Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak leczyć raka prostaty?

Agata Pustułka
Pokonajcie wstyd, panowie!
Pokonajcie wstyd, panowie! arc
Mężczyzno! Przede wszystkim pokonaj wstyd, strach i zdecyduj się na zbadanie prostaty. To może uratować ci zdrowie, ale i życie.

Adama Mreńcę do zbadania prostaty zachęcił jeden z kolegów, który zdecydował się na wizytę u lekarza, bo obawiał się zachorowania. Dla pana Adama diagnoza raka prostaty była szokiem.

- Nie miałem żadnych objawów, o których pisze się tyle w książkach czy w internecie. Nic, zupełnie nic! Straciłem wtedy chęć do życia - wspomina. Dziś, po trzech latach, wie, że był wtedy w błędzie.

- Wszystkim powtarzam: ukrywanie tej choroby to największa bzdura. Ja mówię otwarcie. Przeszedłem operację, do pracy wróciłem po trzech tygodniach, jestem aktywny, cieszę się każdą chwilą - powtarza pan Adam. O swojej chorobie nauczył się mówić otwarcie, a to dla wielu pacjentów najtrudniejsze.

Każdego roku niemal 10 tysięcy mężczyzn w Polsce dowiaduje się, że ma raka prostaty. 4 tysiące umiera. W woj. śląskim zachorowań jest ok. 1200. Rocznie umiera 500 mężczyzn. Choroba rozwija się powoli i przez lata może nie dawać żadnych objawów lub wywoływać objawy nieswoiste. To powoduje, że nie zachowujemy odpowiedniej czujności. Do pokonania są także inne przeszkody: wstyd, strach, osamotnienie, związane z tym schorzeniem.

Na raka prostaty chorują coraz młodsi mężczyźni, dla których ważne jest zachowanie funkcji seksualnych. - We wczesnym stadium możemy wiele zrobić, by pacjentowi pomóc - podkreśla prof. Andrzej Paradysz, urolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

W Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach odbyła się konferencja edukacyjna na temat raka prostaty pod hasłem "Złoty standard w urologii". - Paradoksalnie, ten nowotwór jest dość łagodnym przeciwnikiem, gdyż możemy choremu zaoferować leczenie chirurgiczne, radioterapię, nowoczesne lekarstwa. Lekarz wybiera najwłaściwszą w danym przypadku metodę - podkreśla prof. Sergiusz Nawrocki, kierujący oddziałem radioterapii w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii. U zbyt wielu chorych (do 75 proc.) z powodu zbyt późnej diagnozy dochodzi jednak wciąż do przerzutów do kości.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ  DZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!