Jacenty Jędrusik nie żyje: Oto jego wielkie role na Śląsku

  Jacenty Jędrusik nie żyje: Oto jego wielkie role na Śląsku

  ł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Cabaret
  1/20
  przejdź do galerii

  Cabaret ©archiwum Teatru Rozrywki w Chorzowie

  Jacenty Jędrusik, artysta scen śląskich nie żyje. Przez ostatnie 24 lata zwiazany był zawodowo z Teatrem Rozrywki w Chorzowie.
  Zmarły dzisiaj, w wieku 59 lat śląski aktor Jacenty Jędrusik od roku 1989 związany był z Teatrem Rozrywki w Chorzowie. W Teatrze Rozrywki po raz pierwszy pojawił się w spektaklu „Kat i błazen” w roku 1989. Wtedy jeszcze jako aktor gościnny. Wkrótce znalazł się w zespole na stałe. Grał role dramatyczne, musicalowe, występował jako gospodarz każdego roku na koncertach sylwestrowych.

  Na chorzowskiej scenie stworzył kilkadziesiąt pierwszoplanowych kreacji i ogromną liczbę ról drugoplanowych. Wcześniej związany był z Teatrem Śląskim w Katowicach oraz, tuż po studiach w łódzkiej filmówce, z Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  JESTEM SUROWYM ANIOŁEM STRÓŻEM. WYWIAD DZ Z JACENTYM JĘDRUSIKIEM (2010)


  Role w Teatrze Rozrywki


  Do jego najważniejszych ról na chorzowskiej scenie należą: Konferansjer i Generał Haig w Rozkosznej wojnie, Mistrz Ceremonii w Cabarecie, Lejzor Wolf w Skrzypku na dachu, Stary w Śladach, Peron w Evicie, Służący-Sancho Pansa w Człowieku z La Manchy, Król Herod w Jesus Christ Superstar, Francis Otis w Canterville Ghost i Ksiądz Piórko w Terapii Jonasza, Gabriel John Utterson w musicalu Jekyll & Hyde” oraz Nikodem Dyzma w spektaklu Dyzma – musical.
  Był wykonawcą „Opowieści pewnego emigranta” w KRZYKU według Jacka Kaczmarskiego, Schrankiem w musicalu West Side Story, grał aż trzy role w Przebudzeniu wiosny.
  Grał role komediowe w Na szkle malowane , w farsie Okno na Parlament (Richard Willey), komedii Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej formie (w której wcielał się w niezliczoną liczbę postaci), czy w farsie O co biega? (Biskup Laxu).
  To Pan Bumble w musicalu Oliver! i Pan Ford w spektaklu Wesołe kumoszki. Musical, Maks Białystok w Producentach oraz Góral w Historii filozofii po góralsku. To tytułowy Sweeney Todd oraz Bat'a, w niedawnej premierze Gottland odtwarzał kilka postaci.

  Role w Teatrze Śląskim


  W Teatrze Śląskim, gdzie grał w latach 80. ubiegłego wieku przez osiem sezonów zagrał kilka bardzo ważnych ról, m. in.: Don Antonia w Zielonym gilu T. de Moliny, Andrzeja w Kolonii wyzwolenia S. Brejdyganta, Strażnika w Szewcach S. I. Witkiewicza, Pieniążka w Popiele i diamencie J. Andrzejewskiego, Hrabiego Szarma w Operetce W. Gombrowicza, Diabła w Panu Twardowskim I. Szczepańskiej, Kucharza w Amadeuszu P. Shaffera, Nauczyciela tańca w Cydzie S. Wyspiańskiego, Hołysza w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego, Cyryla w Iwonie, księżniczce Burgunda W. Gombrowicza, Nepommucka w Pigmalionie G. B. Shawa oraz Helikona w Kaliguli A. Camusa.

  Role filmowe Jacentego Jędrusika


  Jędrusik zagrał także w kilkunastu filmach fabularnych (debiut w Gorączce mleka w reż. Juliusza Machulskiego), takich jak: Wojna i miłość w reż. Moshé Mizrahiego, Magma w reż. L. Staronia, Na straży swej stać będę w reż. K. Kutza, Rodzina Kanderów w reż. Z. Chmielewskiego, Angelus w reż. L. Majewskiego, Przygody dobrego wojaka Szwejka w reż. W. Gawrońskiego, Los Chłopacos w reż. G. Reguły, Co słonko widziało w reż. M. Rosy, Laura w reż. R. Dunaszewskiego – produkcja tvn), udział w spektaklach Teatru Telewizji (np. Fryzjerze M. Pieprzycy czy Pakamerze J. Matuli), serialach tv (Daleko od szosy, Blisko, coraz bliżej, Sensacje XX wieku, Zdaniem obrony i in.)

  Wielu zapamięta jego konferansjerkę na koncertach i balach ( w tym coroczne Sylwestry w Teatrze Rozrywki). Mieliśmy ten zaszczyt gościć Jacentego Jędrusika na jubileuszach Dziennika Zachodniego, kóre po mistrzowsku prowadził.

  Nagrody Jacentego Jędrusika


  Jacenty Jędrusik jest laureatem trzech ZŁOTYCH MASEK (za Diabła w Panu Twardowskim, Konferansjera-Generała Haiga w Rozkosznej wojnie i Mistrza Ceremonii w Cabarecie – specjalna ZŁOTA MASKA im. red. Barbary Sośnierz) oraz Nagrody Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2000).
  W grudniu 2012 r. aktor otrzymał Złotą Honorową odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

  Pogrzeb Jacentego Jędrusika odbędzie się w czwartek , 25 czerwca o godz. 11-tej
  w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego - Tysiąclecie Dolne, ul.Mieszka I.
  *Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
  *SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
  *Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
  *Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo