Właśnie zakończyła się tegoroczna, szósta już odsłona bardzo innowacyjnego konkursu o nagrodę prezydenta Dąbrowy Górniczej. To konkurs, w którym swoje projekty i wizje architektoniczne związane z rozwojem Dąbrowy Górniczej prezentują studenci z całego kraju. Prace zgłosiło 13 absolwentów uczelni wyższych z województwa śląskiego i małopolskiego. Mogli proponować to, co chcieliby widzieć lub zmienić w mieście. To świeże spojrzenie na przestrzeń publiczną to świetne podpowiedzi dla lokalnych władz, jak powinno zmieniać się miasto.
- Oceniając pracę komisja zwraca uwagę m.in. na efekty, jakie może przynieść miastu i mieszkańcom zastosowanie rozwiązań oraz pomysłów zaprezentowanych w pracach, a także ich realne wykorzystanie w praktyce. Liczy się też nowatorskie, pomysłowe spojrzenie na wybrane problemy i propozycje ich rozwiązania - mówi Aneta Nowak z Urzędu Miejskiego, uczestnicząca w pracach komisji. W tym roku szczególnie dwie propozycje wydają się interesujące. To zwycięska praca Katarzyny Pyki, autorki pracy dyplomowej "Projekt koncepcyjny parku technologicznego w Dąbrowie Górniczej". Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaproponowała konkretne rozwiązania restrukturyzacji terenów poprzemysłowych.
- Dobra lokalizacja, łatwy dostęp oraz wysokiej jakości architektura podniesie prestiż tego miejsca i przyciągnie nowych inwestorów. Proponowana funkcja parku wzmocni bazę ekonomiczna miasta, zapewni nowe miejsca pracy, podniesie poziom wykształcenia, a przede wszystkim zwróci miastu niewykorzystane do tej pory obszary poprzemysłowe, nadając im nową jakość - podkreśla autorka pracy.
Wyróżniona praca Katarzyny Kozieł (Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych, kierunek: Architektura i Urbanistyka), skupia się z kolei na praktycznym zagospodarowaniu terenów rekreacyjnych nad jeziorem Pogoria I. Proponuje budowę wioski aktywności rekreacyjnej i sportowej z hotelem.
- Wioska została zaprojektowana z myślą o ludziach w każdym wieku i niezależnie od poziomu kondycji fizycznej. Proekologiczne rozwiązania w zakresie doboru materiałów i pozyskania energii ze źródeł odnawialnych sprawiają, iż założenie nabiera charakteru w pełni współpracującego z naturą - stwierdza Katarzyna Kozieł.
W poprzednich latach studenci przygotowali też m.in. projekt nowego dworca PKP w Dąbrowie Górniczej, a także "Laboratorium Paryż" oraz projekt koncepcyjny zagospodarowania terenu po byłej KWK Paryż. W tej ostatniej sprawie trwają już spotkania konsultacyjne.
*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Zboczeniec z Częstochowy nieuchwytny. Goni, straszy i chce gwałcić [PORTRET PAMIĘCIOWY]
*Napad na Club 80 w Siemianowicach. Bandyci zdemolowali lokal
*Prezent na Święta Bożego Narodzenia: Najfajniejszy prezent na święta TOP 10 PREZENTÓW
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Środki z KPO obniżą inflację - komentarz