MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IPN wydał oświadczenie w sprawie Tadeusza Grozmaniego. Jest mowa o sprzeczności z ustaleniami i wyrokiem sądu

Paweł Ćwikliński
Paweł Ćwikliński
Instytut Pamięci Narodowej
Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wydał oświadczenie dotyczące Tadeusza Grozmaniego. W treści znaleźć możemy stanowisko odnośnie wypowiedzi Władysława Rostkowskiego na łamach „Wiadomości Rudzkich". Jak twierdzi IPN, niedawne słowa Rostkowskiego to informacje sprzeczne z ustaleniami i wyrokiem sądu.

IPN w sprawie Grozmaniego - jakie jest oficjalne stanowisko?

31 stycznia 2023 Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wydał oświadczenie, w którego treści znaleźć można stanowisko wobec sprawy Tadeusza Grozmaniego. Były radny Rudy Śląskiej miał, według ustaleń sądu, współpracować ze Służbą Bezpieczeństwa. Temat został ponownie wyłoniony na światło dzienne po krytyce Krzysztofa Mejera, byłego wiceprezydenta miasta, który wprost odniósł się do obecnego rudzkiego prezydenta, Michała Pieroczyńczyka. Na transmisji live prowadzonej na portalu Facebook wspomniał o tym, że Pierończyk „otacza się byłymi współpracownikami SB".

Wypowiedź Mejera została skomentowana przez Tadeusza Grozmaniego, który sprzeciwił się wycelowanym w niego słowom. Stanowisko Grozmaniego poparł Władysław Rostkowski, wydając oświadczenie na łamach „Wiadomości Rudzkich". Komentarz IPN-u dotyczy właśnie tego oświadczenia.

Przeczytać możemy, że informacje podane przez Rostkowskiego są „sprzeczne zarówno z prawomocnymi ustaleniami sądu w zakresie współpracy Tadeusza Grozmaniego z SB, jak i z prawomocnym wyrokiem sądu, w którym Władysława Rostowskiego uznano za winnego składania w postępowaniu lustracyjnym fałszywych zeznań w obronie Tadeusza Grozmaniego".

Treść oświadczenia IPN

W związku z zamieszczonym w tygodniku i internetowym portalu „Wiadomości Rudzkie” nr 3/1556 z dnia 18 stycznia 2023 r. płatnym ogłoszeniem, zawierającym oświadczenie byłego funkcjonariusza Służby Bezpieczeństwa Władysława Rostowskiego zapewniającego, że Tadeusz Grozmani nie był tajnym współpracownikiem SB informuję, iż twierdzenie to jest sprzeczne zarówno z prawomocnymi ustaleniami sądu w zakresie współpracy Tadeusza Grozmaniego z SB, jak i z prawomocnym wyrokiem sądu, w którym Władysława Rostowskiego uznano za winnego składania w postępowaniu lustracyjnym fałszywych zeznań w obronie Tadeusza Grozmaniego.

Prawomocnym orzeczeniem Sądu Okręgowego w Gliwicach z dnia 9 maja 2013 roku o sygnaturze IV K 159/12 uznano, że oświadczenie lustracyjne Tadeusza Grozmaniego, w którym zaprzeczył on współpracy z SB, jest niezgodne z prawdą. Od tego orzeczenia lustrowany złożył apelację, a następnie kasację, jednakże zarówno Sąd Apelacyjny w Katowicach, jak i Sąd Najwyższy utrzymały w mocy orzeczenie SO w Gliwicach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, akta prawomocnie zakończonego postępowania lustracyjnego przeciwko Tadeuszowi Grozmaniemu przechowywane są w Oddziałowym Archiwum IPN w Katowicach pod aktualną sygnaturą IPN Ka 682/15 i każdy zainteresowany może – po złożeniu stosownego wniosku – zapoznać się z nimi osobiście. W wypadku akt sądowych postępowań lustracyjnych nie ma żadnego ograniczenia co do kręgu osób uprawnionych do zapoznania się z nimi.

Władysław Rostowski był funkcjonariuszem prowadzącym Tadeusza Grozmaniego jako tajnego współpracownika, a w toku postępowania lustracyjnego swoimi zeznaniami starał się chronić lustrowanego. Po prawomocnym zakończeniu postępowania lustracyjnego postępowanie co do składania przez Władysława Rostowskiego fałszywych zeznań przeprowadziła Prokuratura Rejonowa Gliwice – Zachód, a w wyniku skierowanego aktu oskarżenia Sąd Rejonowy w Gliwicach uznał go za winnego popełnienia tego przestępstwa.

W świetle powyższych faktów treść opublikowanego w formie płatnego ogłoszenia oświadczenia Władysława Rostowskiego jest niezgodna z prawdą.

prokurator Andrzej Majcher
Naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Katowicach

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni