Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inżynierzy z Krakowa opracowali respirator z drukarki 3D i za darmo udostępnili jego projekt w sieci

ŁOLI
Inżynierzy z Krakowa opracowali respirator z drukarki 3D i za darmo udostępnili jego projekt w sieci.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Inżynierzy z Krakowa opracowali respirator z drukarki 3D i za darmo udostępnili jego projekt w sieci.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Urbicum 3D Printing
Projekt polskich inżynierów ma ratować ludzkie życie. Tym bardziej w trudnych czasach jak pandemia koronawirusa. Firma Urbicum z Krakowa postanowiła nie tylko opracować projekt respiratora, który jest możliwy do wydrukowania w drukarce 3D, ale również postanowiła go udostępnić… za darmo. Urządzenie ma pomoc wszystkim potrzebującym i dotkniętym wirusem SARS-CoV2.

Respirator z drukarki

Opracowanie koncepcji VentilAid, bo tak nazywa się respirator z drukarki zajęło głównemu konstruktorowi Mateuszowi Janowskiemu zaledwie dwa dni. Pomysł na stworzenie taniego i szybko dostępnego respiratora zrodził się w momencie, którzy urządzeń tych zaczęło brakować dla chorych osób znajdujących się we włoskich szpitalach.

Zobacz koniecznie

-VentilAid jest pozbawiony najpoważniejszej wady podobnych projektów - czyli konieczności stosowania trudnodostępnych elementów. Stworzyliśmy projekt w pełni funkcjonalnego urządzenia, w którym łączny koszt komponentów wynosi ok. 200 zł - opowiada Szymon Chrupczalski jeden z twórców urządzenia.

Niski koszt jest bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ - jak przewidują autorzy projektu - zapotrzebowanie na respiratory będzie tylko rosło w najbliższych miesiącach. Realny jest także scenariusz, w którym wzrastający popyt spowoduje drastyczny wzrost cen urządzeń, co może postawić chorych w biedniejszych rejonach świata w jeszcze trudniejszej sytuacji.

Pełna dokumentacja pierwszego działającego prototypu VentilAid jest dostępna do pobrania ze strony projektu http://www.ventilaid.org. Zawiera ona komplet informacji niezbędnych do wydrukowania i uruchomienia działającego respiratora.

Nie przegap

To jednak nie koniec pracy krakowskich inżynierów. Pracują oni obecnie nad drugą wersją respiratora z drukarki, która również ma się od swojego poprzednika większą niezależnością źródeł zasilania i możliwością użycia jeszcze tańszych komponentów.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera