Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie przetrwać burzę w lesie i górach? O czym trzeba pamiętać? Ważne rady z podcastu "Między drzewami"

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Dopadła cię burza, a jesteś poza domem np. w lesie lub górach? Przeczytaj, jak należy się zachować, by być bezpiecznym
Dopadła cię burza, a jesteś poza domem np. w lesie lub górach? Przeczytaj, jak należy się zachować, by być bezpiecznym PixaBay
W czwartek, 5 sierpnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega mieszkańców woj. śląskiego przed intensywnymi opadami deszczu i gwałtownymi wezbraniami rzek. Podczas ulewy albo burzy nie zawsze jesteśmy w domu. Co zrobić, gdy znajdujemy się w lesie lub w górach? O tej sytuacji opowiedział Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice w podcaście „Między Drzewami”.

Jak bezpiecznie schronić się w lesie przed burzami? Oto ważne rady

Sezon burzowy w Polsce trwa od kwietnia do września. Choć zdarza się, że występują także zimą. Warto zawsze obserwować niebo i szukać informacji o prognozie pogody. Na temat tego, jak przetrwać burze w lesie i górach opowiada Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice w podcaście „Między Drzewami”.

- Statycznie mamy od ok. 20 do 35 dni burzowych. To niewiele. W okolicach równikowych burze pojawiają się praktycznie codziennie. Zdecydowanie wielkość burz w Polsce jest mniejsza od tych równikowych. Więcej występuje ich na południu Polski, a mniej na Pomorzu - mówi Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice.

Gdy słyszymy zbliżające się burze, to najlepiej schować się w budynku. Jeśli jesteśmy w lesie, to szukajmy schronienia w niższej części terenu. Najlepiej jest zejść ze wzgórz i górek. Pamiętajmy też, by oddalić się od zbiorników wodnych - jezior, rzek czy strumieni.

- Unikajmy wysokich drzew, te mogą być celem pioruna. Kucnijmy ze złączonymi stopami. Nie kładziemy się i nie siadajmy na ziemi. Dzięki temu zniwelujemy skutki tzw. napięcia krokowego. Absolutnie nie biegamy - wymienia Michał Wieciech.

Nie przeocz

Powinniśmy zostawić także metalowe urządzenia jak wędki, maszty, kijki trekkingowe. Jeśli przebywamy w większej grupie powinniśmy się rozproszyć. Gdyby ktoś został porażony piorunem, to wtedy reszta grupy może mu pomóc. Jeśli nie mamy, gdzie się schronić to jedynym wyjściem jest przeczekanie burzy.

- Nie jest to najprzyjemniejsza rzecz na świecie, ale w ten sposób już wielokrotnie przetrwałem burze na zewnątrz. Jakiś stres był, ale nie stało się nic złego. Peleryna przeciwdeszczowa uchroniła mnie przed zmoknięciem - wyjaśnia leśnik.

Należy pamiętać także o silnych wiatrach, które często są przez nas ignorowane. A to przecież poważne niebezpieczeństwo. Wiatr przy nawałnicy może łamać konary i drzewa.

Powinniśmy zachować rozsądek. Jeśli prognoza przewiduje silne wiatry i gwałtowne burze, to nie wybierajmy się na wycieczki, szczególnie w góry. Nie opierajmy się nigdy o skały i drzewa. Jeśli możemy to schowajmy się w samochodzie. Najlepiej jest zorganizować postój na poboczu w bezpiecznym miejscu - z dala od drzew i banerów. W samochodzie możemy przeczekać burzę.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera