Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądał egzamin na koniec 8. klasy?

Justyna Wojciechowska-Narloch
Już za dwa lata pierwszy egzamin ósmoklasisty napiszą uczniowie obecnych klas szóstych
Już za dwa lata pierwszy egzamin ósmoklasisty napiszą uczniowie obecnych klas szóstych Sławomir Kowalski
Język polski, język obcy nowożytny i matematyka obowiązkowo oraz dodatkowo jeden z przedmiotów do wyboru - tak - wg MEN - ma wyglądać egzamin ósmoklasisty. - To jak matura - mówią uczniowie.

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało właśnie projekt rozporządzenia w sprawie testów kończących edukację w nowej, ośmioletniej szkole podstawowej.

To zupełnie nowy egzamin, który ma sprawdzić wiedzę i umiejętności absolwentów tego typu placówek. Już za dwa lata zastąpi on egzaminy na koniec gimnazjum, które były jednocześnie przepustką do najlepszych liceów i techników. Przystąpienie do nich było jednym z warunków ukończenia edukacji na tym etapie.

Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasz znaczenie tych słów? [TEST]

Przedmiot do wyboru

Ministerstwo edukacji chce, by młodzież na koniec ośmioletniej szkoły podstawowej obowiązkowo sprawdziła swoje wiadomości z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. W rachubę wchodzi tu angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. Co ważne, uczeń przystąpi do egzaminu ósmoklasisty z tego języka obcego, którego uczył się w szkole podstawowej w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Nowością w porównaniu z obecnym egzaminem gimnazjalnym będzie konieczność zdawania jednego dodatkowego testu z wybranego przedmiotu. Tu uczniowie mogą decydować się na biologię, chemię, fizykę, geografię bądź historię. Wachlarz ma być więc nieszczególnie szeroki.

Wiadomo już, że nowy egzamin rozłożony zostanie na trzy dni. Pierwszego dnia młodzież sprawdzi swoje umiejętności i wiedzę z języka polskiego w czasie trwającego 120 minut testu. Drugiego dnia uczniów czeka egzamin z matematyki, (100 minut). Trzeciego dnia zaś egzamin z języka obcego oraz z przedmiotu do wyboru - przewidziano po 90 minut na każdy z nich.

Zobacz także: W tych miejscach w naszym regionie podobno straszy [galeria]

Ministerstwo zapowiada, że szczegółowe rozwiązania dotyczące organizacji egzaminu będą analogiczne jak przy dotychczasowym egzaminie gimnazjalnym.

Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2017 r. Do tego czasu Centralna Komisja Egzaminacyjna opracuje też i ogłosi informator zawierający przykładowe zadania, jakie mogą wystąpić na egzaminie ósmoklasisty. Egzamin ten zostanie bowiem przeprowadzony po raz pierwszy już w roku szkolnym 2018/2019, czyli przystąpią do niego obecni szóstoklasiści.

Oni sami jeszcze niewiele wiedzą na temat swojej edukacyjnej przyszłości. Nie są jednak zachwyceni, że ministerstwo nakazuje im zdawać dodatkowy przedmiot do wyboru.

- Każdy z wymienionych przedmiotów jest bardzo trudny - mówi 13-letni Franek. - Komuś, kto jest słaby z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, zostanie tylko historia. A to żaden wybór.

Bieg Kopernikański [ZDJĘCIA]

- W tym roku mój brat zdawał maturę. Musiał pisać polski, matematykę, angielski i biologię, którą sam wybrał. Wychodzi na to, że z nami będzie podobnie, ale nie na koniec liceum, ale na koniec podstawówki - dodaje Stanisław, inny szóstoklasista.

Ruszyło wygaszanie

Reforma edukacji przygotowana przez minister Annę Zalewską - mimo protestów i żądania referendum oświatowego - mocno nabiera tempa.

Ruszyło wygaszanie gimnazjów, a w tym roku nie ma już do nich naboru. Szkoły tego typu, nim ostatecznie znikną, ukończą jeszcze dwa ostatnie roczniki. I to właśnie ich dotyczyć będzie trzydniowy egzamin gimnazjalny.

We wrześniu zasadnicze szkoły zawodowe zostaną zastąpione przez szkoły branżowe pierwszego stopnia. Najważniejsze jest jednak to, że obecni szóstoklasiści nie opuszczą swoich podstawówek, a we wrześniu automatycznie staną się uczniami klas siódmych.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak będzie wyglądał egzamin na koniec 8. klasy? - Nowości Dziennik Toruński