Izba wytrzeźwień niczym hotel trzygwiazdkowy? Niezupełnie...

  Izba wytrzeźwień niczym hotel trzygwiazdkowy? Niezupełnie [ZOBACZ ZDJĘCIA]

  Sławomir Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Izba Wytrzeźwień w Jaworznie
  1/10
  przejdź do galerii

  Izba Wytrzeźwień w Jaworznie ©Mikołaj Suchan

  Hulaj dusza, piekła nie ma, a raczej, pijmy na umór, bo izby wytrzeźwień od 17 stycznia nie pobierają opłat za pobyt - krzyczały największe stacje telewizyjne. Sprawdziliśmy. I okazało się, że izby nie tylko pobierają opłaty, ale nawet ani przez chwilę nie zamierzały z nich rezygnować. Tanio nie jest, bo za pobyt trzeba zapłacić w naszym regionie pełne 250 zł.
  Powodem niepobieranie opłaty miał być brak podstaw prawnych do pobierania opłat, bo stara ustawa o wychowaniu w trzeźwości wygasła, a nowa to bubel prawny skierowany przez prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego. Kiedy opadł kurz medialnej burzy, okazało się, że jest inaczej.

  - Trafić do nas wbrew obiegowej opinii wcale nie jest łatwo. Minęły czasy, kiedy milicja zgarniała nietrzeźwych z ulic.
  Teraz najczęściej odwozi ich do domów. Nawet 60-70 proc. klientów przywożonych jest w wyniku awantur podczas libacji, bo stanowili zagrożenie dla siebie albo innych. Ten "relikt komunizmu", jak chcą go widzieć niektórzy, powiedzmy sobie szczerze chroni życie nie tylko pijanych, ale także ich rodzin - wylicza Aleksander Tura, szef Izby Wytrzeźwień w Jaworznie.

  Izba wytrzeźwień to również miejsce, w którym trzeźwieją osoby zatrzymane przez policję. Trafiają do niej też osoby bezdomne wyciągane gdzieś z kanałów, piwnic, aby miały szanse przeżyć mroźną noc, bo będąc "pod wpływem" nie spełniają kryteriów obowiązujących w noclegowniach.

  - Naturalnie, mamy też klientów, o których mówi się, że pochodzą z dobrych domów. Ale oni to margines wizyt i zwykle płacą od ręki - dodaje dyrektor Mieczysław Fido z Chorzowa.

  Rocznie w Polsce do wszystkich 52 izb wytrzeźwień trafia ok. 330 tys. nietrzeźwych. Dziesięć procent tej liczby, to klienci największej z nich w Warszawie. W województwie śląskim tego typu instytucje powołały samorządy: Jaworzna, Sosnowca, Rudy Śląskiej, Chorzowa, Bytomia, Zabrza, Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Gliwic. Średni roczny przychód to ok. 400 tys. zł, choć Chorzów miał w 2012 roku górkę i do kasy wpłynęło ponad pół miliona od klientów.

  - Płaci bez specjalnego ociągania się ok. 30 proc. klientów. Reszta różnie. Czasem wpłata następuje po wielu miesiącach albo jest egzekwowana w windykacji - mówi dyrektor Tura.

  Większość izb w naszym regionie obsługuje nie tylko teren miasta, w którym się znajdują. W obszarze ich zainteresowań są także mniejsze ośrodki miejskie i gminne, położone w najbliższej okolicy, które mają z nimi podpisane stosowne umowy. Dla przykładu izba z Jaworzna obsługuje nawet teren województwa małopolskiego. Przywożeni są do niej klienci z Olkusza, Chrzanowa, Libiąża, a także Wadowic i Andrychowa.

  Izby wytrzeźwień porównywane są często do dobrej klasy hoteli. My również nie uciekamy od takiego zestawienia. Jednak każda taka próba budzi sprzeciw ze strony dyrektorów izb.

  - Zacznijmy od tego, że hotel się wybiera samodzielnie, a do izby jest się dowożonym. Poza tym nasze zadania z zadaniami branży hotelowej - trudno porównywać, choć uważam, że zarówno ich działalność, jak i nasza jest potrzebna - zaperza się dyrektor izby w Jaworznie, Aleksander Tura.

  Oto, co oferuje swoim klientom za 250 zł izba wytrzeźwień:
  Badanie lekarskie i całodobową opiekę medyczną, w tym pielęg-niarską. Dostęp do sanitariatów i prysznica. Łóżko i świeżą pościel. Maksymalny czas pobytu - 24 godziny lub spadek poziomu alkoholu we krwi do co najmniej 0,4 promila. Jeśli pacjent spełnia warunki zakończenia pobytu, a jest środek nocy, zatrzymuje się go do rana. Izba chroni w depozycie wszystkie rzeczy pacjenta wcześniej opisane w obecności policjantów, którzy go przywieźli. W mroźne dni na pożegnanie oprócz gorącej herbaty z cukrem pacjenci otrzymują gorącą zupę z torebki.

  Standardowe usługi w hotelu trzygwiazdkowym do 250 zł:
  Pokój jednoosobowy z łazienką. Do wyboru wanna albo prysznic. Telewizja kablowa albo satelitarna. Standardem jest dostęp do bezprzewodowego internetu szerokopasmowego, a także bezpłatny parking hotelowy, jeśli nie zaznaczono w ofercie inaczej. W cenę zazwyczaj wliczone jest też śniadanie typu kontynentalnego. Takie wygody mają w swojej ofercie m.in. hotele: Angelo w Katowicach, Grand w Częstochowie. Poniżej 250 zł znaleźliśmy też pokój w czterogwiazdkowym hotelu President w Bielsku-Białej.

  Mieczysław Fido, prezes Stowarzyszenia Dyrektorów Izb Wytrzeźwień w Polsce:
  Przez dwa lata, jeszcze za czasów ministra Rapackiego, konsultowaliśmy nowe przepisy dotyczące izb wytrzeźwień. Nagle w grudniu, naprędce, posłowie wyprodukowali bubel prawny nie korzystając z naszych doświadczeń i wiedzy. To, że prezydent przekazał go do Trybunału Konstytucyjnego nie jest naszą winą, dlatego nie widzę powodu, by brać w przyszłości odpowiedzialność za zaniechanie poboru opłat od pacjentów. Brak ustawy ze stawkami nie jest przeszkodą. Mamy umocowanie w tym zakresie w prawie lokalnym. Izby należą do gmin, a więc samorządu, opłaty jak i koszty utrzymania izb ponoszą gminy. Jeśli okaże się decyzją Trybunału, że opłaty były bezprawne, anulujemy rachunki i zwrócimy pobrane pieniądze. Co by się jednak stało, gdybyśmy zaniechali poboru opłat, by po czasie dowiedzieć się, że były należne? Kto pokryłby straty? Posłowie, minister czy raczej dyrektorzy i personel izb?
  *Michał Smolorz nie żyje ZDJĘCIA I WIDEO Z POGRZEBU
  *Dramatyczny pożar kościoła w Orzeszu-Jaśkowicach [UNIKATOWE ZDJĘCIA I WIDEO]
  *OgólnopolskiRanking Szkół Ponadpodstawowych 2013 SPRAWDŹ NAJLEPSZE LICEA I TECHNIKA
  *Horoskop na 2013 rok ZOBACZ, CO MÓWIĄ KARTY

  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (26)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  normalne Bielsko

  Grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Całe szczęście, że w Bielsku nie ogłupieli i nie nazwali Izby Wytrzeźwień Zakładem Diagnostyczno-Obserwacyjnym, jak to zrobili stuknięci decydenci w Łodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  normalne Bielsko

  Grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Całe szczęście, że w Bielsku nie ogłupieli i nie nazwali Izby Wytrzeźwień Zakładem Diagnostyczno-Obserwacyjnym, jak to zrobili stuknięci decydenci w Łodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  normalne Bielsko

  Grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Całe szczęście, że w Bielsku nie ogłupieli i nie nazwali Izby Wytrzeźwień Zakładem Diagnostyczno-Obserwacyjnym, jak to zrobili stuknięci decydenci w Łodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Sanitariusze izby wytrzeźwień

  Mari (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Co sądzicie o "ludziach" nazywanych sanitariuszami izby wytrzeźwień?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sanitariusze

  tomi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  typowe K**** i kondony !!! jednemu takiemu z jaworznickiej kiedyś pięknie wyjebałem , po za izbunią pokorna k**** jak ciele

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Izby nie spełniaja swoich zadań

  Danka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  a gdzie pomoc psychologiczna osobie uzależnione? Mój brat w jednym tygodniu był w bielsku dwa razy dalej nas dręczy całą rodzinę nie ma pomocy państwa żeby taką osobę gdzieś zamknąć przymusić do...rozwiń całość

  a gdzie pomoc psychologiczna osobie uzależnione? Mój brat w jednym tygodniu był w bielsku dwa razy dalej nas dręczy całą rodzinę nie ma pomocy państwa żeby taką osobę gdzieś zamknąć przymusić do terapii. Nie uważam że mu się coś należy na pobyt na terapii powinni pracować w kamieniołomach żeby się pić odechciało, ale gdzie ta pomoc państwa? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANDAL !

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

  CO ZA BREDNIE ! trafiłem na izbe do Bielska-Białem 25.01.2014r. za pobyt mam do zapłaty 300zł nie dają nic zjeść, nie można nawet wziąść prysznica. Osoby które tam pracują traktują ludzi jak zwykłe...rozwiń całość

  CO ZA BREDNIE ! trafiłem na izbe do Bielska-Białem 25.01.2014r. za pobyt mam do zapłaty 300zł nie dają nic zjeść, nie można nawet wziąść prysznica. Osoby które tam pracują traktują ludzi jak zwykłe ścierwa! wypuścili mnie o 3 nad ranem na zewnątrz temperatura wynosiła -16 stopni a pociąg mi jechał do domu o 6:40 ! ... nie zapłacę tego nigdy w życiu !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Racja

  mmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  To nie trzeba było tak chlać. Jasne, jeszcze jedzenie... Stać Cię na wódę, to żarcie też sobie kup.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Won społeczniaku

  X (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Alkohol jest dla każdego i jest legalny. Człowiek za niego płaci bo chce, izby to bezczelność i esensja państwowego aparatu przemocy, zabiera się do niej osobę która nie popełnia czynu...rozwiń całość

  Alkohol jest dla każdego i jest legalny. Człowiek za niego płaci bo chce, izby to bezczelność i esensja państwowego aparatu przemocy, zabiera się do niej osobę która nie popełnia czynu zabronionego. A jeśli już popełnia to powinna trafić do komisariatu nie na izbę. Wolę przemoc policyjną od tej z izby. Ponadto zauważ że jest dorosły, więc zamiast węszyć w cudzych decyzjach patrz na siebie i zadbaj o swoje interesy. Nie mówi innym jak żyć.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Faktycznie

  Mati * (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 6

  Szkoda, że Cię tam zabrali, bo tak to może zamarzłbyś na dworcu po pijaku i jednej moczymordy byłoby mniej. A na wódę to Ci kasy nie było szkoda?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  milczenie owiec

  Bellos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Takich jak ty mądrali o poglądach policyjnych powinno się nabijać na pal!!!!W normalnych krajach odwozi się do miejsca zamieszkania,nie w obecności żony zrywa się ciuchy i wrzuca się jak do pierdla

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żal

  haidi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Trzeba było nie chlać.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Stek bredni, kogoś kto w kilometra nie powąchał tego przybytku sadyzmu.

  EL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  To świetny sposób na zarabianie kasy za torturowanie ludzi. Wieżień czy pacjent paychiatryczny ma więcej praw, człowiek tam zawieziony nie ma żadnych, a trafic tam może każdym nie tylko awanturnik...rozwiń całość

  To świetny sposób na zarabianie kasy za torturowanie ludzi. Wieżień czy pacjent paychiatryczny ma więcej praw, człowiek tam zawieziony nie ma żadnych, a trafic tam może każdym nie tylko awanturnik ludzie, którzy potrzebują pomocy bo zasłabli na ulicy też. Mnie wzięlo z domu, fakt byłem nietrzeźwy, ale spokojny, nigdy się nie awanturuję (po prostu donos kogoś życzliwego, który widział jak wracałem do domu) Wrzucaja do zamknietego pokoju, licho wie z kim. U mnie było 6 łóżęk.
  Opieka lekarska fikcja, brak dośtępu do sanitariatów i ubikacji, trzeba minutmi walic i błagac by tam wyjść, co wywołuje wściekłość personelu, za dugim razem obiecano, że jeśli jeszcze będę kogoś wzywał by wyjść so ubikacji to zakują mnie w pasy. Więżień przynajmniej ma w celi kibel...
  W pasach leżałbym we własnych odchodach. O tym by cos dosć do picia mowy nie, można próbowąc pić z kranu przy wyjciu do toalety, ku wielkiej radośc personelu.

  Dyrektor izby w Jaworznie, Aleksander Tura powinien to przeżyc to przestałby kłamać i bredzić.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co za ..uj wymyslil ta Izbe.w Uni europejskiej tego nie ma.Powinni to zlikwidowac i to szybko!!!

  Rumun z Jaworzna. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Bylem kilkakrotnie na Izbie Wytrzezwien,i nigdy nie mozna bylo wziasc prysznicu,ani Kawy sie nie dali napic skur.....le.Jak sie cos czlowiek odezwal to poszedl na pasy i dostawal tam wpie...ul.Nie...rozwiń całość

  Bylem kilkakrotnie na Izbie Wytrzezwien,i nigdy nie mozna bylo wziasc prysznicu,ani Kawy sie nie dali napic skur.....le.Jak sie cos czlowiek odezwal to poszedl na pasy i dostawal tam wpie...ul.Nie raz mialem pieniadze to jak mnie puszczali to mnie poprostu okradali.A kartki z depozytu niszczyli.Tylko nie wiem kto czy Policja czy pracownicy tego bur...lu.Jedna jebana banda!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bzdury...

  mmm (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  Żadnego pijanego nie zabiorą z domu jeśli jest spokojny. Na IW trafia się tylko jeśli stanowi się zagrożenie dla siebie lub innych, więc nie kłam koleś. Przydałoby Ci się leczenie w Ośrodku...rozwiń całość

  Żadnego pijanego nie zabiorą z domu jeśli jest spokojny. Na IW trafia się tylko jeśli stanowi się zagrożenie dla siebie lub innych, więc nie kłam koleś. Przydałoby Ci się leczenie w Ośrodku terapii, bo Twoje konfabulacje świadczą, iż masz problem z alkoholemzwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mmm pierdolnięty gościu jesteś

  Alkoholik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Żenada z całym tym artykułem wy k**** cwaniackie cwele przejedzcie się na izbę choć raz ! Syf , burdel ciule nie wyżyte koksy itp. itd jednym słowem gówno i smród ciulskiej milicji lat 2000........rozwiń całość

  Żenada z całym tym artykułem wy k**** cwaniackie cwele przejedzcie się na izbę choć raz ! Syf , burdel ciule nie wyżyte koksy itp. itd jednym słowem gówno i smród ciulskiej milicji lat 2000..... tych hujów i złodzieji tam wsadzić i basta . Przejedzcie się k**** do Rudy Śląskiej zobaczyć jak tu jest na izbie . Mój pies w budzie na podwórku ma się lepiej . Wy HUJE ja czekam kiedy tylko będzie wojna to się dowiecie gdzie wasze miejsce PSY i pracownicy izb wytrzeźwiałki !!!!!!!!!!!!!! k**** faszystowskie !!!!! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pytanie

  chlopak pobitej dziewczyny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  zna ktos imie i nazwisko ludzi ktorzy tam pracuja ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znam

  w (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Tak, ja znam. I to sporo.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Złodziejstwo i nabijanie kabzy

  Ktoś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

  "Trafić do nas wbrew obiegowej opinii wcale nie jest łatwo. Minęły czasy, kiedy milicja zgarniała nietrzeźwych z ulic. Teraz najczęściej odwozi ich do domów" Hahaha
  Tak nie łatwo, wystarczy w zime...rozwiń całość

  "Trafić do nas wbrew obiegowej opinii wcale nie jest łatwo. Minęły czasy, kiedy milicja zgarniała nietrzeźwych z ulic. Teraz najczęściej odwozi ich do domów" Hahaha
  Tak nie łatwo, wystarczy w zime (przy -15) byc pod wpływem i nie wyjąc rąk z kieszeni jak rozmawia sie z policja, lub wruciwszy z wesela wyskoczyc na stacje paliw (50 metrow od domu) po papierosy i przysiaść na murku kolo domu zeby zapalic, wystarczy puźną porą być pijanym i nie mieć dowodu torzsamości. Tak działa polska policja, nawet jeżeli bedzie człowiek w obec nich uprzejmy to jak sie uprą to zawioza pod byle pretekstem, a jak człowiek sie zdenerwoje i za to ich nawyzywa to bonusowo wlepią jeszcze pare mandatów i wychodzi, że wieczur z browarkiem kosztował człowieka 550 PLN. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  milczenie owiec

  Bellos (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Takich jak ty mądrali o poglądach policyjnych powinno się nabijać na pal!!!!W normalnych krajach odwozi się do miejsca zamieszkania,nie w obecności żony zrywa się ciuchy i wrzuca się jak do pierdla

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Problem

  bhbh (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

  To ogarnij swój problem z alkoholem najpierw.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten tura ma naprawdę coś z czapeczką

  tomi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 9

  może niech powie ilu ludzi zgineło,umarło lub straciło zdrowie w izbie w Jaworznie lub zostało okradzionych przez tą doborową obsługę , dawno powinno się to zlikwidować , z tego co wiem to pół...rozwiń całość

  może niech powie ilu ludzi zgineło,umarło lub straciło zdrowie w izbie w Jaworznie lub zostało okradzionych przez tą doborową obsługę , dawno powinno się to zlikwidować , z tego co wiem to pół rodzinny jego tam robizwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo