Jak bardzo wybory w PO wygrał Donald Tusk? "To jest weryfikacja jego przywództwa"

Witold GłowackiZaktualizowano 
Mimo że wyniki wyborów na przewodniczącego Platformy zostaną oficjalnie ogłoszone w piątek o 10 rano, to już przynajmniej od końca czerwca (czyli od Konwencji Krajowej PO) znamy odpowiedź na pytanie, kto będzie ich zwycięzcą. Od momentu rezygnacji ze startu Grzegorza Schetyny wygrana - i to wygrana ze znaczną przewagą - Donalda Tuska w rywalizacji z jedynym kontrkandydatem Jarosławem Gowinem jest praktycznie pewna...

Nie zmienia to jednak faktu, że miarą sukcesu - i zarazem pozycji - Donalda Tuska nie będzie tylko to, czy (albo raczej "że") premier pokona byłego ministra sprawiedliwości. Znacznie bardziej liczyć się to, jak wielu członków Platformy Obywatelskiej ostatecznie zdecydowało się wziąć udział w wyborach. I ilu spośród nich zdecydowało się "wyłamać" i jednak oddać głos na Gowina.

- To nie wybór jednego z dwóch kandydatów, tylko weryfikacja przywództwa Donalda Tuska. Jeśli cała Platforma zagłosuje za nim, PDT będzie miał praktycznie wolną ręką w rządzeniu partią. Przynajmniej do wyborów parlamentarnych - mówi polityk Platformy.

Teraz więc zasadnicze pytanie brzmi, czy za Tuskiem rzeczywiście zagłosowała "cała Platforma".
Nie jest to wcale takie pewne. Już dziś wiadomo, że frekwencja w partyjnych wyborach nie rzuciła na kolana. W czwartek można było nieoficjalnie usłyszeć od ważnych polityków PO, że wyniesie ona około 50 proc. To oczywiście znacznie więcej niż zwykle w krajowych wyborach parlamentarnych. Ale jak na miarę zaangażowania członków partii politycznej jednak niezbyt wiele.

Sam Donald Tusk jeszcze w czwartek powtarzał, że jest pewny, że w wyborach zagłosowało około połowy członków partii. To z kolei mogłoby znaczyć, że należy się spodziewać nieco wyższego wyniku, może zbliżającego się do 60 proc. To już wynik dość przyzwoity.

Z drugiej strony wiadomo już, że w głosowaniu internetowym wzięła udział niewiele ponad jedna czwarta członków Platformy. Tuż po jego zakończeniu miny polityków Platformy były nietęgie - bo w prawyborach prezydenckich (Komorowski vs Sikorski) przed prawie trzema laty w głosowaniu internetowym wzięło udział prawie 80 proc. głosujących.
Słabiutka sieciowa frekwencja w lipcowo-sierpniowych wyborach przewodniczącego zdawała się więc zapowiadać równie słaby ogólny wynik. Gdyby bowiem bezpośrednio przekładać doświadczenie prawyborów prezydenckich na realia obecnej elekcji, to wynikałoby z tego, że frekwencja… nie przekroczy 40 procent.
To zaś znaczyłoby tylko jedno - że członkowie Platformy uznali wybory szefa partii za niezbyt ważne wydarzenie. I to członkiwie pracowicie odsiani przecież podczas rozpoczętej na ponad rok przed wyborami akcji weryfikacyjnej z tysięcy martwych dusz! Skoro w wyniku tej samej weryfikacji prawo do głosu (i legitymację partyjną zresztą też) stracił nawet za niepłacenie składek Jan Rokita (a przynajmniej tym tłumaczono formalny koniec jego platformerskiej kariery) to można zakładać, że w szeregach PO pozostali członkowie przynajmniej na papierze aktywni. A zatem - teoretycznie - zainteresowani tym, kto będzie szefem ich partii.

Jasne jest także, że część z nich nie widzi już w tej roli Donalda Tuska. W piątek pewne już będzie, jak znaczna jest to część. Zdecydowana większość komentatorów z lewa i prawa, jak również politologów i dziennikarzy uznawała dotąd za bliski maksimum pułap około 10 procentowy wynik Gowina. I że już przekroczenie 5-7 proc. głosów może być przez byłego ministra uznawane za autentyczny sukces. Ale w czwartek IAR - powołując się na nieoficjalne źródła - podała, że w głosowaniu korespondencyjnym Gowin miał uzyskać aż 20 proc.

Taki wynik znacząco zmieniałby dotychczasowy układ sił w Platformie. Pozycja Gowina okazałaby się kompletnie niedoszacowana. Donald Tusk musiałby uznać, że w osobie byłego ministra przemawia reprezentant co piątego członka Platformy. To zaś na długo zmieniłoby obecne relacje między Tuskiem a Gowinem. A także przekreśliło niemal jawnie już zapowiadany przez ludzi z otoczenia premiera plan możliwie szybkiego wypchnięcia lub wręcz wyrzucenia Gowina z partii po wyborach. Skonsternowany zapewne byłby także Grzegorz Schetyna - bo właśnie na te 20 proc. można było dotąd szacować partyjne wpływy pierwszego wiceprzewodniczącego PO.

Jeśli jednak podane przez IAR 20 proc dla Gowina to liczba mocno przeszacowana lub też po zsumowaniu z głosami oddanymi przez Internet nijak nie przekładająca się na ostateczny wynik, to powyborczy scenariusz w Platformie wydaje się dość przejrzysty. Niedługo po wyborach zwołana zostanie Rada Krajowa Platformy, na której nowowybrany Donald Tusk przemówi do partii. Od tego wystąpienia szefa PO zacznie się zaś etap jesiennych porządków w rządzącym ugrupowaniu. A zatem pacyfikacji Gowina i nowego rozdzielenia stref wpływów partyjnych frakcji i koterii, które nastąpi podczas przypadających jesienią wyborów władz regionalnych partii.

polecane: Flesz - e-papieros zagraża zdrowiu

Wideo

Materiał oryginalny: Jak bardzo wybory w PO wygrał Donald Tusk? "To jest weryfikacja jego przywództwa" - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Porównując rok 2015 do 2013 pieniędzy ogółem będzie o ok. 9,5 miliardów złotych mniej,

w tym unijnych o 5,5 miliarda mniej i krajowych o ok. 4 miliardy mniej.

I co – wyszło kłamstwo z worka, panie premierze Tusk?

I nie wstyd było tak okłamywać rolników, panie ministrze Kalemba? !

I ładnie to było ściemniać, panie negocjatorze Serafin?

I nie głupio panu teraz za śmichy-chichy w TVN-ie, panie ministrze Rosati?

Kłamaliście rano, w południe i wieczorem!

Nie wstyd wam, Platformo Obłudy i Polskie Stronnictwo Lipy?
G
Gość

Władza ma coraz większe kłopoty: państwo stoi na skraju bankructwa, ku upadkowi chyli się system emerytalno-rentowy, służba zdrowia znajduje się w zapaści, rośnie bezrobocie, poszerza się obszar biedy. Kumuluje się niezadowolenie społeczne. Jedynym środkiem, jakim dysponują rządzący, jest propaganda i manipulacja. Chodzi o to, żeby je intensyfikować, ażeby przekonać Polaków, że winna katastrofie państwa jest opozycja, a nie rząd. To jednak wymaga likwidacji wszelkich niezależnych mediów, a przede wszystkim tych, które będą mogły dotrzeć do milionów ludzi, dlatego w tak brutalny sposób władza rozprawia się z Telewizją Trwam.

Jak wynika z niezależnych badań, wyborcy Platformy Obywatelskiej to przeważnie ludzie nie potrafiący samodzielnie dokonywać analizy zdarzeń politycznych, łatwo ulegający propagandzie rozsiewanej cynicznie w obronie starego układu i nie orientujący się w zagadnieniach własnego kraju. Poza ogólnikami, nie umieją uzasadnić swego stanowiska wyborczego. Wmówili im, że jak zagłosują na PO, to są inteligentni i wykształceni i to im wystarczy.

W Polsce nagrodą za PO-pieranie PO jest praca do 67 lat, głodowe emerytury, rozwalona sałużba zdrowia , najwyższe w świecie ceny gazu z Rosji i podsłuchiwanie. Czemu jednak normalni Polacy muszą cierpieć przez takich którym wmówiono, że są inteligentni i wykształceni ? Dlaczego normalni w w swoim kraju muszą byc niewolnikami słabo opłacanymi na śmieciowych umowach ?

Fenomenem historii jest jak Tusk z pomocą reżimowych mediów potrafi ogłupić miliony ludzi, zadłużając kraj, podwyższając PO-datki zwiększając bezrobocie i ma jeszcze 2-3 miliony wyznawców.

Zauważyliście, że wszystkie ustawy autorstwa PO, to buble ?

A miało być tak pięknie, mieli się na wszystkim znać.

PO, to po prostu nieudolna partia władzy, która używa tylko samych prostackich technik , czyli propaganda sukcesu, wróg i konflikt.

Polska Tuska, to jeden wielki bałagan i zakłamanie.

Tusk, to notoryczny kłamca !

Chyba każdy widzi, że Tusk i PO, chcą kontrolować media, chcą pełnej cenzury aby nikt im nie mieszał w ich prywacie i korycie, które sami sobie przyznali. Panuje w Polsce całkowity brak odpowiedzialności decydentów za rządzenie krajem, i całkowita bezkarność za ich poczynania w parlamencie, za złodziejstwo, korupcje, przewały w armii, autostradach, budownictwie, sprzedaży majątku narodowego i gruntów, w instytucjach pomocy społecznej i innych złodziejskich praktykach.

Wmówili POlakom, że to PiS chce zrobić państwo policyjne. Straszyli POlaków Kaczorami, Zbiorą i ABW - wszystko po to, żeby dorwać się do władzy i samemu zrobić to czym naród straszyli.

Prawdą jest, że PO ma tak dobrą propagandę, że nawet z porażek potrafi zrobić sukcesy, a ciemny POlak to kupi.

Przypomnę że, rząd Tuska korzysta obecnie z funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w wysokości 67,3 mld euro na lata 2007 - 2013. które wywalczył w Unii PIS. Mimo to, Polska pod rządami PO zadłuża się w astronomicznym tempie.

Rząd idzie po najcieńszej linii oporu, nie przedstawia żadnych konkretnych ustaw, tylko przerzuca koszty zadłużenia na zwykłych obywateli podnosząc podatki i wprowadzając pseudo reformy.

Ciężko nas los doświadczył chwilowo rozum nam odbierając. I nie chodzi tu o głupotę rodaków głosujących na PO i p. Tuska, ale o akceptację jego kłamstw.

Jedno jest pewne, dopóki Polacy nie będą rozliczać polityków np.takich kłamców jak Tusk i PO z tego co obiecali, to nigdy nic się w Polsce nie zmieni, ponieważ przyjdą następni i będą robić to samo wiedząc, że nikt im nic za to nie zrobi i nie poniosą żadnej odpowiedzialności za to co mówili i robili.

31 węzłowy Burke

To wspaniały zaiste pomysł aby umieścić obok zdjęcia Hitlera i Tuska. Jak mniemam , nie jest to przypadek ale zamierzony akt zmuszający do myślenia. I właśnie myślę i myślę że już wiem o co chodzi...Pozdrawiam kolego i czekam na więcej.31

P
POwiec prawde

Szkoda, ze PO sie nie odnowi, nieudolny TUSK to nieszczescie dla POLSKI.

s
stuk-puk

"W czwartek można było nieoficjalnie usłyszeć od ważnych polityków PO, że wyniesie ona około 50 proc.
To oczywiście znacznie więcej niż zwykle w krajowych
wyborach parlamentarnych." Witold Głowacki

Człowieku z PtT, czy ci już rozum odjęło, za przeproszeniem, zastanow się co ty wypisujesz. To jest matematyka i nie można tu bajać, w przeciwieńskie jak to robisz w manipulacjacjach na języku.
Tak 50% w partyjnych wyborach w PO to znacznie więcej niż, 49% w ostatnich parlamentarnych, czy 54% w roku 2007 ???
Szczególnie, jeżeli się zaznaczy fakt, że w ogolnokrajowych biorą udział zazwyczaj ludzie niezaangażowani politycznie, bezpartyjni, a tu wzięli udział sami zaangażowani, partyjniacy, we własnej partiii ?
Q*** te 50%, czy raczej jak prawdopodobne poniżej 50% to 'ogromny' sukces...
Za to już powinni was czytelnicy, już wprost zaskarżyć, na modułę amerykańską, do sądu, o odszkodowanie, za wyrządzone im szkody zdrowiu psychicznemu i zdrowemu rozsądkowi...
Żenada, dno i 10metrow mułu...

s
stuk-puk

"W czwartek można było nieoficjalnie usłyszeć od ważnych polityków PO, że wyniesie ona około 50 proc.
To oczywiście znacznie więcej niż zwykle w krajowych
wyborach parlamentarnych." Witold Głowacki

Człowieku z PtT, czy ci już rozum odjęło, za przeproszeniem, zastanow się co ty wypisujesz. To jest matematyka i można tu bajać, w przeciwieńskie jak to robisz w manipulacjacjach na języku.
Tak 50% w partyjnych wyborach w PO to znacznie więcej niż, 49% w ostatnich parlamentarnych, czy 54% w roku 2007 ???
Szczególnie, jeżeli się zaznaczy fakt, że w ogolnokrajowych biorą udział zazwyczaj ludzie niezaangażowani politycznie, bezpartyjni, a tu wzięli udział sami zaangażowani, partyjniacy, we własnej partiii ?
Q*** te 50%, czy raczej jak prawdopodobne poniżej 50% to 'ogromny' sukces...
Za to już powinni was czytelnicy, już wprost zaskarżyć, na modułę amerykańską, do sądu, o odszkodowanie, za wyrządzone im szkody zdrowiu psychicznemu i zdrowemu rozsądkowi...
Żenada, dno i 10metrow mułu...

s
stuk-puk

"W czwartek można było nieoficjalnie usłyszeć od ważnych polityków PO, że wyniesie ona około 50 proc.
To oczywiście znacznie więcej niż zwykle w krajowych
wyborach parlamentarnych." Witold Głowacki

Człowieku z PtT, czy ci już rozum odjęło, za przeproszeniem, zastanow się co ty wypisujesz. To jest matematyka i można tu bajać, w przeciwieńskie jak to robisz w manipulacjacjach na języku.
Tak 50% w partyjnych wyborach w PO to znacznie więcej niż, 49% w ostatnich parlamentarnych, czy 54% w roku 2007 ???
Szczególnie, jeżeli się zaznaczy fakt, że w ogolnokrajowych biorą udział zazwyczaj ludzie niezaangażowani politycznie, bezpartyjni, a tu wzięli udział sami zaangażowani, partyjniacy, we własnej partiii ?
Q*** te 50%, czy raczej jak prawdopodobne poniżej 50% to 'ogromny' sukces...
Za to już powinni was czytelnicy, już wprost zaskarżyć, na modułę amerykańską, do sądu, o odszkodowanie, za wyrządzone im szkody zdrowiu psychicznemu i zdrowemu rozsądkowi...
Żenada, dno i 10metrow mułu...

w
waldi

watpie,czy zrozumialby ironię,PADALEC jeden

L
Libe

Mnie wychodzi 7-8% na Gowina. No nie może tak być zeby wszystkie 110% głosów oddano na tuska. 7-8 nie osłabi kondona ale uwiarygodni sam mechanizm wyborczy.

Nikt słowem nie wspomni o ruskich serwerach.

P,S. A i tak mi to zwisa jak kilo kitu.

R
Rafał

Wierzę w naszego Tuska i cieszę się z wydłużonego czasu do emerytury aby spokojnie zejść przed 67!

Jestem młody, mam 30 lat. Wiem, że Polska to kraj gdzie można wiele osiągnąć nie mając układów i znajomości. Ja np. od 8 lat pracuję w państwowej firmie. Wiedzie mi się całkiem OK. Nie wyjechałem jak inni moi koledzy za granicę do pracy, bo wiem, że w Polsce można wiele osiągnąć.

Ja po 8 latach pracy mam już odłożone na koncie 9 tys. złotych. Zastanawiam sie teraz, co z tym przecież niezłym kapitałem zrobić. Myślałem o jakimś salonie obuwniczym w galerii lub restauracji w centrum miasta. Kwota jest jak dla mnie całkiem spora (w końcu to uczciwie zbierałem ją całe swoje życie).

Może i mogłem odłożyć nieco więcej, ale ja kocham podróże i dużo pieniędzy wydaję na ten cel. Już dwa razy z zakładem pracy byliśmy w Stoczni Gdańskiej. Wielkie przeżycie mówię wam. Fantastyczna też była dwudniowa wycieczka na tamę na Wiśle we Włocławku. Szum niczym na wodospadzie Niagara. Nawet kupiłem sobie tam fajną pamiątkę. Dwa słoiki z wodą. Jeden z wodą przed tamą, a drugi słoik z wodą za tamą. Fajna sprawa, polecam.

W Polsce wcale nie potrzeba mieć "pleców" żeby dobrze żyć. Właśnie spłacam ostatnią ratę za komputer. Będzie już mój na 100%. Kupiłem go 4 lata temu. Ma jeszcze całkiem niezłą konfigurację... tylko te 1 GB ram-u. Ale to nie jest duży problem bo można dokupić. Ostatnio na mieście byłem zobaczyć co można taniej dostać na wyprzedaży.

Spotkałem kumpli którzy wyjechali za granicę. Trochę opowiadali o samochodach, pieniądzach, ale chyba ich trochę poniosła fantazja. Nawet byli przy kasie, bo postawili piwo. Ja żeby nie być gorszy to też postawiłem. Dobrze, że miałem właśnie przy sobie tą stówkę na ostatnią ratę za kompa, bo inaczej był by przypał, że nie mam kasy. Ale ja większej gotówki przy sobie nigdy nie noszę.

Wiecie przecież sami jak jest. Za 5 zł to mogą człowieka zabić i okraść. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy dalej wierzą, że warto zostać w Polsce.

w
waldi

nie znosi sprzeciwu,taki charakter, jak Hitler.Zreszta ta sama nacja.Sztum,po przejeciu wladzy ,razem z kolegami:Nowak,Gras,Olszewski(syn kacyka z SLD)... a zreszta,kto porzadny,niech szybko ucieka.Ta mafia zacznie swoich eliminowac.Zreszta ten oszust,lgarz i ass hole juz to robil i robi.

p
prawdziwy liberał

miejsce Donalda "Amber" T. jest w pierdlu !!! za afery i potworne zadłużenie kraju !!!

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Jak bardzo wybory w PO wygrał Donald Tusk? "To jest weryfikacja jego przywództwa"

G
Gagarin

Tusek ma wyniki lepsze niż Putin/

N
NorvidNH

Tak się bawi! Tak się Bawi Platforma.
Krwawy Donek głupi Bronek i ferajna!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3