Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mówić o Żydach? Bez stereotypów! [SZKOLENIE DLA NAUCZYCIELI]

Łukasz Klimaniec
Fragment spektaklu "Żyd" Artura Pałygi. Zdaniem twórców temat jest ciągle aktualny. Do tego nawiązywały warsztaty nad Białą
Fragment spektaklu "Żyd" Artura Pałygi. Zdaniem twórców temat jest ciągle aktualny. Do tego nawiązywały warsztaty nad Białą maciej rukasz
Pierwszy raz nad Białą odbyły się warsztaty dla nauczycieli o tematyce żydowskiej. Jak dziś mówić młodzieży o Żydach? Bez stereotypów! Tego uczy Grupa Edukacyjna Mifgash.

Mifgash po hebrajsku oznacza spotkanie. Z takiego spotkania z Żydami z Europy, Izraela i USA, na którym przełamywano własne stereotypy, powstała Grupa Edukacyjna Mifgash, docierająca dziś do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z tematyką żydowską. W Bielsku-Białej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej po raz pierwszy warsztaty o tematyce żydowskiej zorganizowano dla nauczycieli.

- Nie jesteśmy w stanie dotrzeć do wszystkich uczniów. Dlatego dobrze jest edukować nauczycieli, by oni szerzyli tę wiedzę i omijali stereotypy, z którymi nieraz borykają się sami - uważa Olga Danek z Grupy Mifgash.

Zdaniem doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prowadzących nad Białą zajęcia dla nauczycieli, największym problemem wśród młodych ludzi jest stereotypowe postrzeganie Żydów.

- Osobę pochodzenia żydowskiego wyobraża się najczęściej jako mężczyznę z dużym nosem, pejsami, w tradycyjnym, chasydzkim ubiorze. My pokazujemy, jak wyglądają Żydzi w różnych odłamach judaizmu i tłumaczymy, skąd te stereotypy powstały - mówi Magdalena Arabas z Grupy Mifgash.

Dodaje, że najczęstsze stereotypowe myślenie o Żydach sprowadza się do skojarzenia tej grupy ze sprawami związanymi z pieniędzmi i lichwiarstwem. Tymczasem trzeba mieć świadomość, jaka była rola Żydów w kształtowaniu się społeczeństwa polskiego i europejskiego.

- Staramy się odczarować słowo "Żyd", które jest nazwą grupy, narodowości, a dziś bywa używane jako określenie pejoratywne - podkreśla Olga Danek. Jako bielszczanka zwraca uwagę, że Bielsko-Biała to miasto wielu kultur, w którym społeczność żydowska była silna.

- Obecnie te społeczności w Polsce są małe. Podobnie jest w Bielsku-Białej, gdzie działa gmina żydowska. Tym bardziej chcemy pokazać, jaką kulturę i tradycję mają Żydzi - zaznacza.

O tym, że temat wciąż jest żywy, przypomina sztuka "Żyd" autorstwa bielszczanina Artura Pałygi, jaką można oglądać na deskach teatrów w całym kraju. Akcja toczy się w prowincjonalnej szkole, gdzie dyrektor szykuje się na odwiedziny Mojżesza Wassersteina, licząc na jego finansowe wsparcie. Darczyńca udzieli go, jeżeli szkoła będzie nosiła jego imię. Wybucha kłótnia, która ujawnia zakorzenione postrzeganie Żydów w kulturze i w języku. Pięć osób odzwierciedla przekrój społeczeństwa i jego postaw.

- Nie zetknęłam się z antysemityzmem w szkole, ale zauważyłam, że młodzi ludzie, i gimnazjaliści, i licealiści myślą o Żydach stereotypowo - przyznaje Joanna Wolff, nauczycielka z bielskiego Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych. - Nie myślą o tym współczesnym Żydzie, który nosi dżinsy, słucha muzyki, jakiej my słuchamy. Raczej mają obraz człowieka w kapeluszu z pejsami.

Adrianna Śmieja z bielskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych jest zdania, że te tematy można w szkole poruszać nie tylko na lekcji historii. - Na lekcjach języka polskiego jest dużo tekstów, które podejmują taką tematykę - mówi.


*Próbny sprawdzian szóstoklasistów 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Horoskop 2014: Karty tarota ostrzegają [PRZEPOWIEDNIE NA 2014]
*Tabliczka mnożenia do wydrukowania [WZORY TABLICZEK MNOŻENIA]
*Urlop macierzyński 2014 [ZASADY I TERMINY: URLOP RODZICIELSKI]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!