IP BOX – jak skorzystać z 5% stawki podatku dochodowego?

Materiał informacyjny HMP SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
Od 2019 r. polskie firmy mogą korzystać z ulgi IP BOX i opodatkowywać dochody z tzw. kwalifikowanych praw własności intelektualnej (m.in. ze sprzedaży oprogramowania), obniżoną - 5% stawką podatkową.

Od początku ulga IP BOX cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród programistów oraz w branży gier komputerowych. Tylko w czerwcu 2020 roku organy wydały prawie 300 interpretacji podatkowych w sprawie IP BOX. Katalog podmiotów uprawnionych do skorzystania z IP BOX jest jednak znacznie szerszy.

Kto może skorzystać z ulgi IP BOX?

Preferencja IP BOX skierowana jest do wszystkich podatników PIT oraz CIT prowadzących działalność gospodarczą i uzyskujących dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP). Mogą więc z niej skorzystać zarówno osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak również wspólnicy spółek osobowych lub spółki kapitałowe. Podatnik musi jednak przyczynić się twórczo do powstania kwalifikowanego IP, tj. poprzez jego wytworzenie, rozwinięcie lub ulepszenie.

Jak działa mechanizm IP BOX?

Punktem wyjścia jest prowadzenie przez podatnika działalności B+R, czyli działalności twórczej obejmującej najczęściej prace rozwojowe podejmowane systematycznie w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Jak wynika z interpretacji podatkowych może ona polegać m.in. na tworzeniu gier komputerowych i oprogramowania, tworzeniu receptur leków, projektowaniu i konstruowaniu maszyn. Jeżeli w wyniku działalności B+R podatnik wytworzy, rozwinie lub ulepszy kwalifikowane IP (w tym podlegający ochronie patent, wzór użytkowy, wzór przemysłowy, topografię układu scalonego, produkt leczniczy lub program komputerowy), to dochód uzyskany z tytułu należności/opłat licencyjnych lub innych należności związanych z wykorzystywaniem kwalifikowanego IP, będzie podlegał 5% stawce podatku dochodowego. Co istotne, obniżoną stawkę można zastosować również do dochodu z kwalifikowanego IP (np. patentu) uwzględnionego w cenie sprzedaży towarów lub usług.

Co w przypadku gdy firma jedynie rozwija kwalifikowane IP (np. program komputerowy) zakupione od innych podmiotów?

Celem IP BOX jest zmotywowanie firm do prowadzenia działalności B+R. Dlatego regulacja IP BOX pozwala na zastosowanie obniżonej stawki jedynie do tej części dochodu, która bezpośrednio wynika z działalności B+R danego podatnika. W celu ustalenia, jaka część dochodu z kwalifikowanego IP może skorzystać z preferencji, podatnik powinien posłużyć się wskaźnikiem nexus. Wskaźnik ten będzie korzystniejszy, jeżeli podatnik samodzielnie prowadził i ponosił koszty prac B+R, a nie nabył kwalifikowane IP, celem dalszej modyfikacji i sprzedaży.

Co z ewidencją?

Przedsiębiorca, który zamierza skorzystać z preferencji powinien, zaprowadzić ewidencję, która pozwoli ustalić przychody i koszty, w tym koszty działalności B+R, odrębnie dla każdego kwalifikowanego IP. Istotne jest, by ewidencja ta była prowadzona na bieżąco, tak aby móc w rocznym zeznaniu precyzyjnie oddzielić dochody podlegające opodatkowaniu stawką 5%, od dochodów, które nie będą podlegały preferencyjnemu opodatkowaniu.

Wdrożenie ulgi IP BOX

Skorzystanie z preferencji wymaga podjęcia kilku istotnych czynności przygotowawczych. Konieczne jest dokonanie przeglądu działalności B+R oraz jej rezultatów, w tym identyfikacji kosztów prac rozwojowych. Ważnym etapem wdrożenia jest przeprowadzenie symulacji potencjalnych korzyści wynikających z IP BOX w oparciu o ustalony wcześniej wskaźnik nexus. Należy bowiem pamiętać, że przepisy o IP BOX nie przewidują możliwości łączenia straty oraz dochodów z kwalifikowanych IP w jeden „koszyk”, by potem móc taką stratę z jednego kwalifikowanego IP rozliczyć np. z dochodem z innego kwalifikowanego IP lub pozostałej działalności gospodarczej. Najistotniejszym etapem wdrożenia jest jednak zaprowadzenie lub dostosowanie ewidencji .

Ponieważ IP BOX jest stosunkowo nowym rozwiązaniem, a praktyka jego stosowania wciąż się krystalizuje, ewentualne wątpliwości przedsiębiorcy powinni rozwiązać, uzyskując indywidualne interpretacje podatkowe.

Warto dodać, że podobnie jak w przypadku ulgi B+R, aktualna linia interpretacyjna jest co do zasady przychylna podatnikom, co niewątpliwie powinno zachęcać do bardziej powszechnego korzystania z tej preferencji podatkowej.

Piotr Majewski
Doradca Podatkowy/Adwokat
Partner HMP sp. z o.o. spółka doradztwa podatkowego nr 624 w Katowicach
p.majewski@hmplegal.pl
www.hmplegal.pl

Michał Hankus
Doradca Podatkowy/Radca Prawny
Partner HMP sp. z o.o. spółka doradztwa podatkowego nr 624 w Katowicach
m.hankus@hmplegal.pl
www.hmplegal.pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3