Jak dostać się do sanatorium z ZUS: Kolejka to tylko trzy miesiące. Kto może się ubiegać o wyjazd do uzdrowiska z ZUS

Jadwiga Jenczelewska
Jak wyjechać do sanatorium z ZUS? Tak, choć leczenie sanatoryjne kojarzy się nam przede wszystkim z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ale wielu Polaków może się starać o wyjazd do uzdrowiska własnie z ZUS-em, tym bardziej że ta rehabilitacja lecznicza jest bezpłatna. Trzeba jednak pamiętać, że jest to program skierowany do osób aktywnych zawodowo, zagrożonych utratą zdolności do pracy w wyniku przebytej choroby lub urazu. Warto dodać, że kolejka do sanatorium z ZUS jest też zdecydowanie krótsza niż z NFZ

Kto konkretnie może skorzystać z sanatorium z ZUS, jak długo czeka się na skierowanie i ile to kosztuje? Co roku kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski korzysta z bezpłatnej rehabilitacji w ramach programu realizowanego przez ZUS już od 1996 r. ZUS podzielił osoby, które mogą się starać o Sanatorium z ZUS na trzy grupy.

SANATORIUM Z ZUS: KTO MOŻE SIĘ UBIEGAĆ

  • Ubezpieczeni, zagrożeni całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy
  • Uprawnieni do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego,
  • Pobierający zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy, rokujący jednocześnie odzyskanie zdolności do pracy po przeprowadzeniu rehabilitacji.

Jak długo trwa leczenie w Sanatorium z ZUS?

Rehabilitacja może mieć formę ambulatoryjną albo stacjonarną. W przypadku tej drugiej, kuracjusz może spędzić 24 dni w sanatorium. To o 3 dni dłużej niż w przypadku, gdy do uzdrowiska kieruje NFZ.

UWAGA!
Wyjeżdżając, nie musimy korzystać z urlopu wypoczynkowego - lekarz wystawi nam zwolnienie.

Ile kosztuje sanatorium z ZUS

Pełny koszt rehabilitacji pokrywa ZUS. Koszt ten obejmuje całodobową opiekę medyczną, zabiegi lecznicze, zakwaterowanie i wyżywienie. Ubezpieczyciel refunduje także koszt podróży do o-środka rehabilitacyjnego z miejsca zamieszkania i z powrotem, ale - uwaga - najtańszym środkiem komunikacji publicznej.

Ochrona rynku pracy
Celem kuracji jest poprawienie stanu zdrowia osób zagrożonych długotrwałą niezdolnością do pracy, ale rokujących odzyskanie tej zdolności właśnie po przeprowadzeniu rehabilitacji. Jak wskazuje sama nazwa programu, ma on - w założeniach - ograniczyć liczbę osób niezdolnych do pracy, którym miałaby być wypłacana renta.

UWAGA!
Skorzystanie z kuracji w ramach programu prewencyjnego nie przekreśla jednak możliwości ubiegania się o rentę.

Sanatorium z ZUS: Jak długo trzeba czekać na skierowanie?

ZUS kieruje się zasadą, by osobę spełniającą warunki uczestnictwa w programie rehabilitacji leczniczej, skierować na nią jak najwcześniej. Ma to pomóc w osiągnięciu lepszych efektów - szybszej i skuteczniejszej poprawy stanu zdrowia ubezpieczonego. Na skierowanie do konkretnego ośrodka pacjent czeka około 3 miesięcy. Te dane dotyczą całej Polski, w tym woj. śląskiego. Dla porównania - na leczenie sanatoryjne z NFZ czeka się około 34 miesięcy.

Jak starać się o skierowanie do sanatorium z ZUS

Ubezpieczeni mają dwie drogi, by starać się o możliwość pobytu w sanatorium w ramach prewencji rentowej ZUS-u.

Droga 1
Wniosek o rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz prowadzący leczenie pacjenta. Oczywiście, podstawą są przesłanki medyczne. Ta forma zgłoszenia pacjenta do ZUS-u przez lekarza prowadzącego nie wymaga odpowiedniego formularza zgłoszenia.

Istotne jest, aby we wniosku lekarza znalazły się podstawowe informacje dotyczące pacjenta: imię i nazwisko, PESEL, adres, numer telefonu, rozpoznanie medyczne oraz opinia lekarza o spodziewanych korzyściach pobytu w sanatorium, w kontekście przyszłej zdolności do pracy.

Można też skorzystać z udostępnionego przez ZUS na stronie internetowej formularza wniosku, który uwzględnia wszystkie wymagane informacje. Kompletny wniosek (sporządzony w dowolnej formie) trafia do oddziału ZUS-u i stanowi podstawę do wydania orzeczenia o potrzebie rehabilitacji przez lekarza orzecznika ZUS-u.

UWAGA!
Pacjent sam może dostarczyć wniosek lekarzowi. Wzór znajdziecie poniżej.

Droga 2.
Lekarz orzecznik może z własnej inicjatywy wydać orzeczenie będące podstawą do skierowania na rehabilitację podczas orzekania w sprawie niezdolności do pracy do celów rentowych, przy okazji kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, a także podczas orzekania o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Wniosek składa się w oddziale ZUS-u właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Jeśli lekarz orzecznik przychyli się do wniosku lekarza prowadzącego, chory otrzyma zawiadomienie o skierowaniu do ośrodka rehabilitacyjnego.

Wybrany zestaw schorzeń
Rehabilitacja lecznicza prowadzona jest kompleksowo. Obejmuje zarówno leczenie schorzenia, które było przyczyną skierowania na rehabilitację, jak i schorzeń współistniejących.

Obecnie w systemie stacjonarnym na rehabilitację kierowane są osoby ze schorzeniami: narządu ruchu (w tym w ramach programu pilotażowego we wczesnych stanach pourazowych), układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatyczny-mi i onkologicznymi po operacjach gruczołu piersiowego.

W systemie ambulatoryjnym rehabilitowane są zaś osoby ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia. Te ostatnie schorzenia rehabilitowane są ambulatoryjnie, m.in. z wykorzystaniem telemedycznego monitorowania - podstawowym elementem tego programu jest samodzielny trening fizyczny wykonywany przez pacjenta w domu pod nadzorem lekarza z ośrodka rehabilitacyjnego.

O tym, czy osoba ze schorzeniami narządu ruchu bądź układu krążenia będzie rehabilitowana w systemie stacjonarnym, czy ambulatoryjnym, decyduje ZUS.

Różne formy leczenia

W terapii - w ramach opisywane-go programu - wykorzystywane są m.in. różne formy rehabilitacji fizycznej - kinezyterapia indywidualna i zbiorowa, ćwiczenia w wodzie, zabiegi fizykoterapeutyczne z zakresu ciepłolecznictwa, krioterapii, hydroterapii, leczenia polem elektromagnetycznym o wielkiej i niskiej częstotliwości, leczenia ultradźwiękami, laseroterapii, masażu klasycznego i wibracyjnego. Rehabilitacja psychologiczna obejmuje psychoedukację i treningi relaksacyjne. Pacjenci są także edukowani zdrowotnie.

24 dni na rehabilitację
Rehabilitacja lecznicza w ośrodku rehabilitacyjnym trwa 24 dni. Ordynator ośrodka rehabilitacyjnego za zgodą ZUS-u może jednak podjąć decyzję o jej prze-dłużeniu lub skróceniu. Zrobi to w przypadku:

  • pozytywnego rokowania co do odzyskania zdolności do pra-cy w przedłużonym czasie trwania rehabilitacji,
  • wcześniejszego przywrócenia zdolności do pracy,
  • z powodu innych ważnych przyczyn dotyczących osoby skierowanej na rehabilitację.

UWAGA!
Z wyjazdu finansowanego przez ZUS nie mogą korzystać emeryci, ale mogą uczestniczyć w nim osoby pobierające rentę okresową z tytułu niezdolności do pracy.

Co trzeci kuracjusz ze Śląska

Co roku do sanatoriów z ZUS-em wyjeżdża około 80 tys. osób. Największą grupę kuracjuszy, niemal 30 proc., stanowią mieszkańcy Mazowsza i Górnego Śląska. W przypadku chorób zawodowych i wypadków przy pracy, pacjenci kierowani są do sanatoriów już na kolejny turnus. Odsetek pozytywnie rozpatrzonych wniosków wynosi ok. 80 proc.

Specjalny program dla kobiet
Od 2010 r. ZUS ma specjalny program leczniczy dla kobiet po mastektomii. Celem programu jest „wspomaganie procesu dochodzenia do pełnej sprawności, a w efekcie umożliwienie kobietom powrotu do pełnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym”. Pacjentki są pod opieką lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek. Program obejmuje m.in. pomoc psychologiczną.

Jedziemy do sanatorium. Poradnik, przepisy i ważne informacj...

To warto wiedzieć

Co się leczy stacjonarnie, a co ambulatoryjnie?

Rehabilitacja osób ubezpieczonych w systemie stacjonarnym oznacza wyjazd na leczenie poza miejscowość, w której mieszkamy, natomiast w systemie ambulatoryjnym, że zabiegi prowadzane są w miejscowości, w której mieszkamy.

Na leczenie w systemie stacjonarnym kierowane są osoby ze schorzeniami narządu ruchu, np. po u-razach nóg, rąk i cierpiący na dolegliwości kręgosłupa (zmiany zwyrodnieniowe i stany po urazach).

W przypadku schorzeń układu krążenia, najwięcej jest pacjentów z chorobą wieńcową oraz ze stanami pozawałowymi i po leczeniu kardiologicznym, a także

ze schorzeniami układu oddechowego. Dominują dwie choroby - astma i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Do rehabilitacji kwalifikowane są też wszelkiego rodzaju nerwice związane ze stresem i pod postacią somatyczną.

Stacjonarnie jest też prowadzona rehabilitacja dla kobiet po zakończonym leczeniu onkologicznym (usunięciu piersi z powodu nowotworu, radio- lub chemioterapii). Istotnym elementem rehabilitacji jest nauka automasażu ręki po stronie operowanej i zajęcia z psychologiem.

Z leczenia ambulatoryjnego, a więc w miejscu zamieszkania, mogą skorzystać oso-by ze schorzeniami narządu ruchu i układu krążenia.

Najczęstsze schorzenia pacjentów

Od stycznia do września 2018 r. w całej Polsce skorzystało z rehabilitacji ZUS-u ponad 74 tys. osób (z woj. śląskiego - 12.523). Na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej kierowane są najczęściej osoby cierpiące na choroby narządu ruchu i układu krążenia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy Katowice nadaja się do mieszkania? Panel dyskusyjny DZ

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grażyna
2019-05-23T07:16:36 02:00, Gość:

Nie trzy miesiące. Ten artykuł jest przestarzały. Złożone papiery na komisję w lutym 2019, a już jest koniec maja i żadnego wezwania na komisję. Za poprzednich rządów, oczekiwanie do miesiąca na komisję i wyjazd do sanatorium w ciągu trzech miesięcy. Teraz jest burdel albo oszczędności na 500 .

Ja złożyłam papiery 28.06.2019 i już 5 lipca 2019 miałam wezwanie na komisję.Jestem już po orzeczeniu jak najbardziej pozytywnym. Pozdrawiam.Grażyna

G
Gość

Zus to najgorsza banda która oszczędza na chorych.Sanatoria mają dla swoich albo jak dasz kopertę pod stolemlub jak noc bylaudana i ma humor.

G
Gość

Nie trzy miesiące. Ten artykuł jest przestarzały. Złożone papiery na komisję w lutym 2019, a już jest koniec maja i żadnego wezwania na komisję. Za poprzednich rządów, oczekiwanie do miesiąca na komisję i wyjazd do sanatorium w ciągu trzech miesięcy. Teraz jest burdel albo oszczędności na 500 .

Z
Zła

Tak i żeby jechać trzeba dać kopertę pod stołem.... Masakra tata choruje 5 lat jest na rencie. Nigdy nie korzystał z senatorium. Całe życie ciężko pracował a dostał odmowe bo stwierdzili że u tak mu to nie pomoże.... Zal pl

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3