Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak chronić dane przed wyciekiem. To nie przydarza się tylko celebrytom. Każdy z nas może paść ofiarą internetowych oszustów

OPRAC.:
Katarzyna Pachelska
Katarzyna Pachelska
Wyciek danych może dotknąć zarówno osoby prywatne, jak i firmy, i dla obu tych grup skutki tego typu incydentów zwykle okazują się dotkliwe. W wypadku firm wyciek danych oznacza negatywny wpływ na wizerunek, a w skrajnych przypadkach może skończyć się poniesieniem kary finansowej.
Wyciek danych może dotknąć zarówno osoby prywatne, jak i firmy, i dla obu tych grup skutki tego typu incydentów zwykle okazują się dotkliwe. W wypadku firm wyciek danych oznacza negatywny wpływ na wizerunek, a w skrajnych przypadkach może skończyć się poniesieniem kary finansowej. Pixabay
Wyciek danych może dotknąć zarówno osoby prywatne, jak i firmy, i dla obu tych grup skutki tego typu incydentów zwykle okazują się dotkliwe. W wypadku firm wyciek danych oznacza negatywny wpływ na wizerunek, a w skrajnych przypadkach może skończyć się poniesieniem kary finansowej.

Jak chronić dane w sieci przed wyciekiem

W sieci popularne są cyberataki na celebrytów. Przykładem może być przypadek Nicol Leigh, zawodniczki klubu piłkarskiego Crystal Palace. Haker włamał się do jej prywatnej chmury, wykradł z niej nagie zdjęcia piłkarki i udostępnił je w serwisach pornograficznych. O tym, że jej zdjęcia krążą po sieci, Nicol dowiedziała się od jednego z użytkowników Instagrama. W konsekwencji ofiara ataku wpadła w depresję.

Zgubne konsekwencje wycieku danych w firmach

Konsekwencje wycieku danych mogą dotyczyć zdecydowanie większej liczby osób, gdy ofiarą padnie przedsiębiorstwo. Tak było w przypadku Yahoo - hakerzy wykradli informacje na temat 3 mld kont email! Wśród nich między innymi imiona i nazwiska właścicieli kont, ich numery telefonów czy hasła.

Nie przeocz

Wycieki danych są kosztowne też instytucji finansowych. Jeden z dużych polskich banków zaliczył wyciek spowodowany przez nieuwagę któregoś z pracowników. W efekcie na oficjalnej stronie tego podmiotu pojawiły się życiorysy oraz listy motywacyjne osób aplikujących o pracę w tym banku.

Wyciek danych w firmie wynika nie tylko z nieostrożności administratora, ale też z braku świadomości pracowników co do wagi bezpieczeństwa firmowych danych. Eksperci twierdzą, że najsłabszym ogniwem w zapewnieniu bezpieczeństwa danych jest sam użytkownik. By wyeliminować ten problem, pomocne mogą okazać się szkolenia oraz dedykowane rozwiązania DLP (data loss prevention), które chronią dane przed przypadkowym lub celowym wyciekiem. Jednym z takich produktów jest Safetica.

Safetica w sposób automatyczny określa czy dane powinny być chronione i w jakim zakresie. Na podstawie sugestii administratora przypisuje odpowiednie polityki bezpieczeństwa do konkretnego użytkownika lub stacji roboczej w taki sposób – aby kluczowe dla organizacji dane (niezależnie od ich rodzaju) nie mogły wydostać się poza środowisko firmy – mówi Mateusz Piątek, Project Manager Safetica

Zobacz koniecznie

Poza stosowaniem rozwiązań dedykowanym ochronie danych warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Dbaj o regularne szkolenia pracowników. Jeżeli jesteś administratorem sieci firmowej, nie zapominaj o tym aby szkolić pracowników firmy z polityki bezpieczeństwa firmy i z wdrożonych zabezpieczeń.
  • Przetrzymuj dokumenty w bezpiecznym miejscu, niedostępnym dla osób niepowołanych. Nie zostawiaj na widoku w firmie dokumentów takich jak faktury czy maile, a jak jesteś osobą prywatną, to pilnuj dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy.
  • Niszcz stare dokumenty firmowe. Są na tyle cenne, że wielu hakerów swoje ataki rozpoczyna od przeszukania koszów na odpady, zlokalizowanych w pobliżu konkretnej firmy.
  • Chroń ważne dane hasłem. Wielu ekspertów zaleca, aby hasło składało się z przynajmniej ośmiu znaków, a w tym małych i dużych liter, cyfr i znaków specjalnych, takich jak ! czy #.
  • Chroń dostęp do kluczowych systemów i usług stosując podwójna autentykację. W tym celu możesz skorzystać z konkretnych dedykowanych produktów do dwuskładnikowej autoryzacji, takich jak ESET Secure Authentication. Dzięki temu po wpisaniu hasła urządzenie poprosi cię o dodatkową weryfikację, może to być kod SMS czy potwierdzenie w aplikacji mobilnej.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera