Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

IX Tyski Festiwal Słowa Logos Fest. Edycja: Stachura. Z Kamillą Baar, Arturem Żmijewskim i innymi artystami

Jolanta Pierończyk
Jolanta Pierończyk
IX Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: Paweł Drzewiecki, Kamilla Baar, Michał Majnicz.
IX Tyski Festiwal Słowa Logos Fest: Paweł Drzewiecki, Kamilla Baar, Michał Majnicz. Plakat / mat. prasowe
Edward Stachura jest patronem, twarzą, bohaterem IX Tyskiego Festiwalu Słowa Logos Fest. W dniach 25-29 maja 2022 będzie okazja nie tylko do przyjrzenia się jego twórczości, ale i jemu samemu, który 18 sierpnia obchodziłby 85. urodziny. Na deskach Teatru Małego w Tychach zobaczymy wielu znakomitych artystów. Wśród nich są Kamilla Baar i Artur Żmijewski.

- Mało kto wie, że Edward Stachura urodził się we Francji i spędził tam 11 lat swojego życia. Kontakt z językiem francuskim wpłynął na frazę jego wypowiedzi, zwłaszcza prozatorskiej. Żeby zaznaczyć związki Stachury z Francją, włączyliśmy do programu jednoaktówkę Jeana Cocteau „Piękny nieczuły” inspirowaną historią, jaką Edith Piaf mu opowiedziała - mówi Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego, pomysłodawca i organizator Tyskiego Festiwalu Słowa.

Warto jednak zauważyć zbieżność konstrukcji emocjonalnej Edith Piaf i Edwarda Stachury.

- Spektakl „Piękny nieczuły” pozwala lepiej zrozumieć zachowania Stachury, o których będzie mowa w trzech rozmowach on line: z Janem Kondrakiem, Jakubem Beczkiem i Jerzym Satanowskim. Wyzierają one jednak także z jego tekstów - mówi Paweł Drzewiecki.

Dodajmy i to, że po raz pierwszy w historii festiwalu zostaną wykonane teksty w języku obcym (grająca Edith Piaf Natalia Sikora zaśpiewa kilka piosenek po francusku). Po raz pierwszy też na festiwalu słowa pojawi się (w tym spektaklu) postać, która w ogóle się nie odezwie.

Po przyjeździe do Polski Stachurowie osiedlili się pod Aleksandrowem Kujawskim, w Łazieńcu, 40 km od rodzinnego miasta Pawła Drzewieckiego, który jako nastoletni recytator biorący udział w różnych konkursach, był także uczestnikiem Stachuriady w Aleksandrowie Kujawskim.

- W tym środowisku recytatorskim była także Natalia Sikora uchodząca za objawienie sceniczne. Z tego samego nurtu recytatorskiego wywodzi się Artur Żmijewski, który wystąpi w koncercie finałowym reżyserowanym przez Jerzego Satanowskiego, przyjaciela Stachury i pierwszego autora muzyki do jego tekstów - mówi Paweł Drzewiecki, nie ukrywając dumy z tego, że udało mu się w programie tej edycji Tyskiego Festiwalu Słowa posplatać te wszystkie wątki i pokazać Edwarda Stachurę w różnych płaszczyznach.

W tej edycji pojawi się też nowa forma, niestosowana dotąd na tym festiwalu: czytanie sceniczne. Będzie to czytanie pierwszej powieści Edwarda Stachury pt. „Cała jaskrawość” w interpretacji Kamilli Baar, Michała Majnicza i Pawła Drzewieckiego w reżyserii Aliny Moś-Kerger (25 maja, godz. 18, cena biletu - 20 zł).

Nowością nie tylko tej edycji, ale w ogóle Tyskiego Festiwalu Słowa jest turniej recytatorski w formie widowiska literackiego (tegoroczne nosi tytuł „Wszystko jest poezja”) w reżyserii Pawła Drzewieckiego.

- Regulamin wymaga przygotowania dwóch utworów, z których przynajmniej jeden musi być dziełem patrona edycji. Tym razem wielu uczestników zdecydowało się na dwa utwory Stachury - mówi organizator.

Efekt ich pracy własnej oraz reżysera tego widowiska literackiego zobaczymy w sobotę, 28 maja o godz. 18 w Pasażu Kultury Andromeda (wstęp wolny). Uczestników turnieju oceniają m.in. aktorzy Juliusz Chrząstowski i Andrzej Warcaba.

Jednym z punktów programu jest film „Siekierezada” będący najpełniejszym zaistnieniem Stachury na ekranie. Projekcja planowana jest z omówieniem (27 maja o godz. 18 w Pasażu Kultury Andromeda, wstęp wolny).

Warto zwrócić uwagę na trzy wspomniane rozmowy, które odbędą się on line: z Janem Kondrakiem, jednym z najbardziej znanych popularyzatorów tekstów Edwarda Stachury (26 maja), dr. Jakubem Beczkiem, autorem biografii i opracowań twórczości Edwarda Stachury (27 maja) i wspominanym już Jerzym Satanowskim (28 maja). Wszystkie rozmowy poprowadzi Teresa Drozda i wszystkie zaczną się o dwudziestej.

Finałowy spektakl muzyczny pt. „Edward Stachura. Między mną a mgłą” w reżyserii Jerzego Satanowskiego, rozpocznie się w niedzielę, 28.05. o godz. 18 na deskach Teatru Małego (bilet-65 zł).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Zabrze Wystawa Beksinski rzezba

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera