Jagiellonia - Piast Gliwice 0:2 ZDJĘCIA, RELACJA Mistrz Polski po dwóch rzutach karnych wygrał w Białymstoku. Teraz pora na pościg za Legią

14.06.2020. Jagiellonia - Piast Gliwice 0:2.
W meczu 30. kolejki PKO Ekstraklasy Piast Gliwice wygrał w Białymstoku z Jagiellonią 2:0 (1:0). Mistrz Polski objął prowadzenie w 24. minucie po rzucie karnym Piotra Parzyszka, a wynik ustalił w 85. minucie Tom Hateley, również z karnego. Jagiellonia od 73. minuty grała w osłabieniu po czerwonej kartce dla Ariela Borysiuka. Ponieważ Legia Warszawa przegrała w Zabrzu z Górnikiem, Piast ma teraz 7 punktów straty do lidera. Tak samo było po 30. kolejce poprzedniego sezonu. Wszyscy pamiętamy, jak to się skończyło.

W ostatnim meczu w rundy zasadniczej trener Piasta Waldemar Fornalik dokonał tylko jednej zmiany w stosunku do remisowych derbów z Górnikiem Zabrze. Tomasza Jodłowca zastąpił Patryk Sokołowski. Nadal brakowało kontuzjowanych Hiszpanów - Gerarda Badii i Jorge Felixa, który w tym sezonie zdobył aż 14 bramek.

W 6. minucie po rzucie wolnym okazji nie wykorzystał Jakub Czerwiński, który chybił z bliska. Niewykluczone, że bramka i tak nie byłaby uznana, choć na pozycji spalonej raczej nie był Czerwiński, tylko jego koledzy. "Jaga" postraszyła strzałem z daleka Ariela Borysiuka i rzutami rożnymi, po których było trochę zamieszania przed bramką gości.

Mistrz Polski objął prowadzenie dzięki prezentowi Zorana Arsenicia. Chorwat źle przyjął piłkę, co wykorzystał Martin Konczkowski. "Konczi" padł na murawę po faulu Arsenicia i sędzia Paweł Raczkowski podyktował rzut karny. Pewnie uderzył Piotr Parzyszek, zaliczając 10. bramkę w sezonie.

W 40. minucie obrona gospodarzy znów popełniła błąd. Piłkę przejął Parzyszek i "Jagę" uratował Damian Węglarz, broniąc strzał z ostrego kąta napastnika Piasta.

Jagiellonia po wyjściu z szatni wyszła z chęcią odrobienia straty i już w 46. minucie z dystansu uderzył Jakov Puljić i Frantisek Plach odbił piłkę. Aktywny był Ariel Borysiuk, ale dwa razy strzelił za wysoko zza pola karnego, a gdy był bliżej bramki, uderzył za... lekko. W 61. minucie Piasta uratował słupek, w który trafił Jesus Imaz. Trener Fornalik widząc co się dzieje wprowadził do gry Tomasza Jodłowca, ściągając z boiska napastnika Patryka Tuszyńskiego.

Gospodarze od 73. minut grali w dziesiątkę. Wtedy Borysiuk sfaulował Kristophera Vidę, za co dostał drugą żółtą kartkę i czerwoną. Rzut wolny wykonał Tom Hateley, strzelił mocno, ale Węglarz był na posterunku.

Piast powinien podwyższyć wynik w 78. minucie, jednak Przyszek w stuprocentowej sytuacji praktycznie podał piłkę do rąk bramkarza. Gliwiczanie zapewnili sobie spokojną końcówkę dzięki temu, że Tom Hateley skutecznie wykonał rzut karny. Druga "jedenastka" podyktowana była za faul Bogdana Tiru na Jodłowcu.

Jagiellonia Białystok - Piast Gliwice 0:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Piotr Parzyszek (24-karny), 0:2 Tom Hateley (85-karny)

Jagiellonia: Węglarz - Kadlec, Runje, Tiru, Arsenić - Makuszewski (87. Kostal), Romańczuk, Imaz (79. Struski), Borysiuk, Bida - Puljić (79. Prikryl).

Piast: Plach - Konczkowski, Korun, Czerwiński, Kirkeskov - Vida, Sokołowski, Hateley, Milewski (86. Alves) - Tuszyński (61. Jodłowiec), Parzyszek (80. Steczyk).

Czerwona kartka: Ariel Borysiuk (73' Jagiellonia, za drugą żółtą)

Żółte kartki: Arsenić, Borysiuk, Tiru - Czerwiński

Sędziował: Paweł Raczkowski (Warszawa)

Widzów: Bez udziału publiczności