Spis treści
Do Ziemi zbliża się kometa o nazwie C-2022 E3 (ZTF). Jak i gdzie będzie można ją obserwować? Niedługo będziemy mogli ją zobaczyć. Ma charakterystyczny zielonkawo-niebieski kolor. Kometa dosłownie za moment (2 lutego) będzie się znajdować najbliżej Ziemi. Jej blask wyniesie ok. 5-6 magnitudo. Co to oznacza dla nas? Że prawdopodobnie będzie można zobaczyć ją na niebie gołym okiem.
W tej sprawie jednak nie wszyscy są zgodni. Problem może stanowić... Księżyc. Tak się składa, że w tym czasie zmierza do pełni, która ma mieć miejsce 5 lutego. Jego blask może przyćmić delikatną smużkę komety. Dlatego specjaliści radzą potencjalnym obserwatorom, by jednak uzbroili się co najmniej w lornetkę ze statywem albo mały teleskop.
W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej zdjęć "zielonej komety". Świetne fotografie na swoim Instagramie zamieścił m.in. Miguel Claro z Portugalii. Nie ma wątpliwości, że wymagało to dużej znajomości rzemiosła i pokładów cierpliwości. Oto efekty jego pracy:
A to zdjęcia fotografika Aleixa Roiga:
W sieci pojawiają się już także inne jej „prywatne” zdjęcia:
Kometa C/2022 E3 (ZTF) – co to za nazwa?
- Komety mają tak skomplikowane nazwy dlatego, że odkrywa się ich bardzo dużo i najpierw nadawane są im nazwy robocze. Dopiero potem odkrywcy nadają jej swoje – mówi Jarosław Juszkiewicz, rzecznik prasowy Planetarium Śląskiego, pasjonat astronomii. - Aczkolwiek komety na ogół nazywane są nazwiskami swoich odkrywców, na przykład jedna z najsłynniejszych komet, która w latach 90. uderzyła w Jowisza (nie robiąc na nim specjalnego wrażenia), nosi nazwę Shoemaker – Levy. Została bowiem odkryta przez tych dwóch astronomów.
„Naszą” C/2022 E3 (ZTF) odnalazł program o nazwie Zwicky Transient Facility w Obserwatorium Palomarskim w Kalifornii. Jest to tzw. kometa długookresowa, czyli obserwowana jedynie raz w całej historii badań astronomicznych. Przylatuje raz na 50 tysięcy lat. 1 lutego 2023 r. zbliży się do Ziemi na odległość 42 milionów kilometrów.
- Czy to jest blisko? W skali Układu Słonecznego niespecjalnie – mówi Jarosław Juszkiewicz. - Dla porównania: Mars zbliża się do Ziemi co 16 lat na odległość 56 milionów kilometrów. Czyli kometa będzie od nas niewiele bliżej niż Mars.
Komety to brudne śniegowe kule
- Komety to luźne bryły składające się z wielu pierwiastków. Jest tam dużo suchego lodu, jest też lód wodny. Zresztą astronomowie często nazywają komety brudnymi śniegowymi kulami – mówi Jarosław Juszkiewicz.
Istnieje nawet teoria, zgodnie z którą właśnie dzięki kometom na Ziemi pojawiła się woda. Miało się to stać w okresie tak zwanego „wielkiego bombardowania”, kiedy komety często uderzały w naszą planetę. Inna teoria głosi z kolei, że to właśnie komety przyniosły na Ziemię życie, ponieważ w ich głowach można znaleźć m.in. aminokwasy, czyli podstawowe cegiełki, z których jest ono zbudowane. Komety w większości nadlatują do nas z miejsca poza Układem Słonecznym, nazywanym Obłokiem Oorta. Naukowcy nie są w stanie oszacować jego dokładnej odległości od Ziemi. Mówi się o od trzystu do stu tysięcy jednostek astronomicznych (jednostka astronomiczna to w przybliżeniu średnia odległość Ziemi do Słońca). Czyli z daleka.
Z czego składa się warkocz komety?
- Kometa odrywa się od Obłoku Oorta, zmierza sobie powolutku w stronę Słońca i kiedy się do niego zbliża, jej głowa, czyli te luźne bryły, zaczynają powoli się rozgrzewać i sublimują. Tak powstaje warkocz – opowiada Jarosław Juszkiewicz.
Komety mają po kilka warkoczy; składają się one z pyłów i gazów. Odchylają się tak, jak wieje wiatr słoneczny i odbijają promienie Słońca. Dlatego je widzimy. Większość ludzi warkocz komety nazywa „ogonem”.
- Mnie to powiedział znajomy astronom i dzięki temu zapamiętałem na całe życie: warkocz wyrasta z głowy. A komety mają głowy. Natomiast ogon wyrasta z zupełnie czego innego – śmieje się Jarosław Juszkiewicz.
"Nasza" kometa na dwa warkocze: pyłowy i jonowy. Ma też oryginalny, zielono-niebieski odcień, za który odpowiadają znajdując się w jej jądrze substancje chemiczne, m.in. związki węgla.
Gdzie i kiedy obserwować kometę na Śląsku
Kometa C/2022 E3 (ZTF) będzie widoczna na całej półkuli północnej – od 1 lutego (kiedy będzie najbliżej Ziemi) w okolicy gwiazdozbioru Małej Niedźwiedzicy (tzw. Mały Wóz). Potem będzie się przemieszczała i będzie można ją obserwować na tle gwiazdozbioru Żyrafy. Szukamy zielonkawo-białej mgiełki, poświaty. Najlepiej będzie ją widać przez lornetkę, teleskop lub lunetę.
- Śląsk nie jest najlepszym miejscem do obserwacji komet z tego powodu, że mamy tu duże zanieczyszczenie światłem. Niebo jest za bardzo rozświetlone, słabsze obiekty są niewidoczne – mówi Jarosław Juszkiewicz. - Dlatego musimy się oddalić od aglomeracji. Jeśli będziemy w Beskidach, to jest spora szansa.
Zdjęcia C/2022 E3 (ZTF) można obserwować na stronie NASA
Nie przeocz
- Najsłynniejsze sanatoria w Polsce. Sprawdź, gdzie warto pojechać!
- W tych 25 miastach i powiatach w Polsce kobiety żyją najdłużej! Jest tu Twoje miasto?
- Te rzeczy i zabawki z PRL-u dzisiaj są warte fortunę. Sprawdź czy masz je w domu!
- Piękności ze studniówek 2023 szkół w Wodzisławiu. To najładniejsze dziewczyny? ZOBACZ
Zobacz także
Musisz to wiedzieć
- W tych śląskich miastach jest najwięcej singli TOP 23. Tu znajdziesz drugą połówkę!
- To 25 miast w Polsce, gdzie kobiety żyją najkrócej. Na czele śląskie miasto
- Najśmieszniejsze nazwy miejscowości w woj. śląskim. Zobacz TOP 20!
- Najbardziej uprzejme i nieuprzejme miasta w Polsce. Na liście Katowice i Częstochowa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót