Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Iran zapłaci odszkodowania rodzinom ofiar zestrzelonego nad Teheranem samolotu linii Ukraine International Airlines. Wyrok sądu w Kanadzie

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Iran zapłaci odszkodowania rodzinom ofiar zestrzelonego nad Teheranem samolotu linii Ukraine International Airlines. Wyrok sądu w Kanadzie
Iran zapłaci odszkodowania rodzinom ofiar zestrzelonego nad Teheranem samolotu linii Ukraine International Airlines. Wyrok sądu w Kanadzie COLE BURSTON/AFP/East News
Kanadyjski sąd przyznał 107 milionów dolarów kanadyjskich (84 miliony dolarów USA) plus odsetki rodzinom sześciu osób, które zginęły, gdy samolot został zestrzelony w pobliżu Teheranu w 2020 r. - podała BBC News powołując się na CBC.

Lot PS752 linii Ukraine International Airlines został po starcie trafiony dwoma pociskami. Iran przyznał się, że pomylił samolot z amerykańską rakietą. Wszystkie 176 osób na pokładzie zginęło. Wśród nich było 55 Kanadyjczyków i 35 stałych mieszkańców Kanady. Krewni złożyli pozew cywilny przeciwko Iranowi i innym urzędnikom, którzy według nich byli winni incydentu.

Nie było od razu jasne, w jaki sposób pieniądze zostaną zebrane z Iranu. Prawnik krewnych, Mark Arnold, powiedział, że jego zespół będzie chciał przejąć irańskie aktywa w Kanadzie i za granicą, w tym tankowce.

Jak donosi CBC po raz pierwszy przyznano odszkodowanie rodzinom ofiar, dodając, że Iran nie bronił się w sądzie. W zeszłym roku raport kanadyjskiego rządu stwierdził, że Iran jest „w pełni odpowiedzialny” za zestrzelenie samolotu i że było to wynikiem „niekompetencji” i „lekkomyślności”.

Władze irańskie początkowo odmówiły odpowiedzialności za incydent, który miał miejsce 8 stycznia 2020 r. Ale gdy pojawiły się dowody, Siły Powietrzne Gwardii Rewolucji potwierdziły, że jednostka obrony powietrznej pomyliła Boeinga 737-800 z pociskiem amerykańskim.

Obrona powietrzna Iranu była w stanie wysokiej gotowości, ponieważ kraj właśnie wystrzelił pociski balistyczne w dwie irackie bazy wojskowe, w których znajdowały się siły amerykańskie. Był to odwet za zabicie czołowego irańskiego generała Qasema Soleimaniego w amerykańskim ataku dronów w Bagdadzie pięć dni wcześniej.

Do zestrzelenie pasażerskiego samolotu Boeing 737-800, należącego do linii Ukraine International Airlines, do którego doszło 8 stycznia 2020 r. w Szahrijar, 17 km od Teheranu, około godziny 6:18 przez irańską obronę przeciwlotniczą.

9 stycznia 2020 r. podczas konferencji prasowej premier Kanady Justin Trudeau stwierdził, że samolot został prawdopodobnie zestrzelony przez pomyłkę przy użyciu irańskich rakiet ziemia-powietrze. Dwa dni później informację potwierdził Mohammad Dżawad Zarif, minister spraw zagranicznych Iranu. Zarif ogłosił, że jedna z jednostek Wojsk Obrony Powietrznej Islamskiej Republiki Iranu uznała samolot za pocisk skierowany w irańską placówkę wojskową.

11 stycznia 2020 r. odbyły się wielotysięczne demonstracje podczas których wzywano do osądzenia winnych katastrofy i jej tuszowania, a nawet do rezygnacji najwyższego przywódcy Alego Chamenejego.

Samolot Boeing 737-8KV, należący do linii lotniczych Ukraine International Airlines będąc na wysokości 2415 metrów i osiągając prędkość 509 km/h został trafiony dwiema rakietami. Rozbił się dwie minuty po starcie.

Na pokładzie znajdowało się 167 pasażerów oraz dziewięcioosobowa załoga[7][8]. Kapitanem samolotu był Wołodymyr Gaponenko, a drugim pilotem był Serhij Chomenko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Iran zapłaci odszkodowania rodzinom ofiar zestrzelonego nad Teheranem samolotu linii Ukraine International Airlines. Wyrok sądu w Kanadzie - Portal i.pl