Jak Dom Tkacza w Bielsku-Białej przenosi nas w XVIII wiek...

  Jak Dom Tkacza w Bielsku-Białej przenosi nas w XVIII wiek Kocham Beskidy, bo… odc. 27

  Jacek Drost, Łukasz Klimaniec

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Każda historia ma swój początek. A początek historii bielskiego przemysłu włókienniczego kryje się w niewielkich drewnianych domach, w których powstawały pierwsze sukna. Takim miejscem jest Dom Tkacza w Bielsku-Białej.
  Dom Tkacza w Bielsku-Białej przenosi nas w XVIII wiek
  1/6
  przejdź do galerii

  Dom Tkacza w Bielsku-Białej przenosi nas w XVIII wiek ©Dziennik Zachodni

  Charakterystyczny, drewniany Dom Tkacza w Bielsku-Białej położony jest przy ul. Sobieskiego. Na tle współczesnego miasta wyróżnia się z daleka wyglądem i architekturą. To właśnie w nim Muzeum Historyczne zrekonstruowało wygląd XVIII-wiecznego domu i warsztatu sukienniczego tworząc w nim swój oddział i udostępniając go - po długoletnich pracach konserwatorskich i rekonstrukcyjnych - w 1992 roku zwiedzającym.


  Tradycje Domu Tkacza sięgają XVIII wieku. Wiadomo, że w drugiej połowie XVIII wieku mieszkała w nim rodzina Bartke, a w XIX wieku w domu osiedliła się rodzina Batheltów. Od 1873 roku właścicielem budynku był Carl Nowak, a po jego śmierci wdowa po nim, Marie. Na początku XX wieku znajdował się tutaj warsztat szewski Antoniego Polończyka, istniejący do II wojny światowej. W okresie powojennym budynek pełnił funkcję normalnego domu czynszowego. Syn Antoniego, Wiktor Polończyk, w 1974 roku podarował go Skarbowi Państwa z przeznaczeniem na cele muzealne.

  Przekraczając prgb Domu Tkacza można przenieść się do Bielska, jakie znane jest tylko z kart historii. Dom Tkacza to bowiem oryginalny przykład dawnego drewnianego budownictwa miejskiego nie tylko na terenie Bielska-Białej, ale i w skali ogólnokrajowej. To także jedyna w swoim rodzaju próba zobrazowania pracy rzemieślnika miejskiego, w pełni ukształtowanego przez mocną organizację cechową. A w efektownie urządzonej sali na piętrze można poznać lepiej strój, jaki obowiązywał w różnych częściach Beskidów.

  Zobacz galerię

  Dom Tkacza w Bielsku-Białej można zwiedzać od wtorku do niedzieli. We wtorki i soboty od 9.00 do 15.00, w środy, czwartki i piątki od 9.00 do 16.00, a w niedziele od 10.00 do 18.00.

  POLECAMY TWOJEJ UWADZE

  Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II  Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT  Ile zarabiają ekspedientki w Lidlu, Biedronce i innych sklepach RAPORT
  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Kalendarz niedziel handlowych 2018: Sprawdź najbliższy weekend

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Horoskop miesięczny PAŻDZIERNIK 2018 wróżki z Katowic dla każdego znaku Zodiaku

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION

  Te imiona noszą geniusze. Daj dziecku szansę WYKAZ IMION