Izbę Cieszyńskich Mistrzów uruchomiono nad Olzą [ZDJĘCIA]

  Izbę Cieszyńskich Mistrzów uruchomiono nad Olzą [ZDJĘCIA]

  Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Izbę Cieszyńskich Mistrzów uruchomiono nad Olzą [ZDJĘCIA]
  1/6
  przejdź do galerii

  ©Łukasz Klimaniec

  Izba Cieszyńskich Mistrzów została w sobotę oficjalnie uruchomiona nad Olzą. To ekspozycja tradycyjnych, ginących rzemiosł Śląska Cieszyńskiego oraz sylwetek mistrzów-rzemieślników z Cieszyna.
  Izba Cieszyńskich Mistrzów znajduje się w centrum miasta, na ul. Starym Targu przy warsztacie Jerzego Wałgi, słynnego cieszyńskiego rusznikarza. Można w niej poznać sylwetki mistrzów-rzemieślników z Cieszyna, a także przyjrzeć się ich wyrobom.


  - Od rodzin zmarłych mistrzów udało się nam zgromadzić pamiątki po nich - przyznaje Jerzy Wałga, który został opiekunem wystawy.


  W Izbie Cieszyńskich Mistrzów zaprezentowani są Franciszek Horak, mistrz złotnictwa, Albert Palica, jeden z najlepszych grawerów — miniaturzystów w Europie, Ludwik Kuś, szlifierz kryształów, starszy cechu, Helena Karpińska, introligatorka, Teresa Wałga, koronczarka, która jako jedyna w kraju robiła koronkę trójwymiarową, Janina Marcinkowa, która po wojnie reaktywowała sprawę związaną ze strojem cieszyńskim i Franciszek Bizon, cieszyński zdun. Mistrzowie wraz z krótką charakterystyką są zaprezentowani na planszach, pod którymi znajdują się eksponaty. Są matryce i medale, kryształy, koronka trójwymiarowa, oprawy introligatorskie, kafle z pieca.


  Mariusz Makowski, historyk Muzeum Śląska Cieszyńskiego przyznaje, że w przypadku Cieszyna rzemiosło było starsze od miasta.
- Kiedy powstawał gród cieszyński, pod grodem rozwijała się osada rzemieślników, którzy usługiwali księciu. Z tej osady rozwinęło się miasto skupione wokół dzisiejszej ulicy Stromej i Placu Teatralnego. Książęta dostrzegali wiele korzyści, jakie płynęły z rzemiosła dlatego darzyli rzemieślników cieszyńskich wieloma przywilejami. A sami rzemieślnicy organizowali się w cechach, które przetrwały w swojej formie do połowy 19. wieku - wyjaśnia.
Cieszyn wykształcił takie rzemiosła jak rusznikarstwo, czy cechy złotnicze.


  Warto dodać, że otwarcie Izby Cieszyńskich Mistrzów to część obchodów 7. urodzin Zamku Cieszyn. Dlatego też Izba jest miejscem, w którym tradycja spotkała się z dizajnem. Zaprojektowały ją studentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych: Sabina Knapczyk, Monika Majchrzak, Aleksandra Satława, Katarzyna Małysiak i Magdalena Pawlas pod opieką Janusza Konaszewskiego.

  
Izbę Cieszyńskich Mistrzów można odwiedzać codziennie od 8.00 do 16.00.

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
  Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

  *Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo