Inwestycja w człowieka to inwestycja w przyszłość i rozwój całego regionu

Redakcja
ARC DZ
Udostępnij:
Rozmowa z Jarosławem Wesołowskim, dyrektorem Wydziału Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego

Czy człowiek to najlepsza inwestycja?
Tak, głównie dlatego, że to człowiek o wszystkim decyduje, a zatem jego rozwój, jego przyszłość powinna być dla społeczeństwa sprawą najważniejszą i podstawową w stosunku do wszelkich innych planów. Decyzje człowieka wpływają na konkurencyjność gospodarki, a jego kompetencje przekładają się na jakość stanowionego prawa.

CZYTAJ WIĘCEJ NA DOTACJE.NASZEMIASTO.PL

Czy lepiej inwestować w ludzi czy w infrastrukturę?
Nie twórzmy między tymi celami konkurencji, przeciwnie - konieczne jest inwestowanie w obydwa te obszary. Innymi słowy, środki przeznaczane na infrastrukturę powinny się w miarę możliwości równoważyć z tymi, które przeznaczamy na inwestycje w ludzi i cały społeczny wymiar rozwoju. Nie możemy budować dróg i mostów, zapominając o ludziach, ale - z drugiej strony - nie możemy inwestować tylko w człowieka, pomijając infrastrukturę. Oczywiście, ze względu na skalę wyzwań infrastrukturalnych nie da się tego wyliczyć na zasadzie: jedna złotówka w człowieka, jedna złotówka w infrastrukturę, niemniej poziom inwestycji w tzw. kapitał ludzki powinien w przyszłości być znacząco wyższy niż obecnie.

Pracodawcom rozwój kompetencji pracowników, ich szkolenie kojarzy się jednak głównie z kosztami.
Nie podzielam takiego stanowiska. Dla pracodawców, którzy obecnie działają na bardzo konkurencyjnym rynku, dobry pracownik to przede wszystkim pracownik kompetentny, a w związku z tym często kluczową sprawą dla rozwoju firmy, dla poprawy jakości świadczonych usług, oferowanych produktów, a nawet dla zwiększenia efektywności zarządzania firmą jest inwestycja w pracowników. Nie sądzę zatem, żeby naszym pracodawcom szkolenie pracowników i podnoszenie ich kwalifikacji kojarzyło się wyłącznie z kosztami, czego potwierdzeniem jest bardzo duży udział przedsiębiorców wśród podmiotów starających się o środki unijne na szkolenia.

Co jest priorytetem programu Kapitał Ludzki w województwie śląskim?
Wszystkie nasze działania skupione są wokół czterech głównych obszarów, czyli: zatrudnienia, integracji społecznej, adaptacyjności i transferu wiedzy oraz edukacji, które mają na celu wzrost poziomu zatrudnienia i spójności społecznej. W naszym regionie występują różnorakie problemy, z którymi musimy sobie radzić, m.in. wykorzystując Fundusze Europejskie. Są jednak dwa obszary, na których koncentrujemy się najbardziej - to budowanie spójnego systemu edukacji, w tym możliwości szkolenia i uczenia się przez całe życie, oraz pomoc osobom bezrobotnym.
CZYTAJ WIĘCEJ NA DOTACJE.NASZEMIASTO.PL
Kto najczęściej korzysta z programu w województwie?
Zdecydowaną większość beneficjentów stanowią jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. Kolejną - organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy. Najrzadziej z unijnego wsparcia korzystają partnerzy społeczni, uczelnie wyższe i jednostki naukowe.

Jak wygląda wykorzystanie środków w ramach programu w województwie?
Wykorzystaliśmy już ponad 60 proc. środków przeznaczonych na lata 2007-2013 w ramach tzw. komponentu regionalnego programu Kapitał Ludzki. Konkretnie mówimy o blisko 2,5 tys. podpisanych umów o dofinansowanie, których łączna wartość to ok. 1,9 mld zł.

Jakie wymierne korzyści przynosi program beneficjentom, regionowi?
Korzyści odniosły osoby bezrobotne, które skorzystały ze szkoleń, podniosły lub uzupełniły swoje kwalifikacje i w konsekwencji znalazły zatrudnienie. Korzyści odniosły osoby wykluczone - dzięki środkom unijnym mogły rozwiązać swoje problemy i znalazły szansę na odwrócenie niekorzystnej sytuacji życiowej. Przedsiębiorcy mieli możliwość zwiększenia zatrudnienia w swoich firmach, przeszkolenia pracowników, zwiększenia ich kompetencji, a w konsekwencji podniesienia jakości świadczonych usług. To są wymierne korzyści, jakie przynosi program. Wymierną korzyścią dla regionu są także działania samorządu w obszarze innowacji, m.in. kojarzenie partnerów według piramidy: uczelnia - jednostka badawczo-naukowa - przedsiębiorca. To z kolei przynosi efekty w postaci modernizacji przedsiębiorstw, wprowadzania nowych technologii czy podnoszenia kwalifikacji pracowników. Korzyści są więc wielowymiarowe i można powiedzieć, że każda ze stron uczestniczących w projekcie czerpie z niego określoną korzyść.

CZYTAJ WIĘCEJ NA DOTACJE.NASZEMIASTO.PL

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Miliardowe inwestycje w Polsce zagranicznych firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie