Jak działa raport BIK? Jak możesz sprawdzić swoje zadłużenie? Pożyczki dla zadłużonych z negatywną historią kredytową

Materiał informacyjny szybkagotowka.pl
Jakich informacji dostarcza raport BIK? Dowiesz się z tego artykułu, jak pobrać raport BIK za darmo oraz jak wyczyścić historię kredytową.

Chyba każdy z nas słyszał o raporcie BIK. Jest on szczególnie ważny dla osób, które starają się o kredyt. Zastanowimy się razem, czy należy się bać raportu Biura Informacji Kredytowej? Odpowiemy również na pytanie, czy możesz uzyskać kredyt bez historii kredytowej oraz jak wyczyścić historię kredytową w BIK.

Co to jest raport BIK?

Zacznijmy od tego, co to jest BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest często mylone z Biurem Informacji Gospodarczej. Ten pierwszy gromadzi wszystkie dane osób, które zdecydowały się skorzystać z kredytów i pożyczek. BIG natomiast gromadzi informacje o osobach zadłużonych. Często mylimy te dwa pojęcia. W BIKu znajdziemy wszystkie informacje o przeszłości kredytowej. Nie tylko kredyty i pożyczki, ale też karty kredytowe i informacje o zakupach na raty. Raport BIK dostarczy nam informacji o wiarygodności kredytowej. Pamiętaj jednak, że poziom swojego zadłużenia najlepiej jest sprawdzić w banku lub instytucji, w której kupiło się produkt bankowy.

Jakie informacje gromadzi BIK?

Raport BIK gromadzi wszystkie informacje o Twojej historii kredytowej. Między innymi informuje, czy występowały zaległości w spłacie kredytu lub pożyczki. W raporcie znajdziemy także informacje, czy ktoś przeglądał Twój raport. Warto regularnie sprawdzać dane w informacji kredytowej, ponieważ powszechnie zdarzają się próby wyłudzenia kredytu na czyjeś dane. W związku z tym, że każdemu z nas przysługuje pobranie darmowego raportu BIK, zachęcamy do regularnego sprawdzania tych informacji. Raport BIK do obliczenia wiarygodności kredytowej wykorzystuje wskaźniki punktowe.

Jak sprawdzić swoje zadłużenie? Czy mogę uzyskać darmowy raport BIK? Pożyczki dla zadłużonych

Każda osoba pełnoletnia zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa może raz na pół roku ubiegać się o bezpłatny raport BIK na swój temat. Jest to kopia danych zapisanych w rejestrach BIK. Jak uzyskać taki darmowy raport BIK?

  1. Jednym ze sposobów jest zarejestrowanie się na stronie Biura Informacji Kredytowej, a następnie z tego konta należy pobrać darmowy raport BIK.
  2. Aby uzyskać raport BIK, można napisać podanie w wersji papierowej do Biura informacji Kredytowej i oczekiwać na odesłanie takiego raportu.
  3. Podanie można również złożyć w Centrum Obsługi Klienta BIK. Siedziba biura znajduje się w Warszawie przy ulicy Postępu.

W raporcie BIK znajdziesz informacje na temat swojej historii kredytowej, a także informacje związane z tym, czy firma, w której spłaciłeś kredyt, ma jakiekolwiek zastrzeżenie do współpracy z Tobą. Istnieje również pobranie dokładniejszych danych z systemu BIK za który trzeba zapłacić. Płatny raport ma również możliwość włączenia alertów BIK. Taki alert niezwłocznie Cię poinformuje, gdy ktoś usiłuje pobrać na Twoje dane kredyt, pożyczkę czy inny produkt bankowy. Jednorazowe pobranie raportu kosztuje 39 zł, natomiast cały pakiet (12 pobrań) kosztuje 99 zł. Na rozszerzony raport BIK oczekujemy do 30 dni, natomiast na podstawowy do kilku minut. Jeżeli na etapie składania wniosku o kredyt okaże się, że widnieje tam negatywna historia kredytowa i będzie to skutkowało odmową kredytu z banku, zachęcamy do zapoznania się z ofertą firm udzielających pożyczki. Bardzo często znajdziemy tam możliwość skorzystania z produktu bankowego, jakim są pożyczki dla zadłużonych.

Czy można uzyskać kredyt bez historii kredytowej?

Tak, istnieje możliwość uzyskania kredytu bez historii kredytowej. Może to być nieco trudniejsze niż uzyskanie kredytu z pozytywną historią kredytową, jednak jest możliwe. Banki bardzo dużo uwagi przykładają do historii kredytowej. Pozwala to na poznanie swojego klienta i zapoznanie się z jego podejściem do produktów bankowym. Bank dzięki raportowi BIK dowiaduje się, czy klient spłacał swoje zadłużenia w terminie. W przypadku osób, które nie posiadają takiej historii, banki nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po osobie, która chce zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Mogą być wtedy bardziej ostrożne w przypadku przyznawania decyzji kredytowej. Utrudnioną sytuację mają osoby, które wcześniej miały problem ze spłacaniem swoich pożyczek, W raporcie BIK zostają odnotowane takie przypadki. Na szczęście istnieją firmy, które udzielają pomocy dla osób, które są zadłużone i potrzebują szybkiej gotówki do spłacenia swoich wcześniejszy zadłużeń. Te same instytucje często udzielają pożyczek za darmo dla nowych klientów, a pożyczki mogą pobierać również osoby, których wniosek kredytowy został odrzucony przez bank. Jedną z takich instytucji jest firma Szybka Gotówka.

Jak wyczyścić historię kredytową w BIK?

Jak już się dowiedzieliśmy, w raporcie BIK znajdują się wszystkie dane o zaciągniętych kredytach i pożyczkach. W przypadku pozytywnej historii kredytowej nikt raczej nie myśli o czyszczenie historii BIK. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pojawiły się opóźnienia w spłacie. Warto jednak pamiętać, że negatywna historii kredytowa nie zawsze przekreśla możliwość uzyskania kredytu. Jedną z takich firm jest Szybka Gotówka. Jeżeli jednak zależy Ci na wyczyszczeniu historii kredytowej w BIK, to może zostać ona usunięta w poniższych sytuacjach:

  • w przypadku odwołania się od zgody na przetwarzanie danych osobowych po spłaceniu kredytu,
  • po upływie 5 lat od zakończenia terminu przetwarzania danych osobowych,
  • gdy dane zostały wpisane do systemu przez pomyłkę.

Pożyczki dla zadłużonych z negatywną historią BIK

Nie zawsze istnieje możliwość wyczyszczenia historii w BIK, jednak zawsze negatywne opinie od instytucji finansujących źle wpływają na uzyskanie kredytu lub pożyczki. W takim przypadku z pomocą firmy, które w swojej ofercie mają produkty bankowe w postaci pożyczek dla zadłużonych. Taka forma pozyskania pieniędzy umożliwia opłacenie poprzednich zadłużeń i pozwala na naprawienie historii kredytowej.

Dodaj ogłoszenie