Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak funkcjonuje oddział covidowy w Zawierciu? Zostaną uruchomione kolejne miejsca z respiratorami

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Na oddziale covidowym w Zawierciu brakuje respiratorów.
Na oddziale covidowym w Zawierciu brakuje respiratorów. Archiwum DZ
Z dnia na dzień przybywa chorych na COVID-19. Sytuacja w województwie śląskim jest bardzo trudna, przez rząd nazywana krytyczną. W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, oddział covidowy jest pełny. Kolejni pacjenci są z dnia na dzień przyjmowani. Okazuje się, że zdecydowana większość potrzebuje specjalistycznego leczenia.

Zajęte są wszystkie łóżka, codziennie są nowi pacjenci

Oddział covidowy w Zawierciu liczy 60 łóżek, w tym 6 miejsc z respiratorami. Szpital Powiatowy w Zawierciu od początku epidemii przyjmuje i leczy chorych na koronawirusa. Teraz, podczas III fali epidemii, już od tygodni, cały oddział jest pełen pacjentów. To nie są optymistyczne dane - codziennie przyjmowani są nowi pacjenci, którzy potrzebują hospitalizacji. Szpital planuje utworzyć kolejne miejsca z respiratorami.

- W Szpitalu Powiatowym w Zawierciu jest obecnie 60 miejsc przeznaczonych dla pacjentów z Covid-19, w tym 6 łóżek respiratorowych. Obecnie wszystkie miejsca są zajęte. W przypadku, kiedy pacjent zostaje wypisany, na jego miejsce natychmiast pojawia się kolejna osoba wymagająca pomocy. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę zakażeń stwierdzanych w woj. śląskim, które przekładają się na zwiększoną liczbę hospitalizacji, w tym również pacjentów wymagających wentylacji mechanicznej, podjęliśmy decyzję o utworzeniu kolejnych 7 miejsc respiratorowych, które planujemy udostępnić 7 kwietnia - mówi Agnieszka Kalafarska-Winkler, Specjalista ds. współpracy z otoczeniem i zarządzania informacją dot. COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu.

To nie są tylko seniorzy

Okazuje się, że pacjenci, którzy trafiają na oddział covidowy są w różnym wieku. Zdecydowana większość zgłasza się z poważnymi objawami choroby - dusznościami oraz niską saturacją. Potrzebują terapii tlenowej.

To dużo poważniejsze objawy, niż kojarzące się także z koronawirusem wysoka temperatura, czy zmęczenie. Na oddziale codziennie pracują kolejni lekarze, pielęgniarki i inni specjaliści. Ze względu na ogromną ilość chorych, nie ma tam tak naprawdę chwili przerwy.

- Sytuacja związana z III falą jest niewątpliwie trudna i wymaga ponadprzeciętnego zaangażowania całego personelu szpitala. Najstarszy pacjent obecnie leczony na oddziale z powodu covid-19 ma 96 lat, najmłodszy 38. Zdecydowana większość zachorowań to zachorowania wymagające zastosowania tlenoterapii, częste objawy to duszności, niska saturacja poniżej 80% - dodaje.

Zawierciański szpital już rok działa na pełnych obrotach

Od początku epidemii, pacjenci z COVID-19 trafiają do Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Oddział covidowy działa już blisko rok. Zawierciańska placówka stała się także szpitalem węzłowym - tutaj odbywają się szczepienia grupy "0". W ubiegłym tygodniu, 25 marca, rozpoczął się także proces szczepień przeciw COVID-19 osób przewlekle chorych.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera