Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jacek Sasin o likwidacji kopalń: Znalezienie alternatywy będzie bardzo trudne

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Plan dla Polskiej Grupy Górniczej ma być znany w ciągu dwóch miesięcy - zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin w wywiadzie na łamach Dziennika Gazety Prawnej. Przyznał, że znalezienie realnej alternatywy dla rozwiązania, które było na stole (m.in. likwidacja dwóch kopalń), "będzie bardzo trudne”. Zapewnił o otwarciu na rozmowy ze stroną społeczną. - Zakładamy, że kres energetyki węglowej w Polsce to rok 2050 czy nawet 2060 - zapowiedział wicepremier.

Brak alternatywy dla likwidacji kopalń

Likwidacja kopalń Ruda w Rudzie Śląskiej i Wujek w Katowicach, zamrożenie 14-stki na trzy lata i uzależnienie 30 proc. wynagrodzeń od efektywności - ten plan restrukturyzacji przygotowany przez zarząd Polskiej Grupy Górniczej w porozumieniu z Ministerstwem Aktywów Państwowych, zdaniem Jacka Sasina "był realny, ekonomicznie uzasadniony i dawał gwarancję funkcjonowania PGG w najbliższych latach".

Zarówno zarząd PGG jak i kierownictwo MAP zrezygnowało z niego ze względu na społeczny sprzeciw. Z jego słów można wyczytać, że trudno w tej chwili o alternatywę dla zaproponowanego rozwiązania.

- Powiedzmy sobie jasno: znalezienie realnej alternatywy dla rozwiązania, które było na stole, będzie bardzo trudne - czytamy na łamach DGP.

Dodał, że kierownictwo MAP jest otwarte na rozmowy ze stroną społeczną. Wyraził nadzieję, że być może niektóre zaproponowane działania uda się złagodzić.

Plan naprawczy dla PGG ma być znany najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy. Zapewnił, że rząd robi wszystko, aby spółka przetrwała do końca roku.

Koniec energetyki węglowej najpóźniej w 2060 roku

W tym samym wywiadzie Jacek Sasin przyznał, że konieczna jest restrukturyzacja całej branży górniczej, ale i energetycznej.

- Zakładamy, że kres energetyki węglowej w Polsce to rok 2050 czy nawet 2060. Dziś rynek mocy pozwala nam zapewnić finansowanie energetyki węglowej do 2040 r. Jest kwestią rozmów z KE stworzenie takich warunków po 2040 r.” - powiedział na łamach Dziennika Gazety Prawnej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

Wkrótce resort klimatu ma przekazać pomysł polityki energetycznej po 2040 roku. Trwają prace nad połączeniem Tauronu, PGE, Enei w dwa podmioty. Jeden ma być węglowy, a drugi niewęglowy. Dzięki temu polski rząd mógł szukać zewnętrznych środków na transformację energetyczną. Praktycznie nie jest to możliwe dla spółek korzystających z węgla.

- Stworzenie podmiotu konsolidującego węglowe aktywa energetyczne umożliwiłoby zapewnienie finansowych podstaw działania energetyki węglowej w najbliższych dziesięcioleciach, a z drugiej strony otworzyłoby drogę do intensywnych inwestycji w inne źródła energii” – dodał Sasin.

W tej sprawie trwają konsultacje z Komisją Europejską.

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera