MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje, rozwój i globalne wyzwania. Rozmowa z Rafałem Żelaznym, prezesem zarządu KSSE

Norbert Palusiński
Norbert Palusiński
Z okazji dwudziestolecia obecności Polski w Unii Europejskiej, Rafał Żelazny, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, podsumowuje 27 lat rozwoju strefy oraz omawia wyzwania, jakie niesie przyszłość w kontekście globalnych zmian i ekologicznych trendów

Korzystając z okazji, że jesteśmy tuż po wyborach do Europarlamentu oraz obchodzimy w tym roku dwudziestolecie obecności Polski w Unii Europejskiej, chciałbym zapytać Pana o refleksję na temat 27-letniej działalności Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jakie były początkowe cele i jak zmieniały się one na przestrzeni lat?

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczęła swoją działalność w czasach transformacji ustrojowej Polski, w latach 90. XX wieku. Początkowo strefy ekonomiczne były geograficznie wyodrębnionymi obszarami oferującymi ulgi podatkowe i inne preferencje dla inwestorów. Jednak sytuacja zmieniła się znacząco po 2018 roku, kiedy to Polska wprowadziła nową ustawę o wspieraniu inwestycji, tworząc tzw. polską strefę inwestycji, która eliminuje geograficzne ograniczenia. Dziś cała Polska jest jedną dużą strefą ekonomiczną, co sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości na szeroką skalę. Każdy przedsiębiorca działający na terenie Polski może ubiegać się o wsparcie strefowe, niezależnie od lokalizacji jego działalności.

Jest Pan ekspertem w dziedzinie ekonomii i finansów, dlatego chciałbym zatrzymać się na chwilę przy liczbach. Ile firm obecnie Państwo zrzeszają i jaka jest wartość ich inwestycji?

Jeżeli spojrzymy na te 27 lat działalności Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, możemy wyróżnić dwa okresy. Pierwszy obejmuje całość naszej historii, gdzie udało się utworzyć około 100 tys. miejsc pracy oraz zainwestować około 48 miliardów złotych w ramach 600 przedsiębiorstw realizujących ponad 1000 projektów inwestycyjnych. Natomiast w ostatnim roku, czyli 2023, zadeklarowane nakłady inwestycyjne wyniosły około 3,8 miliarda złotych, co przyczyniło się do utworzenia ponad 1400 nowych miejsc pracy oraz utrzymania około 8300. Suma zrealizowanych decyzji o wsparciu wyniosła 83. Podsumowując te liczby, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna w roku 2023 zajęła pierwsze miejsce w Polsce, co potwierdza jej pozycję lidera wśród stref ekonomicznych. Dowodem na doskonałe funkcjonowanie naszej Strefy jest również tytuł najlepszej specjalnej strefy ekonomicznej w Europie oraz jednej z najlepszych na świecie, przyznany nam w rankingu Financial Times - fDi Intelligence „Global Free Zones of the Year 2023”.

Rozmawiając o Unii Europejskiej, nie sposób pominąć globalnych zmian oraz ekologicznych trendów, które w szczególności odzwierciedlają się w branży motoryzacyjnej. W jaki sposób zachodzące zmiany oddziałują na funkcjonowanie KSSE?

Zmiana jest oczywiście nieodłączną częścią naszego życia, jak powiedział kiedyś Benjamin Franklin: "w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki". Ja dodałbym do tego jeszcze zmianę, zwłaszcza tę technologiczną. W kontekście, o którym wspomniał Pan redaktor, mówimy tu o szeroko pojętej transformacji energetycznej. Oczywiście, zauważamy to także w obszarze inwestycji naszych inwestorów, na przykład koncernu Stellantis i jego dwóch fabryk, które poszły różnymi ścieżkami rozwoju. Pierwsza z nich, należąca do Stellantis’a fabryka dużych samochodów dostawczych w Gliwicach, specjalizuje się w produkcji samochodów dostawczych z bateriami elektrycznymi. Natomiast w drugiej fabryce w Tychach ,wytwarzane są silniki spełniające najwyższe europejskie normy środowiskowe. Niemniej jednak nie skupiamy się tylko na motoryzacji. W strefie mamy inwestorów z branży metalowej, elektrycznej, elektronicznej oraz chemicznej. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że transformacja energetyczna zmierza w kierunku zmniejszenia udziału surowców kopalnych w produkcji energii, co stawia przed nami wyzwania, ale również otwiera nowe możliwości rozwoju zgodnego z nowymi standardami i wymogami ekologicznymi. To istotne wyzwanie, które wymaga inwestycji, szczególnie w jakość infrastruktury energetycznej. Dlatego jako strefy ekonomiczne musimy oferować potencjalnym inwestorom grunty i miejsca, które są odpowiednio przygotowane energetycznie, aby nasi przedsiębiorcy mogli zapewnić niezbędną moc dla inwestycji.

W jaki sposób wspierają Państwo przedsiębiorców, tzn. jakie konkretnie korzyści mogą uzyskać przedsiębiorcy działający w strefie ekonomicznej?

Od kilku lat realizujemy wiele projektów skierowanych do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, o których informujemy w formie „zastrzyku informacji” podczas naszych autorskich spotkań z firmami z tego właśnie sektora - tzw. "boosterami MŚP". Naszym celem jest uświadomienie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom, że strefa ekonomiczna jest dostępna dla każdego, nie tylko dla dużych międzynarodowych inwestorów jak wcześniej wspomniany Stellantis. Przedsiębiorcy, którzy spełniają określone kryteria ilościowe i jakościowe narzucone przez ustawodawcę, mogą ubiegać się o wsparcie. Najważniejszą korzyścią jest możliwość uzyskania zwolnienia podatkowego. Mikrofirmy mogą otrzymać zwolnienie nawet do 60% poniesionych kosztów kwalifikowanych, firmy średnie do 50%, a duże firmy do 40%, na okres 14 lub 15 lat. Dodatkowo, przedsiębiorcy mają możliwość wyboru jednej z dwóch alternatywnych ścieżek: inwestycyjnej lub zatrudnieniowej, w zależności od swoich potrzeb.

KSSE chętnie współpracuje z uczelniami w zakresie studiów dualnych i innowacyjnych projektów edukacyjnych. Które z nich uważa Pan za najbardziej udane?

Odpowiednia ilość i jakość zasobów ludzkich są kluczowe dla rozwoju inwestycji w każdym regionie, również na terenach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kształcenie dualne, o którym Pan wspomniał, pojawiło się już kilka lat temu i odgrywa istotną rolę w naszej działalności. Projekty, które mogą być znane szerszemu gronu odbiorców, realizowane były w ramach współpracy z uczelniami wyższymi i szkołami branżowymi z województwa śląskiego. Przykładem są projekty "Śląskie. Zawodowcy" oraz "Śląskie. Zawodowcy 2". Te inicjatywy umożliwiają nam ścisłą współpracę z naszymi inwestorami oraz placówkami edukacyjnymi. Niedawno zakończyliśmy także projekt związany z branżą automotive, w ramach którego jedna z firm partnerskich przekazała kilkadziesiąt silników szkołom mechanicznym i technicznym z naszego regionu. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zdobyć praktyczne doświadczenie na terenie fabryki inwestora, co jest nieocenionym atutem ich edukacji. Nasze programy kształcenia na styku biznesu, nauki i edukacji są stale rozwijane, ponieważ uważamy, że nie ma nic ważniejszego niż posiadanie odpowiednio wyszkolonych kadr, które są niezbędne do zrealizowania każdej inwestycji.

Jakie wyzwania dostrzega Pan przed Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną w najbliższych latach? Mam na myśli zarówno wyzwania społeczne, jak i środowiskowe. Jakie według Pana powinny być priorytety w kontekście rozwoju strefy?

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach coraz więcej firm implementuje koncepcję zrównoważonego zarządzania, znana jako ESG (Environmental Social Governance). Wyzwania środowiskowe oraz te związane z jakością infrastruktury, zwłaszcza energetycznej, są kluczowe. Tereny inwestycyjne muszą być odpowiednio wyposażone w rozwiniętą infrastrukturę drogową, kolejową oraz lotniczą. To fundamentalne aspekty, które zawsze miały istotne znaczenie dla atrakcyjności inwestycyjnej. Inwestorzy oceniający tereny inwestycyjne w różnych krajach zawsze kierują się jakością infrastruktury, dostępnością zasobów ludzkich oraz wielkością rynku, czyli potencjalnym popytem. Kierunki rozwoju Unii Europejskiej, takie jak przejście na odnawialne źródła energii czy redukcja popytu na paliwa kopalne, są nieuchronne i wymagają naszej uwagi. Dlatego konieczne jest inwestowanie w infrastrukturę energetyczną i transportową, aby przyciągnąć nowych inwestorów i zapewnić rozwój regionu.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni