Jacek Siebel, współautor Leksykonu Panteonu Górnośląskiego: Nie miałem złych intencji. Mówi dyrektor Muzeum Historii Katowic

Teresa Semik-Orzech
Teresa Semik-Orzech
Jacek Siebel, dyrektor MHK
Jacek Siebel, dyrektor MHK brak
Czekam na scenariusz wystawy w katowickiej katedrze – mówi dr Jacek Siebel, dyrektor Muzeum Historii Katowic, współautor biogramów w „Leksykonie Panteonu Górnośląskiego”.

Jest pan autorem biogramów: Stanisławy Hadyny i zespołu „Śląsk”, które ukazały się w „Leksykonie Panteonu Górnośląskiego”. Dlaczego potraktował pan profesora Hadynę po macoszemu, pomijając jego twórczość pisarską?

Prawdopodobnie przez moją nieuwagę, pośpiech, nadmiar obowiązków w 2019 roku, kiedy pracowałem nad tymi biogramami.

Nie do końca docenił pan też fakt, że to Hadyna stworzył zespół „Śląsk”, zgodnie ze swoim wyobrażeniem. Napisał pan, że jedynie „związał się” z zespołem, że powierzono mu „opracowanie działalności”.

Mogę tylko zapewnić, że nie miałem złych intencji.

Zobacz koniecznie

Biografia Stanisława Hadyna jest najkrótsza z wszystkich 158 biogramów, zamieszczonych w „Leksykonie Panteonu Górnośląskiego”. Kto o tym zdecydował?

Nie ja decydowałem o konstrukcji biogramów. Nie było jednak limitu znaków, w jakim należało się zmieścić. Decyzja zależała od zdrowego rozsądku autora.

Czy 46 autorów biogramów opublikowanych w „Leksykonie...” dyskutowało nad tym, kto powinien znaleźć się na kartach tej publikacji?

Były przynajmniej dwa spotkania, jak pamiętam. W pierwszym nie uczestniczyłem, bo przebywałem na urlopie. Drugie odbyło się na Wydziale Teologicznym UŚ i omawialiśmy sprawy techniczne; jak ma wyglądać formuła biogramu oraz skąd wziąć ikonografię, która powinna towarzyszyć temu wydawnictwu. Na tym spotkaniu nie rozmawiano o nazwiskach, które pojawią się w „Leksykonie...”. Dotąd nawet nie mam tej książki.

Kto zatem zdecydował, że pan przygotuje biogramy Hadyny i jego „Śląska”?

To była uprzejma prośba, podpisana, jak dobrze pamiętam, przez ks. prof. Henryka Olszara.

Jest pan w Radzie Programowej Panteonu Górnośląskiego. Nad czym tak radzicie?

Rada, zgodnie z prawem, opiniuje działalność instytucji kultury, ale nasza rada nie spotkała się jeszcze ani razu. Pewnie z powodu pandemii.

Kto powinien wskazać nazwiska osób utrwalonych w Panteonie Górnośląskim, powstającym za ponad 40 mln zł, publicznych pieniędzy, w piwnicach katowickiej katedry?

Panteon Górnośląski jest świecką instytucją kultury, która ma swojego dyrektora. I to on w pierwszej kolejności powinien przedstawić scenariusz tej wystawy.

Nie przeocz

Kogo panu brakuje w tym Panteonie?

Odpowiem, jak poznam scenariusz. „Leksykon...” nie jest scenariuszem tej wystawy.

A w „Leksykonie Panteonu Górnośląskiego” nikogo panu nie brakuje?

Na pewno należało dostrzec doktora Ludwiga Guttmanna – twórcę paraolimpiad. Ten niemiecki lekarz neurolog pochodził z Toszka, pracował w szpitalu w Królewskiej Hucie jako wolontariusz.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie