Jak EKOBOHATERZY zmieniają środowisko i ratują naszą...

  Jak EKOBOHATERZY zmieniają środowisko i ratują naszą planetę?

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jak EKOBOHATERZY zmieniają środowisko i ratują naszą planetę?
  Jak EKOBOHATERZY zmieniają środowisko i ratują naszą planetę?
  Przeciętny Polak produkuje ponad 300 kg odpadów komunalnych rocznie! To przerażająca liczba działająca na wyobraźnię. To tak, jakby każdy z nas układał przed domem górę śmieci. Co prawda od kilku lat bardzo dużo mówi się o zmianach klimatycznych na świecie, na które niebagatelny wpływ ma produkcja wszelkich odpadów, wciąż jednak za mało robi się, by podnosić ekologiczną świadomość społeczeństwa.

  Niezwykle ważnym elementem walki o czystą i bezpieczna planetę jest ponowne wykorzystywanie i przetwarzanie odpadów, które jak się okazuje nie należy do najprostszych. Niewłaściwa segregacja natomiast proces ten kompletnie uniemożliwia. Dla przykładu, zanieczyszczony i mokry papier nie może już zostać poddany recyklingowi. A niewielu wciąż o tym wie.

  Obecnie podejmowanych jest wiele proekologicznych akcji. Można śmiało powiedzieć, że ekologia i racjonalne gospodarowanie odpadami stało się nowym trendem. W kontekście wciąż zmieniających się przepisów prawa odpadowego, kar przewidywanych dla podmiotów niewłaściwie segregujących śmieci etc., nieszablonowe akcje wydają się być najlepszymi. Ponowne wykorzystanie przedmiotów, nadanie im nowego życia, dbanie o najbliższe otoczenie, to inicjatywy których ambasadorami stają się ludzie z pierwszych stron gazet. Pojawiają się nawet EKOBOHATERZY, a dokładnie jeden, który choć jeszcze bardzo młody i na dodatek bezimienny, zdążył już nieźle namieszać w Gorzowie Wielkopolskim. Akcja „Zostań Ekobohaterem” narodziła się w głowach niezwykle kreatywnego zespołu spółki INNEKO, pod przewodnictwem prezesa Artura Czyżewskiego. W myśl zasady, że ratowanie planety powinniśmy rozpocząć od siebie, powstał pomysł akcji „Zostań Ekobohaterem”.

  Jej celem jest propagowanie selektywnej zbiórki odpadów, a co za tym idzie poprawa wizerunku osiedli poprzez estetyzację miejsc gromadzenia odpadów. Akcja kierowana jest do mieszkańców zabudowy wielorodzinnej, ponieważ to tam problem niewłaściwej segregacji jest od lat największy.

  Gorzowski Ekobohater, czyli zielony ludek przypominający superbohatera z kreskówek, stawia przede wszystkim na komunikację z mieszkańcami. Przy altanach śmietnikowych biorących udział w konkursie pojawiły się nowoczesne tablice z wymiennymi modułami, w których oprócz harmonogramu i informacji dotyczących selektu, znaleźć można ciekawostki. Te ostatnie są o tyle interesujące, że dostosowywane są do zapotrzebowania danej chwili, np. w listopadzie pojawi się informacja do jakich pojemników wyrzucić poszczególne części znicza, natomiast w grudniu co zrobić z choinką. To jedyna w swoim rodzaju forma komunikacji. Tablice wydają się służyć głównie do kontaktu, ale zaznaczają również, w jakich miejscach spotkać można pracowników Inneko, którym na sercu leży zmiana Gorzowa na lepsze. Lotne ekipy na bieżąco, co dwa tygodnie, sprawdzają stan altan śmietnikowych przyznając punkty. Rankingi umieszczane są oczywiście na tablicach. Mieszkańcy, którzy przez swoją postawę otrzymają największa liczbę punktów mogą liczyć na nowa altanę lub gniazdo pojemników półpodziemnych. Przyznawane są również kwartalne nagrody w postaci gadżetów reklamowych i upominków od INNEKO.

  Trzeba przyznać, że to bardzo oryginalna akcja. Żyjemy w świecie w którym bardziej od słowa pisanego przemawia do nas pismo obrazkowe. Superbohater w zielonej pelerynie przemierzający ulice miasta, komunikujący się z mieszkańcami za pomocą mediów społecznościowych, namawiający do proekologicznych rozwiązań może być bardzo dobrym nauczycielem szeroko rozumianej ekologii. Ciekawe, czy swoich wysłanników pośle również w inne części kraju? Mam nadzieję, ze tak! Bo warto!

  A za gorzowskiego Ekobohatera i jego Innekową rodzinę trzymam mocno kciuki. Ku chwale planety!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo