Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak często pacjenci mogą wyjeżdżać do sanatorium? [NASZE SPRAWY]

Monika Krężel
O skierowaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe decydują przede wszystkim przesłanki medyczne
O skierowaniu pacjenta na leczenie uzdrowiskowe decydują przede wszystkim przesłanki medyczne 123RF
Nic tak nie interesuje kuracjuszy, którzy już raz skorzystali z leczenia uzdrowiskowego, jak możliwość złożenia kolejnego wniosku o wyjazd do sanatorium. - Kiedy, w jakim terminie po powrocie z sanatorium mogę ponownie złożyć wniosek o przyznanie mi następnego skierowania? Czy jest jakiś okres karencji? - z takim pytaniem zwrócił się do nas jeden z Czytelników DZ.

Kierowanie pacjentów z woj. śląskiego na leczenie uzdrowiskowe odbywa się na podstawie szczegółowych przepisów. Warto pamiętać, że o skierowaniu decydują przede wszystkim przesłanki medyczne - czyli lekarz wystawi nam skierowanie, jeśli uzna, że takie leczenie będzie wskazane dla naszego zdrowia.

Na pytania Czytelnika odpowiada Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego oddziału NFZ w Katowicach.

Warto na początek przypomnieć, że o skierowaniu do sanatorium decydują przesłanki medyczne. Jeżeli lekarz (ubezpieczenia zdrowotnego, a więc taki, który ma podpisaną z NFZ umowę na świadczenie usług opieki zdrowotnej lub pracuje w placówce, która taką umowę posiada) uzna, że taki rodzaj leczenia jest zasadny, wystawi pacjentowi stosowne skierowanie na leczenie uzdrowiskowe.
Sposoby kierowania na leczenie uzdrowiskowe szczegółowo określają przepisy. W szczególności warto zwrócić uwagę na zapisy:

I. Rozporządzenia ministra zdrowia z 5 stycznia 2012 roku w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U.2012.14), które mówi m.in., że:

Przy kwalifikowaniu pacjenta do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego lekarz ocenia:

  1. stan zdrowia pacjenta;
  2. możliwość leczenia uzdrowiskowego przy wykorzystaniu właściwości naturalnych surowców leczniczych;
  3. przebieg choroby będącej wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej,
  4. efekty przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, jeżeli pacjent korzystał z tej formy leczenia lub rehabilitacji;
  5. zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego poruszania się lub zdolność pacjenta do samoobsługi i samodzielnego przemieszczania się na wózku inwalidzkim.

oraz

[CIĄG DALSZY NA NASTĘPNEJ STRONIE]
II. Rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową (Dz.U.142.835) według którego:

Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową, zwane dalej "skierowaniem", biorąc pod uwagę:
1. wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej określone w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399, z późn. zm.3);
2. w przypadku dorosłych - zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Przepisu punktu 2 nie stosuje się do leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym.

Przepisy rozporządzenia ministra zdrowia z 7 lipca 2011 roku w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową określają zatem zalecaną częstotliwość korzystania z leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej, nie częściej niż raz na 18 miesięcy (oznacza to, że w ciągu 18 miesięcy możemy skorzystać z jednego zakresu leczenia w warunkach uzdrowiskowych), stanowiąc jednocześnie, że zalecenie to stosuje się do dorosłych i nie dotyczy leczenia uzdrowiskowego w szpitalu uzdrowiskowym i leczenia uzdrowiskowego w formie rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz w uzdrowiskowym leczeniu ambulatoryjnym. Nie dają jednak podstawy do ograniczania możliwości wystawiania skierowań przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, składania tych skierowań w oddziale wojewódzkim NFZ celem rozpatrzenia przez lekarza specjalistę w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej zasadności leczenia w danym przypadku, jak też nie stanowią przeszkody dla lekarza oceniającego skierowanie w uznaniu celowości kierowania danej osoby do leczenia uzdrowiskowego.

Warto jednakże pamiętać, że na okres oczekiwania na wyjazd do sanatorium mają także wpływ zarówno długość kolejki oczekujących, jak również możliwości finansowe oddziału wojewódzkiego NFZ.

Ponadto, przy kwalifikowaniu pacjenta do zakładu lecznictwa uzdrowiskowego lekarz specjalista (pracownik NFZ) będzie brał pod uwagę także efekty i skuteczność przebytego w przeszłości leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, które - jak wskazują badania - mogą się utrzymywać nawet do dwóch lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak często pacjenci mogą wyjeżdżać do sanatorium? [NASZE SPRAWY] - Dziennik Zachodni