Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chłopak z Żywiecczyzny został kościelnym hierarchą? Powstaje film o biskupie Pieronku

JACEK DROST
Film o biskupie Tadeuszu Pieronku w reżyserii Szymona J. Wróbla
Film o biskupie Tadeuszu Pieronku w reżyserii Szymona J. Wróbla Dorota Ankudowicz
„Ojciec, czyli o Pieronku” to tytuł nowego filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla z Jeleśni, który będzie poświęcony urodzonemu w Radziechowach na Żywiecczyźnie biskupowi Tadeuszowi Pieronkowi.

Autor dokumentu „Jego oczami” poświęconego ks. Józefowi Tischnerowi oraz „Z domu…” dotyczącego akcji wysiedleńczej, zdjęcia do nowego filmu zacznie w maju w Krakowie. Zdjęcia kręcone będą również na Żywiecczyźnie.

CZYTAJCIE TEŻ:
Film o biskupie Tadeuszu Pieronku i reżyser pochodzący z Żywiecczyzny

- Kilka rzeczy złożyło się na to, że stosunkowo szybko po premierze ostatniego filmu zaczęliśmy działania z nowym projektem, ale najważniejszą był fakt, że ten film dziś jest potrzebny. Mam ciekawy pomysł na ten projekt, sprawdzoną ekipę i silną motywację, więc mimo tradycyjnych przeszkód jestem optymistą - mówi Szymon J. Wróbel.

Biskup Tadeusz Pieronek urodził się w 1934 roku w Radziechowach. Chodził do Liceum Ogólnokształcącego w Żywcu, gdzie w 1951 roku zdał maturę. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, ma także doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z zakresu prawa kanonicznego i habilitację Akademii Teologii Katolickiej w Krakowie.

Z ramienia Stolicy Apostolskiej od 1990 roku uczestniczył w rokowaniach z rządem RP w sprawie zawarcia konkordatu. Od 1987 roku jest krajowym duszpasterzem prawników. W latach 1993-1998 pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. A na Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie wykładał od 1965 roku. Spod jego skrzydeł wyszło wielu duchownych, którzy dziś są ważnym głosem w Kościele.

W swoim filmie Szymon J. Wróbel będzie chciał odpowiedzieć, jaki wpływ na historię biskupa Pieronka miało pochodzenie, rodzinne relacje; ojciec, brat i on za swoje zasługi otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Jaki wpływ miała kultura góralska, wiersze, czasy okupacji i mało znana historia jego wybitnego ojca.

- Ten film ma pokazać historię człowieka, księdza, z Żywiecczyzny, który chętnie rozmawiał z młodzieżą na Przystanku Woodstock i nigdy nie unikał trudnych tematów. Ma on również przypomnieć historię Władysława Pieronka, ojca ks. biskupa, kronikarza, legionisty, społecznika, samorządowca, który przyczynił się do powstania m.in. pierwszego „wiejskiego kina” w Polsce.

- W pierwszej przestrzeni filmu zobaczymy to, co na co dzień jest niezwykle potrzebne, czyli dialog. W drugiej zobaczymy młodzież. W pewnym momencie te dwie przestrzenie będą miały wspólny mianownik. Jaki? Tego dowiemy się z filmu - mówi Wróbel.

ZOBACZ FILM:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!