Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak drony zmienią naszą rzeczywistość? Debata w MCK

l
Debata na temat dronów w MCK w Katowicach
Debata na temat dronów w MCK w Katowicach l
W jaki sposób w gospodarce będą mogły być wykorzystywane drony, ale też jakie regulacje sprawią, że ich wykorzystanie w przestrzeni miast będzie bezpieczne – to tematy, które podejmowano w trakcie debaty, zorganizowanej w poniedziałek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Debata towarzyszyła konferencji JARUS.

Jak drony zmienią rzeczywistość i przestrzeń powietrzną nad naszymi miastami oraz jak wpłyną na rozwój gospodarki - m.in. o tym debatowano w poniedziałek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

- Obserwujemy coraz więcej osób, które wykorzystują drony w różnego rodzaju działalnościach. Często to drony służące rozrywce, ale coraz częściej widzimy, że to może być spory segment rynku biznesowego. W związku z tym urzędy, ale i samorząd muszą być do tego przygotowane. Przestrzeń powietrzna w miastach to coś, co będzie wykorzystane przy usługach realizowanych z użyciem dronów. Trudno wyobrazić sobie, jak by to miało wyglądać bez wypracowania pewnych standardów i regulacji – mówił w trakcie debaty Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii .

Prace w zakresie wypracowania regulacji dotyczących użycia dronów prowadzone są w ramach Centralnoeuropejskiego Demonstratora Dronów.

- Wspólnie z Urzędem Lotnictwa Cywilnego, Polską Agencją Żeglugi Powietrznej i Ministerstwem Infrastruktury rozpoczęliśmy prace nad rozwiązaniami prawnymi, technologicznymi i logistycznymi, dzięki którym drony, świadczące różnego rodzaju usługi, nie będą fikcją, ale rzeczywistością. Co więcej mówimy tutaj o dronach latających poza zasięgiem wzroku w trybie automatycznym lub autonomicznym, czyli bez udziału człowieka jako operatora – podkreślał Karolczak.

O rosnącym znaczeniu bezzałogowców dla gospodarki mówiła z kolei Małgorzata Darowska, pełnomocnik Ministra Infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych oraz programu CEDD.

- Analizy ekonomiczne wykazały, że wartość rynku dronowego, czyli wartość sektora, na tle innych rozwiniętych sektorów, nie jest może imponująca (to 3,3 mld zł do roku 2026), ale dużo większe liczby pokazują nam się, gdy badamy wartość integracji dronów do gospodarki. Według średniego scenariusza, to ponad 500 mld zł do roku 2026. A mówimy tylko o polskim rynku. Drony to brakujące ogniwo internetu rzeczy, które pozwoli nam wchodzić w obszary do tej pory niewykorzystane – przekonywała.

Jak mogą być wykorzystywane drony? M.in. mogą dostarczać przesyłki, lekarstwa czy badać – co się już dzieje – jakość powietrza.

– Możliwości są nieograniczone – przyznawał Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. - To co jest naszą rolą, to zagwarantowanie, aby cały ten system był bezpieczny oraz przygotowanie odpowiednich regulacji. Filozofia, którą się kierujemy jest taka, aby nie ograniczać. Bezpieczeństwo tak, ale zależy nam na tym, aby nie przeregulować tego systemu – deklarował.

Debata dotycząca dronów odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji JARUS, w której biorą udział delegacje instytucji lotnictwa cywilnego z 59 państw świata.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

Jak będzie działała ustawa frankowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo