MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje drogowe w woj. śląskim: budowa Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna, dojazdy do A1, skrzyżowanie w Raciborzu

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Inwestycje drogowe w woj. śląskim realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Inwestycje drogowe w woj. śląskim realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w KatowicachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mat. Urząd Marszałkowski
W województwie śląskim trwają przebudowy dróg. Inwestycje drogowe realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach przebiegają zgodnie z harmonogramem. W Śląskiem trwa m.in. budowa Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna.

Inwestycje drogowe w województwie śląskim. Wizyta marszałka na placu budowy

W województwie śląskim trwają ważne przebudowy dróg. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski odwiedził budowy inwestycji drogowych w regionie, które realizowane są przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach.

Jedną z tych inwestycji jest budowa Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna - od włączenia do DK 45 w gminie Rudnik do granicy miasta na prawach powiatu Rybnik – etap 4 i etap 5 wschodniej obwodnicy Raciborza. Obwodnica ta stanowi nowy przebieg DW935 i jest częścią Drogi Regionalnej łączącej DK 45 w gminie Rudnik z autostradą A1 w Rybniku i DK 1 w Pszczynie.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna to luty 2022 roku.

Wartość kontraktu wynosi 269,1 mln zł, przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości 146 mln zł. Zaawansowanie robót budowlanych wynosi 28 proc.

- Poprawa jakości życia mieszkańców jest głównym wyzwaniem, które stoi przed Zarządem Województwa Śląskiego. Infrastruktura drogowa, komunikacja to istotny element wpływający na komfort życia i inwestycje w regionie. Cieszę się, że pomimo kryzysu prace realizowane przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach są wykonywane zgodnie z harmonogramem i już wkrótce efekty tych ważnych inwestycji wzmocnią potencjał gospodarczy i turystyczny regionu - podkreślał Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Przebudowa skrzyżowania w Raciborzu i przebudowa drogi wojewódzkiej nr 935

Trwa tajże przebudowa skrzyżowania DW 935 z DW 919 w Raciborzu. Inna ważna inwestycja drogowa to przebudowa drogi wojewódzkiej nr 935 na odcinku od Kanału Ulga w Raciborzu do skrzyżowania z DW 933 w gminie Kornowac. Ten duży remont ma usprawnić ruch między Raciborzem i Rybnikiem oraz poprawić skomunikowanie z drogami krajowymi nr 45 i 78 do czasu wybudowania nowej Drogi Regionalnej Racibórz-Rybnik.

Zakończenie robót budowlanych na rondzie planowane jest na listopad 2020 roku, a dla przebudowy drogi w marcu 2022 roku.

Wartość kontraktu robót budowlanych dla wykonania ronda wynosi 11,6 mln zł, a dla przebudowy drogi 91,9 mln zł. Całość finansowana jest z budżetu Województwa Śląskiego. Zaawansowanie robót budowlanych wynosi 5 proc.

Drogowcy pracują też na DW933 oraz na drodze województwie nr 939 w Pszczynie

To nie koniec inwestycji drogowych w Śląskiem. Prace budowlane trwają też na DW933. Celem tej inwestycji jest lepszy dojazd do dróg krajowych DK1, DK81 i DK78 do autostrady A1. Inwestycja jest zlokalizowana na terenie powiatu wodzisławskiego (odcinek I na terenie gmin Wodzisław Śląski i Mszana o długości ok. 7,2 km) oraz na terenie powiatu pszczyńskiego (odcinek II na terenie gmin Pawłowice, Pszczyna, Suszec o długości ok. 16,1 km).

Zakres inwestycji:

  • przebudowa istniejącej drogi wojewódzkiej nr 933
  • budową nowego odcinka na DW933
  • wykonanie nowej konstrukcji drogi, umożliwiająca przejazd pojazdów ciężarowych o naciskach osi do 11,5 tony.

Łączna długość rozbudowy drogi na obu odcinkach wynosi ok. 23,3 km.

Termin zakończenia robót budowlanych zaplanowano na koniec października 2021 roku. Wartość kontraktu to 218,3 mln zł, przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej o wartości 121,2 mln zł. Zaawansowanie robót budowlanych - 10,9 proc.

Najbardziej zaawansowane są prace związane z przebudową skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 939 przy ul. Cieszyńskiej z ul. Zdrojową i Sznelowiec w Pszczynie.

- Inwestycja poprawi bezpieczeństwo na skrzyżowaniu i upłynni ruch w tym miejscu. Zakończenie robót budowlanych jest przewidziane na koniec października 2020 roku - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego.

Wartość kontraktu wynosi 4,7 mln zł, finansowana w całości z budżetu województwa śląskiego. Zaawansowanie robót budowlanych szacuje się na 55 proc.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera