Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak napisać CV i skutecznie szukać pracy?

Monika Krężel
Warto poświęcić trochę czasu, by przygotować perfekcyjne CV
Warto poświęcić trochę czasu, by przygotować perfekcyjne CV Fot. 123RF
Jak zacząć starania o dobrą pracę? Recepta jest prosta. Okazuje się, że bardzo dużo zależy od świetnie napisanego CV i tego, jak zaprezentujemy się na rozmowie rekrutacyjnej. Dziś przygotowaliśmy dla naszych Czytelników krótki poradnik na temat tego, jak dobrze wypaść podczas pierwszej rozmowy z pracodawcą i jak poprawnie skonstruować CV.

Zarówno CV, jak i list motywacyjny muszą być przygotowane perfekcyjnie. Tylko wtedy będą wizytówką kandydata do pracy, a ten będzie miał o wiele większe szanse na to, by zdobyć wymarzoną posadę. Równie ważna jest rozmowa kwalifikacyjna. Ona też może zdecydować o szansach kandydata.

Co więc zrobić, by napisać dobre CV i świetnie wypaść na rozmowie? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik.

Jak powinno wyglądać profesjonalne CV?

Nie da się ukryć, że CV to pierwszy dokument, z którym zetknie się nasz potencjalny pracodawca. Jak więc powinniśmy go przygotować, aby był przejrzysty i estetyczny?

1. Po pierwsze, pamiętajmy, aby w górnej części dokumentu podać swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu oraz e-mail. Niektórzy dołączają obok swoich danych osobowych także zdjęcie. Pamiętajmy, aby było ono formalne - np. takie, jakie wymagane jest do dowodu osobistego.

2. Pod hasłem „Wykształcenie” wpisujemy przebieg naszej ścieżki edukacyjnej, jeśli chodzi o ukończone szkoły, studia, studia podyplomowe. Bardzo często informacje o wykształceniu są podane w odwrotnym porządku niż chronologiczny - wtedy przedstawiamy je od ostatnio ukończonej szkoły czy studiów. Podajemy daty rozpoczęcia oraz zakończenia nauki w szkole i na studiach. Przy tych ostatnich wpisujemy kierunek i specjalizacje, które ukończyliśmy, a także zdobyty stopień naukowy.

3. W rubryce „Doświadczenie zawodowe” jest miejsce, aby opisać przebieg swojej kariery zawodowej. I tutaj także informacje możemy podać w porządku odwrotnym niż chronologiczny. Pamiętajmy, aby podać nazwy firm i zakładów pracy, w których pracowaliśmy oraz daty zatrudnienia. Trzeba też podać, na jakich stanowiskach byliśmy zatrudnieni oraz jaki był zakres naszych obowiązków. Podobnie jak nazwy projektów, w których braliśmy udział i nad którymi pracowaliśmy.

4. W kolejnych rubrykach „Umiejętności, kursy, szkolenia” powinniśmy podać wszystkie posiadane przez nas umiejętności (np. poziom znajomości języków obcych, znajomość projektowania, języków oprogramowania), a także wszystkie odbyte przez nas kursy i szkolenia. Trzeba wpisać ich nazwy, daty ukończenia, a także nazwy certyfikatów, jeśli je otrzymaliśmy po zakończeniu kursu.

W tej rubryce warto wymienić także tzw. kompetencje miękkie, do których należą m.in. komunikatywność, logiczne myślenie, umiejętność pracy w grupie, rozwiązywania problemów, radzenia sobie ze stresem, asertywność.

5. Jeśli mamy jeszcze miejsce w CV, możemy wprowadzić rubrykę „Zainteresowania”. Jeśli je posiadamy, to wpiszmy w taki sposób, aby ta wiedza nie była dla pracodawcy zbyt ogólna. Lepiej jest zamiast - przykładowo - „książki” napisać „książki dotyczące historii drugiej wojny światowej”.

Pamiętajmy, że nasze CV musi być przejrzyste i estetyczne. Niedopuszczalne są błędy ortograficzne, gramatyczne czy literówki. Poza tym, na samym początku zawsze trzeba sprawdzić, czego wymaga w CV nasz pracodawca. I od tego zacząć przygotowywanie dokumentu.

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nie da się ukryć, że bardziej będziemy się stresować nie przy pisaniu CV, ale podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nam będzie zależeć na tym, by jak najlepiej wypaść, a pracodawcy, aby jak najlepiej nas poznać. Z jaką wiedzą powinniśmy przyjść na rozmowę i jak się podczas niej zaprezentować? Spytaliśmy o to doradcę zawodowego z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

- Pierwsza porada jest banalna, gdyż musimy zadbać o odpowiedni strój, a to pierwsze wrażenie jest przecież bardzo ważne. Kandydat musi przede wszystkim posiadać wiedzę na temat firmy, instytucji, przedsiębiorstwa, w którym zamierza podjąć pracę. Te informacje warto zebrać odpowiednio wcześniej, a przed samą rozmową je sobie powtórzyć - podkreśla Barbara Stanisławska, doradca zawodowy WUP w Katowicach filii w Bielsku-Białej. - Przed rozmową kwalifikacyjną przejrzyjmy też raz jeszcze CV i wypunktujmy swoje mocne strony. Na rozmowę zabierzmy też ważne dokumenty, np. referencje, które otrzymaliśmy w poprzednim miejscu pracy. Spróbujmy jeszcze w domu przećwiczyć odpowiedzi na takie pytania, jak posiadane umiejętności, kompetencje, nasze atuty. Pamiętajmy, że pracodawca będzie chciał sprawdzić m.in. jak dana osoba odnajdzie się na konkretnym stanowisku, czy potrafi wykonać powierzone zadania. Co ciekawe, rozmowa rekrutacyjna to także informacja dla obu stron. Kandydat wtedy też może się dowiedzieć, czy stanowisko będzie mu odpowiadać i czy sam pasuje do tej firmy - dodaje.

Kluczem do sukcesu jest także przećwiczenie rozmowy kwalifikacyjnej z doradcą zawodowym, czy kimś bliskim. - Często ćwiczę taką rozmowę z ludźmi i oni czasami dziwią się, że ja w taki, a nie inny sposób odebrałam to, co oni chcieli przedstawić. Takie spojrzenie z zewnątrz bardzo się przydaje - mówi Barbara Stanisławska. - Niektóre osoby mogą iść na rozmowę dosłownie „z marszu” i świetnie się na niej odnajdą, ale to dotyczy nielicznych.

Przed wyjściem na rozmowę warto uświadomić sobie, że zrobiliśmy kolejny krok w staraniu się o posadę. Bo przecież wcześniej pracodawcy musiały się spodobać na tyle nasze dokumenty, CV i list motywacyjny, że zaproszono nas na rozmowę. - Warto to wykorzystać w czasie rozmowy, mieć uśmiech na twarzy i pozytywne nastawienie. Jeśli będzie widoczne nasze zdenerwowanie, to wytłumaczmy, że jesteśmy zdenerwowani, dlatego że zależy nam na tym stanowisku i chcemy bardzo dobrze się zaprezentować - kończy Barbara Stanisławska.

Warto sięgnąć po pomoc

Utrata pracy jest jedną z najbardziej stresujących sytuacji w życiu. Potwierdzają to psycholodzy. - Ten problem zawsze trzeba rozpatrywać z różnych punktów widzenia. Utrata pracy przez jedne osoby może być traktowana jako strata, zagrożenie, brak poczucia bezpieczeństwa. Dla innych z kolei może być wyzwaniem. Te osoby mówią często, że wreszcie sobie odpoczną, a potem zrobią coś innego, skończą kurs, szkolenie, znajdą inną posadę. Tłumaczą sobie, że są w stanie sobie z tą sytuacją poradzić i przystosują się do innych warunków - mówi dr Renata Rosmus, psycholog z Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach. - Każdy ma własne sposoby radzenia sobie ze stresem, przyjmuje różne strategie - dodaje.

Warto pamiętać, że istnieją instytucje pomagające osobom, które straciły pracę.

- Pracując kilka lat w jednej firmie, wypadamy z obiegu, musimy odświeżyć dawno nieaktualne CV, zderzamy się z nowymi, często wieloetapowymi metodami rekrutacji. Z badań wynika, że osoby, które straciły pracę, w pierwszej kolejności oczekują profesjonalnej pomocy w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej i opracowaniu strategii działania. Dlatego siłą projektów dla osób nieaktywnych zawodowo, finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego, jest kompleksowość i indywidualizacja wsparcia. Uczestnicy projektów korzystają z pośrednictwa pracy i pomocy doradcy zawodowego. Dla każdego opracowuje się tzw. Indywidualny Plan Działania na podstawie diagnozy sytuacji zawodowej. Jeśli problemem jest brak kwalifikacji poszukiwanych na rynku pracy, można skorzystać ze szkoleń i kursów. Oferta obejmuje również staże i praktyki zawodowe. Beneficjenci rozliczani są z efektów, czyli liczby osób, które podjęły zatrudnienie w wyniku udziału w projekcie. Zainteresowanych zapraszamy na stronę rpo.wup-katowice.pl. W zakładce Znajdź dofinansowanie znajdują się listy aktualnych projektów w ramach RPO Województwa Śląskiego - mówi Jacek Kudzior, wicedyrektor WUP w Katowicach.

Czy wiesz, że...
Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach ma szeroką ofertę dla osób, które zostały zwolnione z pracy i chcą znaleźć zatrudnienie. Wsparcie jest udzielane w ramach projektów RPO WSL.

1. W ramach Poddziałania 7.1.3 przygotowano projekty dla osób nieaktywnych zawodowo. Mogą w nich wziąć udział osoby po 30. roku życia, niepracujące, zamieszkujące woj. śląskie, które należą do przynajmniej jednej z grup: osoby powyżej 50. roku życia; kobiety; osoby z niepełnosprawnością; osoby długotrwale bezrobotne; osoby z wykształceniem maksymalnie ponadgimnazjalnym.

Uczestnicy mogą bezpłatnie skorzystać z: poradnictwa zawodowego, pośrednictwa pracy, szkoleń zawodowych, stażu lub praktyk zawodowych, subsydiowanego zatrudnienia.

2. W ramach Poddziałania 7.4.2 przygotowano projekty dla osób zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W projektach mogą wziąć udział pracownicy zagrożeni zwolnieniem, przewidziani do zwolnienia lub będący na wypowiedzeniu w: mikro-, małych i średnich przedsiębiorstwach; przedsiębiorstwach w trakcie restrukturyzacji lub przedsiębiorstwach znajdujących się w sytuacji kryzysowej.

Uczestnicy mogą skorzystać z takich form wsparcia, jak: doradztwo zawodowe; poradnictwo psychologiczne; pośrednictwo pracy; szkolenia, kursy, studia podyplomowe; staże, praktyki zawodowe; subsydiowanie zatrudnienia; dodatek relokacyjny; bezzwrotna dotacja na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej oraz wsparcie doradczo-szkoleniowe.

3. W ramach Działania 11.4.3 RPO WSL przygotowano z kolei bezpłatne szkolenia informatyczne i językowe. W projektach mogą wziąć udział osoby, które mają co najmniej 25 lat, pracujące (w tym również na podstawie umów cywilnoprawnych), należące do grup defaworyzowanych, w tym m.in.: osoby z wykształceniem maksymalnie ponadgimnazjalnym; osoby powyżej 50. roku życia; osoby z niepełnosprawnościami; kobiety (zwłaszcza powracające na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka); mieszkańcy terenów wiejskich.

Osoby zgłaszają się na szkolenia z własnej inicjatywy, bez pośrednictwa pracodawcy, a szkolenia organizowane są poza godzinami pracy.

Uczestnicy mogą skorzystać z takich form wsparcia, jak wysokiej jakości szkolenia i kursy (zakończone egzaminami i potwierdzone międzynarodowymi certyfikatami) w obszarze: umiejętności ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne); znajomości języków obcych.

W bezpłatnych szkolenia zawodowych w działaniu 11.3 mogą wziąć udział: osoby dorosłe, bez względu na status na rynku pracy, tj. zarówno osoby pracujące, jak i nieaktywne zawodowo.

Osoby zgłaszają się na szkolenia z własnej inicjatywy, bez pośrednictwa pracodawcy.

Uczestnicy mogą skorzystać z takich form wsparcia, jak: kwalifikacyjne kursy zawodowe; kursy umiejętności zawodowych; możliwość kształcenia w formach szkolnych osób dorosłych, w tym w liceach, technikach i szkołach policealnych dla dorosłych; kursy, inne niż wymienione, umożliwiające pozyskanie kwalifikacji zawodowych np. kursy spawania, zawodowe kursy prawa jazdy (kat. C, D); możliwość potwierdzenia kwalifikacji uzyskanych w sposób pozaformalny poprzez odpowiednie egzaminy (np. egzamin mistrzowski, czeladniczy).

WAŻNE!

Wszystkie informacje o projektach znajdziemy na stronie WUP w Katowicach (rpo.wup-katowice.pl) w zakładce Znajdź dofinansowanie.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Punktu Kontaktowego Europejskiego Funduszu Społecznego (Katowice, ul. Kościuszki 30, pokój nr 2), jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 - 15.30, tel. 32 757 33 11, [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!