Europie Środkowo-Wschodniej w obszarze aparatury łączeniowej oraz pomiarowej,
a także systemów IT. Firma wykreowała autorskie rozwiązania w zakresie odczytu i rozliczania mediów użytkowych (przedpłatowe i kredytowe liczniki energii elektrycznej, ciepłomierze, gazomierze, wodomierze, czujniki temperatury). Wizją Grupy Apator jest długofalowe utrzymanie pozycji branżowego lidera i eksperta w Polsce, znalezienie się w czołówce dostawców w Niemczech i Europie Środkowo-Wschodniej oraz zbudowanie rozpoznawalności marki Apator na wybranych, pozostałych rynkach.
W związku z tym Apator zakłada przychody ze sprzedaży 1,4 mld zł w 2023 r. Istotna część zakładanego wzrostu to sprzedaż na rynki zagraniczne i utrzymanie wysokiego udziału eksportu w sprzedaży ogółem (ponad 50 proc).

Colian – to prężnie działająca polska grupa kapitałowa założona przez Jana Kolańskiego. Tworzony przez lata potencjał firmy umożliwił zdobycie silnej pozycji na rynku w zakresie słodyczy, kulinariów (przypraw, bakalii) i napojów. Na jej portfolio składają się znane, lubiane marki: Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Jeżyki, Akuku!, Appetita, Siesta oraz Hellena. Marki te stale umacniają swoją pozycją na rynku, a Colian konsekwentnie realizuje ekspansję na rynki zagraniczne. Do Grupy Colian należy np. Elizabeth Shaw – dostawca luksusowych wyrobów czekoladowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii. Produkty firmy Jana Kolańskiego trafiają do ponad 60 państw na całym świecie, są obecne w państwach Unii Europejskiej oraz w pozostałej części Europy, w Azji, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.

Feerum – to jeden z największych w Polsce producentów kompleksowych suszarni zbożowych. Założycielem jest Daniel Janusz. W 2006 roku spółka otrzymała certyfikat ułatwiający ekspansję na Białorusi. Do 2015 roku wybudowała w różnych częściach tego kraju 8 kompleksowych zespołów suszarniczo-magazynowych, w tym dwa o pojemności blisko 24 tys. ton ziarna. Feerum ma Centrum Badawczo-Rozwojowe i testuje projektowane rozwiązania w eksperymentalnym kompleksie suszarniczo-magazynowym o pojemności 20 tysięcy ton. W 2013 roku spółka zadebiutowała na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Produkty oferowane przez Feerum doceniają klienci w 12 krajach. Oprócz Białorusi i Rumunii, firma z powodzeniem zrealizowała inwestycje także m.in. w Niemczech, Bułgarii, na Ukrainie, czy na Łotwie. W 2016 roku spółka podpisała z National Food Reserve Agency z siedzibą w Dar es Salaam umowę na wybudowanie na terytorium Zjednoczonej Republiki Tanzanii pięciu kompleksów silosów zbożowych i obiektów magazynowych oraz rewitalizację istniejących obiektów magazynowych.

Mokate – to polskie przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego, założone w 1990 roku przez Teresę
i Kazimierza Mokryszów. Oferuje szeroką gamę kaw, herbat, zabielaczy, kakao, napojów czekoladowych i musli. Grupa jest jednym z największych producentów kawy rozpuszczalnej i herbaty w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech, a także uznanym na świecie producentem półproduktów dla przemysłu spożywczego. Produkty znaleźć można m.in. w Indonezji, Malezji, Arabii Saudyjskiej, Dubaju. Swoją obecność Mokate zaznacza także w Afryce i w Chinach. Miarą sukcesu na rynku azjatyckim jest ulokowanie swych produktów w Japonii, która jest szczególnie wymagającym rynkiem. Eksport Mokate osiągnął obecnie poziom ponad 60 proc. ogólnej sprzedaży.

Selena – Grupa Selena to jeden z czołowych producentów i dystrybutorów chemii budowlanej. Selena istnieje od ponad ćwierć wieku, posiada ponad 30 spółek w 17 krajach i kilkanaście zakładów produkcyjnych. Na jej sukces pracuje prawie 1800 osób, w tym ponad 700 zatrudnionych w Polsce. Jest jedyną polską marką z branży chemii budowlanej, która sprzedaje produkty w 70 krajach, na czterech kontynentach. W zależności od grupy produktowej, udział Seleny w rynku waha się od kilkunastu do ok. czterdziestu procent. Jest to obecnie jeden z trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie. Selena konsekwentnie wprowadza także nowe produkty na rynek. Przykładem są m.in. pianokleje znajdujące całe spektrum zastosowań w pracach budowlanych. Wykonawcy coraz chętniej zastępują nimi zaprawy do murowania, używają ich do klejenia dużych elementów budowlanych, czy też jako istotny element systemów ociepleń.

Suempol – to rodzinne przedsiębiorstwo założone w 1989 roku w Bielsku Podlaskim przez Urszulę
i Edwarda Siecińskich. Początkowo firma zajmowała się przetwórstwem krewetek poławianych
u wybrzeży Holandii i Belgii, które po uszlachetnieniu trafiały na tamtejsze i inne rynki europejskie, w tym belgijski Dwór Królewski. Aktualnie w ofercie Suempolu znaleźć można łososia pod wieloma postaciami, który jest głównym produktem i stanowi 97 proc. całej produkcji, oraz pstrąga i halibuta. Wyroby Suempolu pozbawione są barwników i konserwantów. Znacząca część produkcji firmy trafia na rynek niemiecki, gdzie występuje pod własną marką.

Track Tec – to czołowy europejski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej. Prawie połowę wszystkich podkładów kolejowych i co drugi rozjazd zabudowywany obecnie na polskiej sieci kolejowej wykonano w zakładach grupy. Ich wysokie standardy są potwierdzane licznymi międzynarodowymi dopuszczeniami, certyfikatami i rekomendacjami. Głównym i konsekwentnie realizowanym kierunkiem działalności Track Tec-u jest stałe powiększanie grona klientów, również na rynkach zagranicznych. Innowacyjność produktów pozwala firmie na współpracę z najbardziej wymagającymi odbiorcami.

TZMO – Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych są wiodącym producentem i dostawcą artykułów higienicznych, kosmetycznych i wyrobów medycznych na rynek światowy. TZMO oferuje m.in. wyroby higieniczne przeznaczone dla kobiet i dziewcząt, m.in. pod marką Bella – lidera na rynku Środkowo-Wschodniej Europy, dynamicznie zdobywającą rynek Europy Zachodniej i Azji. W 2016 roku TZMO świętowały 25-lecie prywatyzacji i 60-lecie istnienia, a 55 spółek w ich grupie kapitałowej zatrudniało 7,5 tys. osób. Spółka dynamicznie się rozwija i intensyfikuje ekspansję na rynkach całego świata.

WB Elektronics – to lider zmian technologicznych w polskiej armii i przemyśle obronnym, coraz bardziej rozpoznawalny na świecie. Działając w obszarze specjalistycznej elektroniki i informatyki wojskowej, wprowadził Siły Zbrojne RP w XXI wiek, wyznaczając obowiązujące standardy w obszarach kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego. Najważniejszymi produktami Grupy WB są systemy FONET (cyfrowy system łączności i dowodzenia umożliwiający zarządzanie polem walki) oraz TOPAZ (systemy kierowania ogniem i zarządzania polem walki dla artylerii). Spółka oferuje modułowe rozwiązania w ramach powyższych systemów koncentrując się na obszarze łączności (łączność foniczna, cyfrowa, przewodowa
i bezprzewodowa), przetwarzania informacji (komputery pojazdowe i przenośne, routery) oraz oprogramowania dedykowanego. Grupa WB jest również autorem rozpoznawczego bezzałogowego systemu powietrznego klasy mini FlyEye, który jako pierwszy w tej kategorii został wdrożony do służby
w Wojsku Polskim. Firma zatrudnia ponad 800 osób, z czego ponad połowa to inżynierowie działów badawczo-rozwojowych, których praca i produkty z sukcesem konkurują z produktami globalnych koncernów zbrojeniowych.

Tytułem „Inwestor bez granic” nagradzane są zagraniczne firmy, inwestujące swój kapitał w Polsce oraz polskie firmy zdobywające światowe rynki. Celem organizowanego po raz trzeci konkursu jest propagowanie wzorcowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją, partnerskich
i przejrzystych, opartych na zaufaniu i odpowiedzialności, którym towarzyszy ekonomiczna skuteczność w realizacji strategii inwestycyjnej.

Kandydatów do wyróżnień „Inwestor bez granic 2019” typowali przedstawiciele środowiska biznesu, instytucji samorządu gospodarczego, agencji i instytucji rządowych zaangażowanych w pozyskiwanie inwestorów oraz wspierających polską ekspansję gospodarczą za granicą. Wręczenie wyróżnień odbędzie się w trakcie największej imprezy biznesowej Europy Centralnej – XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress, 13-15 maja 2019 r.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera