18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jacenty Jędrusik nie żyje. Zmarł nagle znany śląski aktor

Redakcja
Jacenty Jędrusik
Jacenty Jędrusik ARC
Jacenty Jędrusik, znany aktor śląskich scen, zmarł nagle, prawdopodobnie na zawał serca. Miał 59 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek , 27 czerwca o godzinie 11. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach (Tysiąclecie Dolne, ul. Mieszka I).

Zmarł Jacenty Jędrusik.

ZOBACZ KONIECZNIE:
POGRZEB JACENTEGO JĘDRUSIKA 27 CZERWCA ZOBACZ ZDJĘCIA
JACENTY JĘDRUSIK NIE ŻYJE: ODSZEDŁ MISTRZ CEREMONII

CZYTAJ KONIECZNIE:
JACENTY JĘDRUSIK I JEGO WIELKIE ROLE NA ŚLASKU

CZYTAJ TAKŻE:
JESTEM SUROWYM ANIOŁEM STRÓŻEM. WYWIAD DZ Z JACENTYM JĘDRUSIKIEM (2010)

To jeden z najbardziej wytrawnych aktorów Województwa Śląskiego i wielka osobowość chorzowskiej sceny. Stworzył tu kilka naprawdę wybitnych kreacji i ogromną liczbę znakomitych ról, w tym również drugoplanowych „smaczków”, jak chociażby Arderiu w Przygodzie fryzjera damskiego. Do jego najważniejszych ról na chorzowskiej scenie należą: Konferansjer i Generał Haig w Rozkosznej wojnie, Mistrz Ceremonii w Cabarecie, Lejzor Wolf w Skrzypku na dachu, Stary w Śladach, Peron w Evicie, Służący-Sancho Pansa w Człowieku z La Manchy, Król Herod w Jesus Christ Superstar, Francis Otis w Canterville Ghost i Ksiądz Piórko w Terapii Jonasza, Gabriel John Utterson w musicalu Jekyll & Hyde” oraz Nikodem Dyzma w spektaklu Dyzma – musical. Ale to nie wszystko. Aktor poruszająco wykonywał „Opowieść pewnego emigranta” w KRZYKU według Jacka Kaczmarskiego, a w musicalu West Side Story mroził cynizmem jako Schrank, budził grozę w każdej z trzech ról, granych w Przebudzeniu wiosny. Talenty komediowe artysty obserwować można było z przyjemnością w Na szkle malowane, gdzie kreował rolę poczciwego i pociesznego Anioła, w ulubionej przez widzów farsie Okno na Parlament (Richard Willey), komedii Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej formie (w której wcielał się w niezliczoną liczbę postaci), czy w farsie O co biega? (Biskup Laxu). Ostatnie, wyśmienite role komediowe Jacentego Jędrusika to Pan Bumble w musicalu Oliver! i Pan Ford w spektaklu Wesołe kumoszki. Musical, mistrzowsko zagrany Maks Białystok w Producentach oraz Góral w Historii filozofii po góralsku. Najnowsze, znakomite kreacje aktora to tytułowy Sweeney Todd oraz Bat'a i kilka innych postaci w przedstawieniu Gottland.

ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA DARIUSZ MIŁKOWSKI [CZYTAJ]

ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA MARTA FOX [CZYTAJ]
ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA PAWEŁ GABARA [CZYTAJ]
ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA ADAM KOPCIUSZEWSKI [CZYTAJ]
ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA MARIA MEYER [CZYTAJ]
ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA MARIA KEMPIŃSKA [CZYTAJ]
ZMARŁEGO JACENTEGO JĘDRUSIKA WSPOMINA KRZYSZTOF RESPONDEK [CZYTAJ]

Zanim jednak Jacenty Jędrusik odnalazł swoje miejsce w musicalu, ukończył łódzką „Filmówkę” i jako aktor dramatyczny zaangażował się do Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, by po dwóch sezonach podjąć pracę w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego. Na katowickiej scenie sukcesy odnosił w formach groteskowych, w rolach magów i szarlatanów, aranżujących wyimaginowaną rzeczywistość teatralną. Przez osiem sezonów zagrał kilka bardzo ważnych ról, m. in.: Don Antonia w Zielonym gilu T. de Moliny, Andrzeja w Kolonii wyzwolenia S. Brejdyganta, Strażnika w Szewcach S. I. Witkiewicza, Pieniążka w Popiele i diamencie J. Andrzejewskiego, Hrabiego Szarma w Operetce W. Gombrowicza, Diabła w Panu Twardowskim I. Szczepańskiej, Kucharza w Amadeuszu P. Shaffera, Nauczyciela tańca w Cydzie S. Wyspiańskiego, Hołysza w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego, Cyryla w Iwonie, księżniczce Burgunda W. Gombrowicza, Nepommucka w Pigmalionie G. B. Shawa oraz Helikona w Kaliguli A. Camusa.

Jacenty Jędrusik był laureatem trzech ZŁOTYCH MASEK (za Diabła w Panu Twardowskim, Konferansjera-Generała Haiga w Rozkosznej wojnie i Mistrza Ceremonii w Cabarecie – specjalna ZŁOTA MASKA im. red. Barbary Sośnierz) oraz Nagrody Prezydenta Chorzowa w dziedzinie kultury (2000).

Imponującą listę znakomitych kreacji w Teatrze Rozrywki uzupełniają role w kilkunastu filmach fabularnych (debiut w Gorączce mleka w reż. Juliusza Machulskiego), takich jak: Wojna i miłość w reż. Moshé Mizrahiego, Magma w reż. L. Staronia, Na straży swej stać będę w reż. K. Kutza, Rodzina Kanderów w reż. Z. Chmielewskiego, Angelus w reż. L. Majewskiego, Przygody dobrego wojaka Szwejka w reż. W. Gawrońskiego, Los Chłopacos w reż. G. Reguły, Co słonko widziało w reż. M. Rosy, Laura w reż. R. Dunaszewskiego – produkcja tvn), udział w spektaklach Teatru Telewizji (chociażby w kultowym Fryzjerze M. Pieprzycy czy Pakamerze J. Matuli), serialach tv (Daleko od szosy, Blisko, coraz bliżej, Sensacje XX wieku, Zdaniem obrony i in.) i wreszcie – do perfekcji opanowana rola konferansjera na koncertach i balach.
W grudniu 2012 r. aktor otrzymał Złotą Honorową odznakę Zasłużony dla Województwa Śląskiego.

( Źródło: http://www.teatr-rozrywki.pl )*Prezenty na Dzień Ojca 2013. Najlepsze pomysły na dzien taty ZOBACZ
*SERIAL TVP Nasze matki, nasi ojcowie RECENZJE ODCINKÓW + GORĄCA DYSKUSJA
*Egzamin zawodowy 2013 PYTANIA + ODPOWIEDZI + OPINIE + KOMENTARZE
*Urlop macierzyński 2013 NOWE ZASADY, TERMINY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni